Kde pořídit kosmetické suroviny?

Už dlouho v hlavě nosím článek, ve kterém bych Vám představila nějaký komplexnější přehled, kde sehnat kosmetické suroviny…  A díky Vašim četným dotazům na toto téma jsem se konečně rozhoupala… a tady je výsledek.


Dlouho jsem si lámala hlavu nad tím, jak článek pojmout, aby to bylo spravedlivé… Nespolupracuji na propagaci se žádným e-shopem ani s žádným výrobcem a je pro mě důležité, abych Vám předala informace co nejvíc objektivní. Na následujících řádcích se Vám tedy vynasnažím podat co nejkomplexnější seznam, který sem tam doplním o svoje vlastní zkušenosti a tipy.

Existuje mnoho různých receptů. Některé jsou jednodušší, jiné složitější, na některé si vystačíte se dvěma/třemi ingrediencemi, jinde se budete muset vybavit víc… I to je důvod, proč rozděluji ve své Kosmetické kuchařce recepty podle obtížnosti a nákladnosti. A i v tomto článku se na ingredience podíváme z pohledu jednodušších a složitějších receptů a samozřejmě zohledníme i cenovou výhodnost nákupu – menší balení totiž bývají v přepočtu na gramy dražší, než ta velká, e-shopy vychází často levněji, ale zase u menších objednávek platíte poštovné…

Tak jdeme na to. Kdo už je ve výrobě pokročilý, toho asi budou nejvíc zajímat e-shopy, ostatním doporučuji prozkoumat i další možnosti…

1.) Obchod s potravinami

Potraviny jsou asi prvním místem, kam bych poslala někoho, kdo ještě kosmetiku nevyráběl. Ač se to nemusí na první pohled zdát, ve větších obchodech s potravinami seženete spoustu surovin k výrobě kosmetiky.

+ v potravinách seženete hned několik základních surovin

+ jsou běžně dostupné, nemusíte platit poštovné, nebo složitě je hledat atd.

+ ceny surovin zde bývají výhodné

- seženete skutečně jen omezené množství, proto se hodí spíš pro začínající výrobce a doplnění výbavy u pokročilejších

Co zde můžete pořídit:

  • sůl (běžně mořskou i himalájskou, hrubou i jemnou… ) – do peelingů, šumivých bomb, solí do koupele
  • cukr – do peelingů
  • oleje lisované za studena (ale vážně kupujte ty lisované za studena!!! třeba kokosový, olivový, slunečnicový) – k maceraci, do krémů…
  • ovesné vločky – do koupelí
  • kyselinu citronovou a sodu – na výrobu šumivých bomb
  • koření – třeba takovou skořici můžete využít v peelingu i do šumivých bomb…

2.) Zdravá výživa

Zdravá výživa je o trošku lepším místem k nákupu, než potraviny, protože zde mají větší výběr surovin, které se nám do kosmetiky hodí a navíc si většinou prodejci dávají záležet na výběru dodavatelů.

Oproti potravinám zde tedy najdeme lepší výběr a často (ne vždy, musíte si pohlídat!) lepší kvalitu. Oproti internetu je výběr ale stále malý a ceny v přepočtu na gram poměrně vysoké. Proto se „zdravka“ hodí hlavně pro začínající výrobce, kteří si potřebují suroviny prohlédnout a nechtějí platit poštovné. Pokročilejším se vyplatí spíš online prodej, protože zde jsou ceny nižší a výběr širší.

+ ideální pro nákup základních surovin

+ zdravé výživy jsou poměrně rozšířené

+ majitelé zdravých výživ často dbají na kvalitu surovin, které prodávají

+ výběr je širší, než v potravinách (hlavně u olejů lisovaných za studena)

- ceny jsou vyšší než v potravinách

- zkušenější výrobce kosmetiky se zde stejně neobejde komplet

Co zde můžete pořídit:

  • sůl (běžně mořskou i himalájskou, hrubou i jemnou… ) – do peelingů, šumivých bomb, solí do koupele
  • cukr – do peelingů
  • oleje lisované za studena (mnoho různých druhů, často v dobré kvalitě) – k maceraci, do krémů…
  • bambucké máslo – také často v dobré kvalitě (k výrobě kupujte surové = neupravované, neovoněné…), ale často za vyšší ceny
  • kakaové máslo – to bych tady ale kupovala až opravdu v nouzi, protože zde bývá v přepočtu na gram extrémně drahé oproti nákupu kvalitního másla v e-shopu
  • ovesné vločky – do koupelí
  • byliny – do koupelových solí, bomb, bylinných sáčků, k maceraci… Ve zdravkách mají velký výběr a dobrou kvalitu.
  • koření – třeba takovou skořici můžete využít v peelingu i do šumivých bomb…
  • esenciální oleje – to je výhoda zdravých výživ – že tu většinou mají esenciální oleje získané parovodní destilací (ne žádná vonítka a umělé vůně, ty si nikdy do kosmetiky nekupujte) Na esenciálním oleji musí být napsáno, že se jedná o esenciální olej (ne vonný olej atd…) a musí (!!!) tam být latinský název rostliny, ze které je vyroben – více o esenciálních olejích ZDE v článku dole.

3.) Drogerie

V drogerii seženete často oleje lisované za studena, hydroláty, bambucké máslo… Ale ceny těchto surovin jsou zde hodně vysoké a výběr je dost omezený. Proto drogerii zmiňuji jako jednu z možností, ale víc se jí zabývat nebudu…

4.) Zero Waste prodejny a bezobaly

V posledních letech vzniklo mnoho bezobalových prodejen (=nakoupíte do vlastních nádob a sáčků). Sice se většinou zaměřují na potraviny, ale najdou se i takové, které se zaměřují na kosmetické suroviny. Plus bezobalového prodeje v podobě nižšího dopadu na životní prostředí je nepopiratelný. Mimo to vidím u bezobalu výhodu v tom, že se mu věnují nadšenci, které zajímá, co prodávají. Takže suroviny, které zde nakoupíte bývají kvalitní.

Bezobalů zatím v Česku není mnoho a často ani nevíme, kde v našem okolí jsou. Naštěstí vznikla tato mapa: https://mapa.reduca.cz/ kde můžete pohodlně najít ty ve Vašem okolí – doporučuji zadat ve hledáčku vlevo co chcete kupovat – množství prodejen se zúží jen na ty relevantní…

Já osobně mám zkušenost s bezobalovými prodejnami v Brně. Jsou to: Brána ke zdraví na Orlí (zdravá výživa a vedle bezobalový obchod – super výběr akvalitní sortiment) a Friendly Place na Čápkové.

Do těchto obchodů si nezapomeňte vzít vlastní zavařovačky, látkové sáčky, lahvičky… Personál Vám do nich naváží vybrané zboží.

+ ideální pro nákup základních i mírně specifických surovin

+ majitelé často dbají na kvalitu surovin, které prodávají

+ výběr je širší, než v potravinách a zdravkách

+ varianta minimalizující negativní dopad na životní prostředí

- zkušenější výrobce kosmetiky se zde stejně neobejde komplet

Co zde můžete pořídit:

  • Sortiment je individuální, ale většinou zde seženete podobný sortiment, jako ve zdravé výživě, jen s tím rozdílem, že jsou suroviny na váhu. Často prodejny mají navíc ->
  • jíly (na výrobu masek, přípravků na vlasy, do mýdel)
  • suroviny na výrobu pracích prášků

6.) E-shopy

Pokud patříte k pokročilejším výrobcům, sháníte větší množství surovin nebo něco specifického, bude pro Vás ideálním místem k nákupu e-shop. Na internetu seženete totiž téměř všechno. To s sebou nese mnoho výhod, ale také nevýhody:

+ obrovský výběr, seženete vše zárověň

+ mají také obaly 😉

+ nejrůznější suroviny včetně velmi specifických pro pokročilé výrobce

+ seženete i větší balení za (v přepočtu na gram) nižší ceny

+ nakupujete pohodlně, nemusíte obíhat obchody a nikam jezdit - dostupné i pokud nemáte v dostupnosti vhodné obchody

- musíte platit poštovné (pokud nepřekročíte poměrně vysoké částky za objednávku)

- chybí prodavač, se kterým se můžete poradit

- často prodávají větší balení, než byste potřebovali (ale to zužitkujete, to se nebojte ;-))

- na suroviny si musíte pár dní počkat

- tím, že seženete téměř vše, může se stát, že pořídíte omylem jinou (horší) kvalitu, než by bylo potřeba. Pozor na nákup olejů a másel (aby bylo jasně uvedeno, že jsou lisované za studena) i esenciálních olejů (musí být jasně uvedeno že se jedná o \"esenciální olej\" a musí být uveden latinský název a země původu). Moje kamarádka například nakoupila opravdu výhodně na jednom e-shopu bambucké máslo a různé oleje. Nakoupila za výrazně nižší ceny, než já... a to jsem si myslela, že už mám o prodejnách celkem přehled. No ale když jsme pak nákup prozkoumaly, zjistily jsme, že všechny její suroviny byly rafinované (tedy nebyly lisované za studena). A rafinované suroviny v kosmetice nechceme. Pokud zatím nevíte proč, přečtěte si tento článek o výběru kvalitních kosmetických surovin 😉

Co zde můžeme pořídit:

  • Téměř vše, v různé kvalitě, v různých velikostech…

Moje oblíbené e-shopy:

Ekokoza.cz – suroviny pro výrobu domácí kosmetiky.

Nechtěla bych být k někomu nespravedlivá, ale za všechny e-shopy s kosmetickými surovinami uvádím právě Ekokozu, protože: mají široký sortiment (snad nejširší, co jsem našla), produkty v různé kvalitě i množství. Co se týče cen, jsou oproti kamenným prodejnám velmi výhodné a ve srovnání s dalšími e-shopy se ceny také drží na dobré úrovni. Já zde nakupuji hodně často a zatím jsem byla vždycky spokojená s komunikací i rychlostí doručení.

Jediné v čem vidím problém je nákup esenciálních olejů na tomto webu. Ne že by neměli i kvalitní… ale krom kvalitních mají i různé ty vůně a aromata, které nejsou přírodními esenciálními oleji, ale dají se s nimi snadno splést… I když kvalitu esenciálního oleje nemají… tak si na to dejte pozor!

Bioo.cz

Další senzační e-shop, kde seženete kvalitní přírodní kosmetiku a drogerii, ale také mnoho surovin k výrobě. Bioo se nezaměřuje přímo na prodej surovin k výrobě jako Ekokoza, takže je sortiment specifických surovin omezený, ale i tak tento e-shop stojí za zmínku. S nákupem u Biooo přes e-shop zatím nemám zkušenost, protože máme v Brně kamennou prodejnu, ale věřím, že u podniku takového rozměru a dobré pověsti nebude problém.

Zdraví z Afriky

Zdraví z Afriky je e-shop rodinné firmy, která se mimo jiné zabývá dovozem bambuckého másla – dle mě jedné z nejuniverzálnějších a nejužitečnějších kosmetických surovin. Na jejich stránkách seženete čisté bambucké máslo vysoké kvality, na které si tato rodinná firma opravdu zakládá. Mě je mimo vysoké kvality másla velmi sympatický i přesah jejich dovozu, jelikož podporují místní farmáře a africké ženy, které plody Máslovníku afrického sbírají a zpracovávají.

Sonnentor.com

Můj oblíbenec na nákup čajů a bylin. Vždycky jsem byla moc spokojená s kvalitou. Mají hotové směsi i jednodruhové sušené byliny. Sonnentor se ale často prodává ve zdravých výživách a bylinářstvích, takže možná ani nemusíte objednávat a platit poštovné.

Prodejbylin.cz

Co neseženete u Sonnentoru, seženete tady! Tak širokou nabídku jsem snad neviděla 🙂

Eshop.nobilis.cz

Značku Nobilis Tilia možná znáte díky jejím kosmetickým výrobkům (které jsou mimochodem moc fajn), ale můžete si u nich pořídit i různé suroviny – především esenciální oleje. Sice nepatří k nejlevnějším, ale jsou kvalitní. Mají solidní výběr, esenciální oleje jsou kvalitní. Vzhledem k této kvalitě jejich cenu nepovažuji za nijak přemrštěnou. Takže za mě ideální poměr cena kvalita.

Kdo se v aromaterapii zatím moc neorientuje, určitě ocení filtr, který mají na webových stránkách, kde si můžete výběr omezit podle toho, kdo bude přípravek používat – děti do 2 let, děti do 5 let, těhotné… Ne každý totiž může používat všechny esenciální oleje…

Pokud Vás zajímá, na co je vhodný který esenciální olej a jak konkrétně jej můžete využít, podívejte se na můj nový AROMAPLÁNOVAČ.

7.) Bylinkářství

Bylinkářství jsou báječné obchody hlavně pro ty, kteří se chtějí věnovat macerátů, koupelím, výrobě mýdel… Protože zde seženete široký výběr bylinek. Mimo to mají často sortiment doplněný o esenciální oleje.

8.) Květinářství

Květinářství dávám na konec, ale za zmínku jistě stojí… protože jsou to dostupná místa k nákupu esenciálních olejů. Nejčastěji se zde prodává značka Saloos. Jejich esenciální oleje nejsou vůbec špatné a jsou dostupné za dobré ceny.

Problém u této značky je v tom, že mají řadu dvě řady výrobků…

  • přírodní esenciální oleje -Ty jsou ok a můžete je klidě použít do výroby kosmetiky.
  • vonné oleje – Ty jsou jen do aromalampy, protože se nejedná o přírodní esenciální oleje. Tuto řadu určitě nepoužívejte do kosmetiky.

A jak poznat, co si máte pořídit? Poměrně jednoduše…us je podbarveno buď zeleně, nebo hnědě.

  • ZELENÁ barva je použitá u esenciálních olejů, ketré jsou přírodní=lze je použít v kosmetice.
  • HNĚDÁ barva je použitá u vonných olejů, které se do kosmetiky nepoužívají a na kůži nejsou vhodné v jakémkoli ředění!

V závěru tohoto článku bych Vás ráda odkázala ještě některé moje předchozí články, které s výběrem surovin souvisí… Ať víte nejen kde nakoupit, ale taky jakou kvalitu vybírat 😉 První z článků je o tom, jak si vybrat suroviny (oleje a másla), aby byla kvalitní). Druhý se týká esenciálních olejů… ve druhé polovině tohoto článku se věnuji výběru kvalitních esenciálních olejů. Poslední je článek o tom, jak rozluštit složení kosmetiky – a tedy jak se vyznat v názvosloví surovin, které třeba moc neznáte…

Toto byl tedy můj souhrn doporučení, kde nakupovat. Nabídka je ale široká a pestrá a určitě existují i další skvělé e-shopy a prodejny… Pokud máte i Vy nějaké oblíbené místo k nákupu kvalitních surovin, určitě se podělte v příspěvcích pod článkem. Já mám přehled hlavně o obchodech v Brně, takže můžu poradit individuálně brňákům, ale kosmetické kuchařky z jiných měst určitě ocení i další rady… třeba od Vás 🙂

Mějte se krásně,

Anna

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.