Must have pro všechny milovníky sluníčka: Recept na nadýchaný opalovací krém

Pokud stejně, jako já milujete léto a slunce, neobejdete se bez kvalitního opalovacího krému. Jenže… jaký opalovák je vlastně kvalitní? Někdy je to pěkná otrava do nekonečna pročítat složení a zjišťovat si, co vlastně všechny ty položky v INCI znamenají a potom hodnotit, jestli se tímto koktejlem opravdu chceme namazat.


Abych se vyhnula tomu otravnému pročítání složení výrobků, rozhodla jsem se to sobě i Vám zjednodušit a vytvořila jsem recept na domácí opalovací krém – lehoučký, našlehaný, voňavý, který kůži ochrání a není příliš mastný.

Jak píši v Kosmetické kuchařce, výhodou domácí kosmetiky, nevyjímaje domácí opalovací krém, je zlomková cena oproti kvalitnímu kupovanému produktu, zábava při tvoření a hlavně ABSOLUTNÍ KONTROLA NAD SLOŽENÍM a MOŽNOST PŘIZPŮSOBIT SI VÝROBEK VLASTNÍM POTŘEBÁM.

Než Vám ale řeknu, jak na to, ráda bych Vám vysvětlila, jak domácí opalovací krém funguje. Je totiž důležité, abyste věděli, co a proč se do receptu přidává, aby Vás ochránil. Takže…

Co do opalovacího krému přidat, aby nás ochránil před sluníčkem?

V přípravcích na opalování se běžně používají – oleje, minerální filtry a chemické filtry… První dvě položky můžeme použít s klidným svědomím při výrobě domácí kosmetiky, chemickým filtrům se vyhneme obloukem, protože jejich nezávadnost je mírně řečeno sporná.

Oleje, které sluníčko miluje

Už jste se možná setkali s oleji přirozeně chránícími pokožku před sluncem. Jedná se například o:

 • mrkvový olej – lisovaný ze semínek mrkve, jehož SPF se odhaduje na 38-40. Pozor, tento olej výrazně barví 😉
 • malinový olej – lisovaný z malinových jadérek (nečekejte žádnou vůni malin), jehož SPF se odhaduje na 28-50 (celkem velký rozdíl, počítejme pro jistotu s nižší hodnotou).
 • olej z pšeničných klíčků – jehož SPF se odhaduje kolem 20.
 • plus další oleje, které už ale mají SPF poměrně nízké…

Výhodou těchto olejů je, že krom ochrany před sluníčkem se krásně postarají o Vaši pokožku – obsahují totiž obrovské množství vitamínů, minerálů a dalších cenných látek. Nevýhodou je, že zatím neexistuje studie, která by potvrdila ochranu jak před UVA tak před UVB, takže si musíme vystačit s empirickými poznatky.

Minerální filtry

Pokud chceme mít absolutní jistotu, můžeme vsadit na minerální filtry – zde je účinnost prokázána nejen empiricky, ale i vědeckými studiemi. Minerální filtry chrání před UVA i UVB zářením tak, že zůstávají na povrchu pokožky a odráží sluneční paprsky. V přírodní kosmetice se běžně k tomuto účelu používají oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Oxid titaničitýým favoritem je oxid zinečnatý 🙂 A o něm Vám teď něco povím…

Oxid zinečnatý se vyskytuje běžně v přírodě, dá se ale vyrobit i v laboratoři. Používá se ve formě bílého prášku, který není rozpustný ve vodě, ani v oleji, ale dobře se s oleji mísí… Jak už jsem psala, nevstřebává se do pokožky, ale zůstává v tenké vrstvě na povrchu, kde tvoří ochrannou bariéru – odráží paprsky. Je nekomedogenní, zklidňuje a matuje pleť, nedráždí a mohou ho používat i osoby s citlivou pokožkou (najdete ho např. v krémech na opruzeniny pro miminka). Jedinou jeho nevýhodou je, že má bílou barvu, proto mohou dělat přípravky po jeho nanesení na kůži bílé šmouhy… Když ale krém pořádně rozetřete, tak se (u standardních koncentrací) rozhodně nemusíte bát toho, že byste byli bílí. A rozhodně stojí za to mít bezpečný opalovák, který poctivě rozetřeme, než koktejl chemie, který sice nedělá šmouhy, ale způsobuje sluneční alergie a kdo ví co ještě 😉

Mikro, nano… aneb, co je malé, nemusí být milé 😉

Na co byste si ale u minerálních filtrů měli dát pozor (ať už kupujete, nebo vyrábíte) je velikost částic. Oxid zinečnatý i oxid titaničitý se dají totiž sehnat i ve formě nanočástic. Opalovací krémy s nanočásticemi sice nevytváří na pokožce nežádoucí bílé šmouhy, ale jejich vliv na naše zdraví je zatím sporný a výzkumy v této oblasti stále pokračují… Proto se nanočásticím v kosmetice raději vyhněte. Nemusíte mít ale obavy, prodejci kosmetických surovin informaci o velikosti částic uvádějí a uvedené minerální filtry bez nanočástic jsou běžně dostupné.

A jaké má oxid zinečnatý SPF?

Zjednodušeně se dá říct, že co 1 % oxidu zinečnatého, to 1 stupínek  ochrany. Takže (berte orientačně!!!):

 • 10 % oxidu zinečnatého ve výrobku poskytne ochranu +/- SPF 10 (na 100 g přidáme 10 g ZnO)
 • 20 % oxidu zinečnatého ve výrobku poskytne ochranu +/- SPF 20 (na 100 g přidáme 20 g ZnO)

Recept na domácí opalovací krém – lehoučký, našlehaný, voňavý, který kůži ochrání a není příliš mastný

Tento recept mám moc ráda. Proč? Protože díky tomu, že se jedná o emulgovaný krém (neobsahuje jen tuky, ale i vodné složky) není výsledek moc mastný. Podle mě totiž úplně stačí, když je člověk v létě zpocený, ještě aby se mazal něčím, co moc mastí, že? Recept mi dal ale pořádně zabrat, to Vám řeknu. Než jsem ho vychytala, pořád se mi krém srážel. Jsem za to ale ráda, protože už vím, čím to bylo a tak Vám můžu poradit, aby se Vám to nestávalo.

Krém kombinuje účinky olejů vhodných na sluníčko (malinový, mrkvový, z pšeničných klíčků…) a minerálního filtru – oxidu zinečnatého. Díky obsahu másla a oleje pokožku nevysušuje, díky emulgaci s vodou ji ale také moc nemastí a protože obsahuje 15 % ZnO, má ochranný filtr cca 15. Tato kombinace je podle mě ideální – střední ochrana, příjemná konzistence a když důkladně rozetřete, tak nešmouhuje. Ochranu si samozřejmě můžete zvýšit/snížit dle libosti  (přidat/ubrat ZnO), ale pokud budete chtít například SPF 30 (tedy přidáte místo 15 g ZnO rovnou 30 g), tak počítejte s tím, že krém bude hutnější a bude dělat víc bílých šmouh.

A dobrá zpráva nakonec – jak zjistíte, náklady na krém nejsou nijak vysoké, jsou dobře dostupné a náčiní určitě máte v kuchyni 😉 – To jsou taky zásady, kterých se držím ve všech svých receptech včetně těch v Kosmetické kuchařce!

Ingredience na opalovací krém SPF 15

(na 100 ml výrobku)

 • 5 g bambuckého nebo makadamiového másla
 • 5 ml oleje z pšeničných klíčků, malinového, nebo mrkvového
 • 6 g emulgátoru Olivem 1000 (emulgátor získaný z olivového oleje, vhodný do přírodní kosmetiky)
 • 70 ml vody – můžete použít obyčejnou vodu, nebo se rozmazlit květovou vodou (například já miluji květovou vodu z růží, nebo z jasmínu)
 • 19 kapek konzervantu Cosgard (je schválený ECOCERTem do přírodní kosmetiky)
 • 15 g oxidu zinečnatého
 • 10 kapek esence (např. máta je skvělá, krásně voní a chladí)
 • volitelně: 0,5-1 čajová lžička pigmentu Mica – zlatý, bronzový – pokožka se bude krásně třpytit 😉

Pozor: Jako esenci nepoužívejte citrusy. Zvyšují citlivost pokožky na slunce, což u opalováků nechceme (P.S. bergamot je taky citrus ;-))

Náčiní

2x teplu odolná miska s vyšším okrajem (budeme v ní i šlehat) – já používám zavařovačky, váha, lžičky, elektrický šlehač, hrnec

Obal

Kelímek 100 ml – můžete využít nějaký, co máte, koupit si kelímky na masti v lékárně, využít nějakou menší zavařovačku… nebo se poohlédnout ve specializovaných e-shopech, kde mají výběr opravdu prvotřídní.

Spotřeba

6 měsíců

Postup

 • Vydezinfikujeme náčiní a obaly.
 • Do první misky/zavařovačky odměříme olejovou fázi – máslo, olej, emulgátor a dáme tavit do vodní lázně (=zavařovačku s obsahem postavíme do hrnce s horkou vodou a necháme teplem tavit máslo a emulgátor – jako když rozpouštíte čokoládu).
 • Do druhé misky/zavařovačky odměříme vodu nebo květovou vodu a dáme též zahřívat.
 • Obě misky necháme ve vodní lázni tak dlouho, dokud se neroztaví všechny tuhé složky z olejové fáze (čas od času můžeme promíchat).
 • Po roztavení všech složek z olejové fáze vezmeme elektrický šlehač a za stálého šlehání nalijeme ohřátou vodu do misky s roztaveným olejem, máslem a emulgátorem (=olejová fáze).
 • Šleháme, dokud nevznikne tuhá nadýchaná pěna – směs šleháním zesvětlá a zvětší objem. Nejprve se může zdát, že směs netuhne, ale jakmile se začne ochlazovat, uvidíte, jak postupně tuhne a je čím dál nadýchanější – to je nádherná chvíle, kdo ještě neemulgoval, bude mít zážitek 😉 Tuto fázi můžete urychlit tím, že misku ve které šleháte dáte chladit do hrnce s vodou a u toho stále šleháte. Proces šlehání trvá cca 5 minut.
 • Vložíme do chladničky a necháme pořádně vychladit. Toto je důležité, protože jinak se Vám smas, ač původně krásně vyšlehaná a spojitá, po přidání ZnO srazí. Pokud by se Vám to náhodou stalo, nezoufejte. Sraženou směs dejte do ledničky a cca po půl hodině znovu vyšlehejte, mělo by se Vám opět vše spojit.
 • Jakmile je směs dostatečně chladná, vyšleháme odměřené množství oxidu zinečnatého, Cosgard a esenciální olej. Pokud chcete, aby se Vaš pokožka třpytila, můžete přidat pigmet Mica ve zlaté, nebo bronzové.
 • Plníme do připravených obalů, popíšeme a můžeme vyrazit ven.

Nezapomeňte, že stejně, jako u kupovaných krémů se musíte čas od času (obzvlášť pokud vylezete z vody) přemáznout.

Pokud si budete chtít recept upravit podle sebe (aby byl výživnější, lehčí…) prostudujte i článek o možnostech úpravy kosmetiky, který jsem věnovala emulgovaným krémům. A až budete mít hotovo, můžete se pustit třeba do deodorantů, které se na léto také skvěle hodí a jejichž výrobu jsem popsala jak v Kosmetické kuchařceAromaplánovači, tak i v článku o domácí výrobě deodorantů.

Přeji Vám nádherné léto plné sluníčka, zábavy a pohody,

Anna

P.S. – Pokud recept vyzkoušíte, budu ráda, když mi napíšete, jak se Vám výroba podařila, nebo pošlete rovnou fotku 🙂

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře
 1. Markéta napsal:

  Dobrý den,

  líbí se mi, že přibývá lidí se zájmem o výrobu kosmetiky. Máte hezké stránky.
  Při pročítání tohoto receptu bych chtěla upozornit na to, že malinový olej ač se udává, že má vysoké SPF (musela by se měřit každá várka, hodnoty nikdy nejsou stejné), tak je na slunce nevhodný. Velice rychle oxiduje na slunci a pokožce může uškodit. Tento olej bych zařadila spíše do péče po opalování. S pozdravem Markéta

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.