Co se skrývá pod obalem?

Mmmm tak tenhle olejíček na vlasy je opravdu pecka! Konečky mám tak jemné, že už to snad víc ani nejde… a navíc báječně voní! To byly moje první reakce potom, co jsem si koupila extra pečující, extra luxusní a ne zrovna levný olejíček na konečky vlasů od jedné známé kosmetické značky. Milovala jsem ho! A používala jsem ho hrozně dlouho. Až do doby, kdy jsem narazila na stránky, kde můžete prozkoumat složení svojí kosmetiky. Od té doby si dávám sakra pozor, co používám! Proč? Protože tento zázračný olej byl plný škodlivin – pro tělo i pro přírodu.


Tento výrobek byl vážně extrém a od té doby jsem se s tak šíleným složením asi nesetkala, ale i tak už se vždycky radši dívám na to, co výrobek obsahuje. Potom, co jsem olejíček přestala používat, zpravilo se mi hodně akné na zádech. Zázrak? Asi ne…

V tomto článku se podíváme na to, jak rozluštit složení výrobků – co je to INCI, jak se v seznamu INCI orientovat a jak se vyznat v té záplavě cizích názvů.

Orientovat se ve složení může být pěkný oříšek… ale taky nemusí 🙂

Jako první je potřeba vědět, kde najdu informace o složení. K tomu slouží seznam uvedený kouzelným slovíčkem INCI (= zkratka pro International Nomenclature of Cosmetic Ingredience). Ze zákona musí být u každého prodávaného kosmetického výrobku. Je to v podstatě univerzální názvosloví kosmetických ingrediencí (názvy většinou latinsky či anglicky), které se používá napříč všemi zeměmi, a když se zorientujeme v těchto mezinárodně uznávaných názvech, zjistíme, co ty naše krásné lahvičky v koupelně vlastně obsahují.

Na pořadí v INCI záleží!

Krom toho, že je názvosloví INCI univerzální,  je na seznamu INCI taky senzační to, že v něm musí být ingredience seřazené podle podílu, v jakém jsou zastoupené ve výrobku. Jednoduše řečeno… čeho je v krému nejvíc, to je uvedené na prvním místě, čeho je nejmíň, je na konci.

Proč je to tak skvělé? Díky tomu totiž víme, za co platíme a můžeme si odvodit, co nám výrobek přinese.

Často bývá na prvním místě voda (aqua). Pokud velkou část výrobku tvoří voda, nemusí to být nutně špatně, ale pak bychom měli zkoumat i další složky, abychom zjistili, jestli ty kompenzují například vysokou cenu nebo slibované účinky výrobku.U přírodní kosmetiky, kde jsou na prvních místech často oleje zase stojí za zvážení, jestli první uvedené oleje přinášejí pokožce skutečně užitek, nebo jsou ve výrobku jenom jako jakási „výplň“. Co by na prvních místech ve složení přírodní kosmetiky (a vlastně nikde) být nemělo, jsou například ropné deriváty – typicky vazelína = petrollatum, nebo silikony – končí na -one, -xane.

Ke konci seznamu se nacházejí ingredience zastoupené v nejmenší míře, ale ani ty nemůžeme přehlížet! Proč? Ze dvou důvodů:

  • Tím prvním je, že pokud se krém chvástá obsahem nějakého vzácného oleje (arganový, šípkový, z granátových jablíček…), neměl by se tento olej krčit někde na konci seznamu. Může být spousta důvodů, proč některé oleje nejsou úplně na začátku = není jich v produktu nejvíc, ale když už je nenajdeme na začátku, měli bychom je najít spíš uprostřed, než na konci seznamu.
  • Druhým důvodem, proč se zajímat i o konec složení jsou takové ty hodně nežádoucí věci, jako například syntetické vůně a konzervanty. Kdo z nás by stál o křupavé pletýnky, posypané posypovou solí? I když je jí tam jenom malinko… 😉

Jakmile najdete seznam INCI, pečlivě ho prozkoumejte a nezaměřujte se jenom na to, co je na začátku. 

To je sice všechno moc hezké vědět, ale jak se vyznat v těch názvech?

To už by musel být člověk pořádný nadšenec, nebo odborník, aby si pamatoval, co přesně se skrývá pod všemi těmi cizími názvy… Naštěstí na internetu existují stránky, na kterých najdete seznamy různých složek z názvosloví INCI s popisem a dokonce i komentáři k účinkům/škodlivosti složek.

Já moc ráda používám tyto:

www.slozeni-kosmetiky.cz

www.slozenikosmetiky.cz


Položek je pořádný seznam. Brzy ale uvidíte, že se některé z nich opakují ve složení často. 

A komu se nechce zkoumat desítky položek u desítky výrobků, ten se může, stejně jako já, pustit do výroby domácí kosmetiky. Nejen, že je to zábava, ale taky máme kontrolu nad tím, co si pokožkou pouštíme do těla.

 

 

 

 

 

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře
  1. Erich napsal:

    Poznáš skratku MIT, ktorú zložku označuje a čo škodlivé v sebe skrýva?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.