Výroba domácí kosmetiky je dobrodružství, jen musíte vědět, jak na to... A o to se s Vámi ráda podělím!

Kdo vlastně jsem?

Jsem nadšená výrobkyně domácí kosmetiky a autorka knihy Kosmetická kuchařka. Baví mě tvoření všeho druhu a ze všeho nejvíc právě výroba kosmetiky. A moji pleť zase baví krémy, sprcháče, tělová másla atd., které jsem jí vytvořila přímo na míru a bez zbytečné chemie. Za dobu, co se výrobě kosmetiky věnuji, jsem nasbírala, vytvořila, vyzkoušela a upravila spousty receptů, které teď předávám ostatním. A to mě taky baví...Protože vidět ty nadšené výrazy po vytvoření prvního vlastního produktu je krásný zážitek!

K mojí radosti z výroby kosmetiky ale vedla dlouhá cesta, které předcházelo akné, přecitlivělá pokožka a odhodlání, nenechat to jen tak.

Od mala mám citlivou pokožku a od puberty se k tomu navíc přidalo akné… Snažila jsem se ho \"vymýtit\" všemi možnými a nemožnými způsoby. Nepomáhaly ani přípravky z drogerie, ani z lékárny, ani ty „kouzelné“ od dermatologů. Nakonec byla moje pleť absolutně nesnášenlivá k jakýmkoli přípravkům, bolavá, svědivá, mastila se a loupala současně… Koho potkalo akné, nebo extrémně citlivá pleť, tak asi ví, o čem mluvím. Tou dobou jsem z toho všeho byla hodně nešťastná.

Dnes toto období vnímám jako nutnost, kterou jsem musela projít, abych našla cestu k tomu, co dnes dělám a miluji – k výrobě domácí kosmetiky.

Postupem času jsem se dostala k přírodní kosmetice a poprvé jsem cítila úlevu od podráždění kůže. Jednoho dne jsem v herbáři narazila na pár receptů na výrobu jednoduché přírodní kosmetiky doma. To mě zaujalo, protože jsem tou dobou měla s (kupovanou) přírodní kosmetikou dobré zkušenosti a navíc, jak jsem psala, ráda tvořím… Výroba mě sice bavila, ale recepty z herbáře mě moc nenadchly. Narazila jsem totiž na problémy, které se často opakovaly i jinde – suroviny nebyly dostupné v ČR, do jednoho receptu byla potřeba spousta různých drahých ingrediencí (a každé jen čajová lžička), v receptech byly chyby a buď se výrobky nepovedly, nebo nefungovaly... často se také při výrobě \"přírodní\" kosmetiky používaly chemické ingredience, nebo nešetrné postupy. Pro začátek to bylo sice trochu zklamání, ale touha vyrobit si vlastní kosmetiku mi zůstala.

Tak začala moje cesta k výrobě domácí kosmetiky.

Výroba kosmetiky se stala mojí vášní. Hledala jsem informace o surovinách, jejich různé kvalitě, o postupech výroby… Hledala jsem a sestavovala nové recepty, zkoušela je, upravovala aby byly co nejlepší, aby byly z ingrediencí dostupných v Česku a aby neobsahovaly nic zbytečného navíc. Testovala jsem různé oleje na sobě a svých blízkých (díky za Vaši odvahu!!!) i výrobky z nich. Pokaždé, když jsem se pustila do přípravy mě zavalila obrovská vlna nadšení, která mě drží dodnes. Když mi nebylo něco jasné, konzultovala jsem se svým taťkou, který je (k mému velkému štěstí) doktor přírodních věd v oboru organické chemie a dokáže mi odpovědět snad úplně na všechno.

Sestavila jsem tak mnoho receptů, které skvěle fungují nejen mě, ale i ostatním a postupně jsem přešla z kupování přírodní kosmetiky k její výrobě.

Nejen svoje recepty, ale také nadšení z výroby předávám už několik let dál na kurzech výroby domácí kosmetiky. Díky tomu vím, že postupy, které se daří mě, se daří i jiným, že výrobky, které jsem si oblíbila já, milují  i ostatní a že nadšení, které při výrobě pociťuji je nakažlivé 🙂

Kurzů stíhám jen omezený počet, takže jsem napsala knihu Kosmetická kuchařka, aby se moje recepty dostaly k více lidem. Jednou knihou to ale nekončí! Na výrobě kosmetiky je mimo jiné skvělé i to, že je neustále prostor posunovat se dál. Takže se těšte na další novinky, já už se těším, až pro Vás budu nové recepty ladit!

Mám ráda, nemám ráda...

Níž se dočtete, co mám ráda a co ne. Toho se snažím držet nejen při výrobě kosmetiky a sestavování receptů, ale i v běžném životě. 

Mám ráda

 • Mám ráda to, co je domácí
  Mám ráda domácí marmelády mých kamarádek, ovoce a zeleninu z naší zahrady, med z taťkova úlu, šperky, které vyrábí moje mamka a kosmetiku, kterou vyrábím já… Proč? Protože jsou totiž vyrobené s láskou a nejlépe, jak jen to jde. A to z nich dělá to nejlepší v konkurenci jejich kolegů z obchodu.
 • Mám ráda kvalitu a opravdovost
  Přírodní vnímám jako opravdové, žádnou náhražku - na nic si nehraje a přináší obrovský užitek. Protože, co si budeme namlouvat... vlněný svetr zahřeje líp, než umělý, hedvábné šaty se lesknou pěkněji, než umělé a skleněné skleničky jsou prostě lepší, než plastové pohárky. Kvalita se pozná a nezáleží na tom, zda ji zrovna řešíte u oblečení, jídla, kosmetiky… A kvalita bývá spojená s přírodními materiály.
 • Mám ráda tvoření
  Od malička mě baví tvoření. Obzvlášť miluji pocit, kdy jakoby z ničeho vytvoříte něco… Myslím to tak, že keramická hlína je sice „něco“, ale ručně udělaná konvička na čaj, to už je pořádné „něco“ s velkým N. Stejně tak oleje a včelí vosk jsou „něco“, ale vlastnoručně vyrobený balzám na rty, to je „něco“ absolutně skvělého s velkým N!
 • Mám ráda kosmetiku
  Mám ráda kosmetiku. Vždycky jsem zkoumala, co mají nového v drogerii, pak v lékárně a teď je mojí vášní projíždění webů specializovaných obchodů, pročítání, jaká ingredience je k čemu dobrá, a jejich následné rozbalování a zkoušení po tom, co mi přijdou v balíku domů.
 • Mám ráda reakce žen, které si právě vyrobily svoji první kosmetiku
  Ať už na kurzu, nebo doma s kamarádkami, vždy si užívám nadšení žen, které si právě vyrobily svůj první balzám na rty, krém, peeling… a zjistily, jak je skvělý. Proto jsem napsala tuto kuchařku a doufám, že i Vám přinese výroba kosmetiky (krom krásné pleti) spoustu radosti!
 • Mám ráda jednoduchost a univerzalitu
  Na kosmetických surovinách se mi líbí, že ze dvou, tří ingrediencí můžete vyrobit několik různých výrobků a ty můžete využívat několika různými způsoby. Když jedu na dovolenou a mám málo místa, vezmu si s sebou šlehané tělové máslo vyrobené z bambuckého másla a mandlového oleje. Tento jednoduchý výrobek můžu použít na tělo, na popraskané ruce a za mrazů i na tvář a všude mi udělá dobrou službu, protože bambucké máslo i mandlový olej jsou úžasně univerzální.
 • Mám ráda když se věci dělají pořádně
  A k tomu není, co dodat... 🙂

Nemám ráda

 • Vymyšlené a nevyzkoušené recepty
  Moc dobře si pamatuji, jak jsem na začátku svého kosmetického tvoření zkoušela recepty a i když jsem dodržela postup, výsledek byl nepoužitelný. Pamatuji si, jak mi to lezlo na nervy... Dnes už většinou poznám, jestli z toho receptu "něco bude" dopředu, protože mám víc zkušeností. Ale protože je stále spousta nováčků, kteří s výrobou začínají, vadí mi tyto recepty i za ně.
 • Složitost a zbytečnost
  Nemám ráda, když se něco dělá zbytečně složitě, nebo jen tak pro nic za nic... Proto nemám ráda ani recepty, kde na výrobu jednoho krému potřebuji deset různých ingrediencí. Protože se často příznivé účinky složek kryjí, mám doma ve výsledku zbytečně moc surovin, za které jsem dala zbytečně moc peněz a výsledek stejný, jako kdybych nakoupila půlku. Proto svoje recepty sestavuji tak, aby byly funkční ale neobsahovaly nic navíc.
 • Recepty, kde se vůbec neřeší šetrné zpracování, konzervace atd.
  Když už se rozhodnu investovat do nákupu kvalitních surovin, chci co nejlepší výsledek. Proto je škoda během přípravy cenné látky v olejích a máslech zničit přehřátím. Stejně tak je škoda opomenout správný způsob uchování nebo konzervaci (nebojte, jde to i přírodní cestou) a nechat výrobky zkazit. Toto se bohužel až překvapivě často opomíná... Chci, abyste se ze svých výrobků mohli radovat dýl, než týden po výrobě a aby Vám byly k co největšímu užitku, proto na zpracování, uchování a konzervaci dávám velký pozor.
 • Recepty pro recepty
  Když už něco vzniká, mělo by to k něčemu být. Proto nemám ráda recepty typu: „Báječný recept na masku na vlasy – vezmete kokosový olej a můžete použít…“ Nepopírám, že kokosový olej je na vlasy skvělý, ale toto prostě není recept, ale způsob využití kokosového oleje. Kdybych to měla přirovnat k vaření jídla, je to, jako kdyby mi někdo představil recept na salát, který se skládá jenom z nakrájeného rajčete. I když jsem zastánce jednoduchých receptů, chci aby byly promyšlené a řešily účel, k jakému byly sestaveny.

Pokud stejně jako já rádi tvoříte a výroba kosmetiky Vás láká,  připravila jsem pro Vás inspiraci na blogu, v e-booku zdarma a taky knize Kosmetická kuchařka.