Pokud stejně, jako já milujete léto a slunce, neobejdete se bez kvalitního opalovacího krému. Jenže… jaký opalovák je vlastně kvalitní? Někdy je to pěkná otrava do nekonečna pročítat složení a zjišťovat si, co vlastně všechny ty položky v INCI znamenají a potom hodnotit, jestli se tímto koktejlem opravdu chceme namazat.
Abych se vyhnula tomu otravnému pročítání složení výrobků, rozhodla jsem se to sobě i Vám zjednodušit a vytvořila jsem recept na domácí opalovací krém – lehoučký, našlehaný, voňavý, který kůži ochrání a není příliš mastný.
Jak píši v Kosmetické kuchařce, výhodou domácí kosmetiky, nevyjímaje domácí opalovací krém, je zlomková cena oproti kvalitnímu kupovanému produktu, zábava při tvoření a hlavně ABSOLUTNÍ KONTROLA NAD SLOŽENÍM a MOŽNOST PŘIZPŮSOBIT SI VÝROBEK VLASTNÍM POTŘEBÁM.
Než Vám ale řeknu, jak na to, ráda bych Vám vysvětlila, jak domácí opalovací krém funguje. Je totiž důležité, abyste věděli, co a proč se do receptu přidává, aby Vás ochránil. Takže…
V přípravcích na opalování se běžně používají – oleje, minerální filtry a chemické filtry… První dvě položky můžeme použít s klidným svědomím při výrobě domácí kosmetiky, chemickým filtrům se vyhneme obloukem, protože jejich nezávadnost je mírně řečeno sporná.
Už jste se možná setkali s oleji přirozeně chránícími pokožku před sluncem. Jedná se například o:
Výhodou těchto olejů je, že krom ochrany před sluníčkem se krásně postarají o Vaši pokožku – obsahují totiž obrovské množství vitamínů, minerálů a dalších cenných látek. Nevýhodou je, že zatím neexistuje studie, která by potvrdila ochranu jak před UVA tak před UVB, takže si musíme vystačit s empirickými poznatky.
Pokud chceme mít absolutní jistotu, můžeme vsadit na minerální filtry – zde je účinnost prokázána nejen empiricky, ale i vědeckými studiemi. Minerální filtry chrání před UVA i UVB zářením tak, že zůstávají na povrchu pokožky a odráží sluneční paprsky. V přírodní kosmetice se běžně k tomuto účelu používají oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Oxid titaničitýým favoritem je oxid zinečnatý 🙂 A o něm Vám teď něco povím…
Oxid zinečnatý se vyskytuje běžně v přírodě, dá se ale vyrobit i v laboratoři. Používá se ve formě bílého prášku, který není rozpustný ve vodě, ani v oleji, ale dobře se s oleji mísí… Jak už jsem psala, nevstřebává se do pokožky, ale zůstává v tenké vrstvě na povrchu, kde tvoří ochrannou bariéru – odráží paprsky. Je nekomedogenní, zklidňuje a matuje pleť, nedráždí a mohou ho používat i osoby s citlivou pokožkou (najdete ho např. v krémech na opruzeniny pro miminka). Jedinou jeho nevýhodou je, že má bílou barvu, proto mohou dělat přípravky po jeho nanesení na kůži bílé šmouhy… Když ale krém pořádně rozetřete, tak se (u standardních koncentrací) rozhodně nemusíte bát toho, že byste byli bílí. A rozhodně stojí za to mít bezpečný opalovák, který poctivě rozetřeme, než koktejl chemie, který sice nedělá šmouhy, ale způsobuje sluneční alergie a kdo ví co ještě 😉
Na co byste si ale u minerálních filtrů měli dát pozor (ať už kupujete, nebo vyrábíte) je velikost částic. Oxid zinečnatý i oxid titaničitý se dají totiž sehnat i ve formě nanočástic. Opalovací krémy s nanočásticemi sice nevytváří na pokožce nežádoucí bílé šmouhy, ale jejich vliv na naše zdraví je zatím sporný a výzkumy v této oblasti stále pokračují… Proto se nanočásticím v kosmetice raději vyhněte. Nemusíte mít ale obavy, prodejci kosmetických surovin informaci o velikosti částic uvádějí a uvedené minerální filtry bez nanočástic jsou běžně dostupné.
Zjednodušeně se dá říct, že co 1 % oxidu zinečnatého, to 1 stupínek ochrany. Takže (berte orientačně!!!):
Tento recept mám moc ráda. Proč? Protože díky tomu, že se jedná o emulgovaný krém (neobsahuje jen tuky, ale i vodné složky) není výsledek moc mastný. Podle mě totiž úplně stačí, když je člověk v létě zpocený, ještě aby se mazal něčím, co moc mastí, že? Recept mi dal ale pořádně zabrat, to Vám řeknu. Než jsem ho vychytala, pořád se mi krém srážel. Jsem za to ale ráda, protože už vím, čím to bylo a tak Vám můžu poradit, aby se Vám to nestávalo.
Krém kombinuje účinky olejů vhodných na sluníčko (malinový, mrkvový, z pšeničných klíčků…) a minerálního filtru – oxidu zinečnatého. Díky obsahu másla a oleje pokožku nevysušuje, díky emulgaci s vodou ji ale také moc nemastí a protože obsahuje 15 % ZnO, má ochranný filtr cca 15. Tato kombinace je podle mě ideální – střední ochrana, příjemná konzistence a když důkladně rozetřete, tak nešmouhuje. Ochranu si samozřejmě můžete zvýšit/snížit dle libosti (přidat/ubrat ZnO), ale pokud budete chtít například SPF 30 (tedy přidáte místo 15 g ZnO rovnou 30 g), tak počítejte s tím, že krém bude hutnější a bude dělat víc bílých šmouh.
A dobrá zpráva nakonec – jak zjistíte, náklady na krém nejsou nijak vysoké, jsou dobře dostupné a náčiní určitě máte v kuchyni 😉 – To jsou taky zásady, kterých se držím ve všech svých receptech včetně těch v Kosmetické kuchařce!
Ingredience na opalovací krém SPF 15
(na 100 ml výrobku)
Pozor: Jako esenci nepoužívejte citrusy. Zvyšují citlivost pokožky na slunce, což u opalováků nechceme (P.S. bergamot je taky citrus ;-))
Náčiní
2x teplu odolná miska s vyšším okrajem (budeme v ní i šlehat) – já používám zavařovačky, váha, lžičky, elektrický šlehač, hrnec
Obal
Kelímek 100 ml – můžete využít nějaký, co máte, koupit si kelímky na masti v lékárně, využít nějakou menší zavařovačku… nebo se poohlédnout ve specializovaných e-shopech, kde mají výběr opravdu prvotřídní.
Spotřeba
6 měsíců
Postup
Nezapomeňte, že stejně, jako u kupovaných krémů se musíte čas od času (obzvlášť pokud vylezete z vody) přemáznout.
Pokud si budete chtít recept upravit podle sebe (aby byl výživnější, lehčí…) prostudujte i článek o možnostech úpravy kosmetiky, který jsem věnovala emulgovaným krémům. A až budete mít hotovo, můžete se pustit třeba do deodorantů, které se na léto také skvěle hodí a jejichž výrobu jsem popsala jak v Kosmetické kuchařce a Aromaplánovači, tak i v článku o domácí výrobě deodorantů.
Přeji Vám nádherné léto plné sluníčka, zábavy a pohody,
Anna
P.S. – Pokud recept vyzkoušíte, budu ráda, když mi napíšete, jak se Vám výroba podařila, nebo pošlete rovnou fotku 🙂
Dobrý den,
líbí se mi, že přibývá lidí se zájmem o výrobu kosmetiky. Máte hezké stránky.
Při pročítání tohoto receptu bych chtěla upozornit na to, že malinový olej ač se udává, že má vysoké SPF (musela by se měřit každá várka, hodnoty nikdy nejsou stejné), tak je na slunce nevhodný. Velice rychle oxiduje na slunci a pokožce může uškodit. Tento olej bych zařadila spíše do péče po opalování.
S pozdravem Markéta