4 největší chyby při výrobě kosmetiky. Ta poslední bývá překvapivě velmi častá.

Který tvořivý člověk by nechtěl zažít ten báječný pocit, kdy Vám pod rukama vznikne voňavý příjemný a pokožce prospěšný krém, balzám na rty, nebo jiná kosmetika? Když už se ale do něčeho pustíme, mělo by to stát za to! Proto jsem pro Vás sepsala tento článek, kde Vás upozorním na největší chyby, kterých se lidé při výrobě domácí kosmetiky často dopouští.


Všichni to známe… když k něčemu hledáme informace, sedneme k internetu a brzy máme spoustu zdrojů, odkud můžeme čerpat. To se zdá být báječné, že? Ale bohužel můžeme často narazit na problém… informace nejsou pravdivé, nejsou dostatečně odborné… a my si tak uděláme špatný obrázek.
I já jsem (hlavně v začátcích výroby kosmetiky) hledala informace na internetu. Často mě tam ale zarazily různé postupy, které mi prostě „neseděly“. A protože i Vy brouzdáte internetem, chci Vás v tomto článku upozornit, na co si dát pozor, abyste se svých výrobků vytěžili maximum dobrého a vyhnuli se tomu špatnému – jedná se o 4 největší chyby, kterých se můžete u svých výrobků dopustit. Samozřejmě chyby se dají udělat různé, ale tyto jsou, aspoň podle mě, nejzávaznější.

Zahřívání v mikrovlnce – NE!

Ať už budete chtít vyrobit cokoli, co obsahuje nějaké máslo či vosk, pravěpodobně ten vosk, nebo máslo budete muset nejprve roztavit, abyste jej mohli smísit s dalšími ingrediencemi… Jak ale na to? Často se setkávám s tím, že lidé ingredience prostě a jednoduše dají do misky a strčí do mikrovlnky… To je ale velká chyba! Aby byla domácí kosmetika co nejpřínosnější, je potřeba využívat za studena lisované oleje… A pokud takovýto cenný olej přehřejeme v mikrovlnce, úplně zbytečně tím zničíme mnoho cenných látek a přijdeme tak o část jeho vlastností. Kvalitní suroviny je potřeba zahřívat pouze po nejkratší nutnou dobu při co nejnižších teplotách.

K tavení teplem je ideální využít vodní lázeň – vosky a másla tak roztavíme podobně, jako třeba čokoládu na polevu.

Voskovky obarví balzámky na rty – NE!

Ať u výroby pro děti, tak u výroby pro sebe budete možná řešit, jak produktům dodat barvu. A možná při tom narazíte na pomocníky – voskovky. Tady ale snad ani není co vysvětlovat… Voskovky nejsou určené pro použití v kosmetice a přidáním do balzámů na rty či jiné kosmetiky svůj výrobek leda tak „obohatíte“ o spoustu chemie.

Pokud chcete mít své výrobky barevné, udělejte to jednoduše a přírodně.

Jak tedy dodat výrobkům barvu? Potěším Vás, protože existuje hned několik neškodných způsobů. Tady jsou:

  • sušené plody – pokud nasušíme bobulky černého rybízu, arónie, borůvky atd, můžeme je po usušení rozemlít na prášek a buď přidat rovnou do výrobku (hodí se spíš pro šumivé bomby atd, v mastičkách dělá hrudky), nebo prášek naložit do oleje, který se po čase jemně obarví. Většinou je ale barva jen velmi jemná a plody musíte mít naložené poměrně dlouho. Pozor! To, co nakládáme musí být vždy dobře usušené, jinak by se výrobek mohl kazit. To je mimochodem další z mýtů internetu – často se totiž setkáte s recepty, kde se do balzámu na rty například rozemele čerstvé ovoce (maliny, borůvky atd.). Takový výrobek se pak rychle kazí (v řádu dnů) a taky se bez použití emulgátoru nespojí ovocná šťáva a olejová složka ve výrobku.
  • koření, kakao, káva – skořici, kurkumu či jiné hoření, nebo kávu a kakao je dobré přidávat k obarvení výrobků obsahujících nějakou sypkou složku (sůl, sodu, kyselinu citronovou, cukt…), například do šumivých bomb. Jsou to suroviny, které máte asi doma a udělají Vám přírodní cestou pěknou barvu. Jednoduše přidáte lžičku s vybranou ingrediencí mezi další suroviny a zamícháte…
  • pigmenty z obchodu – pokud chcete konkrétní barvu, třpytky atd, můžete využít speciální pigmenty, které se prodávají ve specializovaných obchodech (e-shopech) s kosmetickými surovinami. Tyto pigmenty bývají prezentovány jako přírodní… No četla jsem, že vždycky úplně přírodní nejsou, ale jsou vhodné pro použití v domácí kosmetice, často se používají i v kupované přírodní kosmetice a rozhodně se jedná o jednu z těch lepších možností, jak svoje produkty obarvit a nezničit si pleť.

Vůni dodáme čímkoli po ruce, co voní – NE!

Stejně jako barvu, budete chtít asi dodat svým výrobkům i vůni… Absolutně to chápu, i já mám ráda, když moje krémy hezky voní. U parfemace je ale problém podobný, jako u barvení. Je potřeba využívat jen přírodní esenciální oleje, popřípadě vůně vhodné pro kosmetické použití. Pokud použijeme jiný zdroj vůní (než přírodní esenciální oleje), riskujeme, že výrobek „obohatíme“ o zbytečné chemikálie a zaděláme si na problémy z podráždění kůže.

Stejně jako u barvení, i vůni můžeme dodat přírodně – pomocí esenciálních olejů.

Nechci Vás strašit, ale ani u esenciálních olejů nevybírejte nahodile. Některé esenciální oleje totiž nejsou vhodné pro použití na kůži, některé nejsou vhodné pro děti, jiné zase pro těhotné a další mohou vyvolávat nežádoucí reakci kůže na světlo. Teď Vás možná napadá, jak se v tom vyznat… Nezoufejte, na každé esenci by mělo být napsáno, jestli je nebo není vhodná pro styk s kůží a také informace o zvyšování citlivosti kůže na světlo (informace o fotosenzitivitě) a zda je esence vhodná pro děti a pro těhotné. Navíc potom, co víte, že si na toto máte dát pozor, můžete se v případě nejistoty doptat prodavače, nebo lékaře.

Pro získání tužší konzistence použijeme vosk ze svíčky – NE!

Stejně, jako jsem psala výš o voskovkách se ani vosk ze svíčky nehodí do kosmetických výrobků… Asi si teď říkáte, co Vám to tady píšu, že je to úplně jasné, ale divili byste se, jak často se ke mně dostávají dotazy právě ohledně vosku ze svíčky do kosmetiky.
Takže jak to je… Svíčky se běžně vyrábí z parafínu, který je směsí mnoha různých chemických látek. Některé tyto látky nemusí být zdraví prospěšné a nejdou při výrobě kosmetického výrobku oddělit.

Pro získání tužší konzistence je ideální přidat včelí vosk, který je složen z několika zdravotně nezávadných látek.

Po vstřebání ostatních složek do kůže zůstane na povrchu pokožky tenoučká vrstva včelího vosku, která chrání pleť před vysycháním. Alternativou včelího vosku je sojový vosk (skvělý pro vegany), nebo některý z jiných specifických vosků schválených pro kosmetické využití (mandlový, olivový… – ano skutečně se z mandlí, oliv atd. Prodávají kromě olejů také vosky).


Možná si teď říkáte, že některé „praktiky“ jsou až neuvěřitelné, ale realita je taková, že se v receptech objevují. Teď tedy už víte, jak to nedělat… Pokud chcete chcete vědět, jako to dělat, podívejte se pro inspiraci třeba do mého e-booku zdarma. A pokud váháte, jestli to zvládnete, přečtěte si tento článek, hoďte obavy za hlavu a pusťte se do výroby.

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.