obaly na domácí kosmetiku

Na obalu záleží, aneb, jak a kde pořídit obaly na domácí kosmetiku.

Při výrobě kosmetiky nám jde vždycky o kvalitní výsledek v podobě funkčního krému, voňavého sprcháče, příjemného balzámu na rty… ale když už si vytvoříme vlastní kosmetické delikatesy vysoké kvality, měly bychom jim dopřát taky kvalitní obal. A o tom, proč se nad obaly na kosmetiku zamyslet, jaké si vybrat a kde je sehnat bude tento článek. 


Obaly na kosmetiku – mnohem víc, než jen pěkné krabičky a lahvičky

Než Vám předám svoje tipy na různé obaly a místa, kde nakupuji, podíváme se na funkce, které obal plní. Mimo toho, že prostě schraňuje obsah a má funkci estetickou – která je nám jasná na první pohled, toho má správný obal na starosti mnohem víc.

 1.  OCHRANA OBSAHU – Jako první funkce obalu nás asi napadne, že uchovává obsah – před vylitím, vysypáním, znečištěním… To je jasné! Ne každý obal ale tuto funkci plní na 100 %. Při výběru dbejte na to, aby byl obal dostatečně pevný, dostatečně dobře uzavíratelný… A také zohledněte jeho materiál, protože každý materiál přináší jiné benefity – o nich si povíme o kousek níž v textu.
 2. KRÁSA SE CENÍ – Krása se cení a to, že obal prodává vědí všechny úspěšné firmy. A přesto, že my, domácí výrobci, nikomu neprodáváme, neměli bychom estetickou stránku podceňovat. Byla by škoda, aby naše kvalitní, s láskou vyrobené produkty vypadaly vedle těch z obchodu jako chudí příbuzní… Přizpůsobte obaly vlastním potřebám i vkusu a budete mít z jejich obsahu ještě větší radost.
 3. PRODLOUŽENÍ ŽIVOTNOSTI – Na životnost výrobku má vliv mnoho faktorů. Změny teplot a teplota obecně, přístup vzduchu, světla, infikování zvenčí (třeba prstem při mazání…). S okolní teplotou nám obal asi těžko pomůže, ale s přístupem vzduchu a světla ano, stejně tak, jako s prevencí proti zanesení bakterií do výrobku. Proti přístupu světla výrobky ochrání neprůsvitné obaly, případně skleněné obaly z tónovaného skla (klasické lahvičky z lékárny, asi znáte – hnědé, zelené, modré…). Proti zanesení bakterií můžete používat k nabírání špachtličky, u řidších konzistencí použít pumpičky, případně airless obaly, které mimo to, že zabrání přístupu bakterií při nabírání, zabrání i přístupu vzduchu k obsahu. Dále v textu rozebereme hlouběji.

Obal by měl být pěkný, odolný, znovu použitelný a měl by výrobky chránit před oxidací i slunečním zářením.

Není obal, jako obal – materiály vhodné na kosmetické obaly

Ne každý materiál je vhodný pro kosmetické výrobky. Pojďme se podívat na jednotlivé materiály trošku blíž a říct si o jejich plusech i minusech z různých pohledů.

Skleněné obaly na kosmetiku

Skleněné obaly na kosmetiku

Skleněné obaly dávám na první místo, jelikož je to asi největší klasika. Sklo je velmi ekologický materiál. Dá se recyklovat i opakovaně plnit novými a novými várkami kosmetiky. Většina skla, i když ne všechno, se dá vyvařit, což se taky hodí… a navíc i po dlouhodobém používání vypadá sklo pořád pěkně. Neošoupe se, nepoškrábe, nezachází, nezažloutne… Stále vypadá velmi luxusně. I velké značky dávají své výrobky z těchto důvodů do skla. Skleněných obalů existuje celá řada, takže si určitě vyberete – lahvičky, kelímky i různé speciály… Co je nevýhodou skla je transparentnost (propouští k obsahu světlo). Ta se dá ale vyřešit výběrem tmavého skla (klasicky hnědé, zelené, modré), případně skladováním v zásuvce/skříňce. Další nevýhodou je rozbitnost a vyšší váha. Z těchto dvou důvodů sklo moc nedoporučuji k balení výrobků, se kterými chcete často cestovat. Jinak je ale sklo skvělé a skleněné obaly patří mezi moje nejoblíbenější!

Výhody a nevýhody skleněných obalů na domácí kosmetiku

 • Ekologické - lze opakovaně recyklovat
 • Estetika - výrobky v nich vypadají luxusně
 • Opakovatelné použití - sklo se neničí, nepoškrábe...
 • Lze vyvařit
 • Transparentní - nemusí být vždy
 • Vyšší váha
 • Rozbitnost

 

Hliníkové obaly na kosmetiku

Hliníkové obaly na kosmetiku

Hliník dávám na druhé místo, protože podobně, jako sklo je skvělým materiálem k uchovávání kosmetických výrobků. Stejně, jako sklo se dá recyklovat, opakovaně používat, vyvařovat, není náchylný k poničení (nezachází) a i v hliníku vypadají výrobky velmi dobře a luxusně. Výhodou hliníku oproti sklu je i jako nízká váha, nepropustnost světla a malá rozbitnost – spíš než že by se hliníkový obal rozbil se Vám může protlačit třeba po pádu na dlažbu z výšky v hranách důlek, ale obal stále zůstane v celku :-)) I přes to, že je hliník velmi trendy a hliníkové obaly jsou dost žádané, není nabídka hliníkových obalů tak široká, jako třeba u skla a plastu a obaly z tohoto materiálu nepatří k nejlevnějším… Rozhodně Vám ale jejich koupě nevyčistí peněženku, takže se nebojte nabídku hliníkových obalů prozkoumat. Já hliník ráda používám jak na plná balení, tak i k cestování – právě kvůli jeho nízké váze a dobré odolnosti.

Výhody a nevýhody hliníkových obalů na domácí kosmetiku

 • Estetika - výrobky v nich vypadají luxusně
 • Opakovatelné použití
 • Lze vyvařit
 • Lehké
 • Téměř nerozbitné
 • Nepropouští světlo
 • Vyšší cena
 • Omezený výběr

 

Plastové obaly na kosmetiku

Plastové obaly na kosmetiku

Plastové obaly jednoznačně vedou co se týká variant provedení! Seženete kelímky, lahvičky, tuby, airless obaly, různé vtipné tvary, jako vajíčka na balzámy na rty, makronky… Průsvitné, neprůsvitné, bílé, barevné… zkráta všelijaké 🙂 Takže pokud máte nějaké specifické nároky na vzhled a velikost obalu, u plastu nejsnáz dojdete k tomu, co hledáte. Současně je plast lehký a ceny obalů z plastu (těch klasických) nejsou nijak vysoké. Na druhou stranu plastové obaly běžně nevypadají až tak luxusně, delším používáním a přenášením se opotřebovávají (můžou se poškrábat, zažloutnout atd.). Některý plast je velmi křehký – to ale neplatí vždy, jiný plast může být zase velmi odolný – záleží na konkrétním typu. Co ale platí u valné většiny plastů, je problém s vyvařením – plast se sráží teplem, proto musíte dezinfikovat spíše lihem. Co mě osobně na plastu také vadí, je jeho omezená možnost opakovaného použití – právě proto, že časem zachází (poškrábaný atd.) a taky omezená možnost recyklace – tím myslím, že past se na rozdíl třeba od skla dá recyklovat jen v několika málo cyklech, potom už ne. Ne každý plast je navíc na kosmetiku vhodný, protože některé plasty mohou uvolňovat různé látky do obsahu. Tím nechci vyvolávat paniku, protože v ČR lze koupit spoustu rozličných obalů přímo na kosmetiku, které by měly být naprosto v pořádku, ale považuji za důležité Vám tuto informaci předat, aby Vás třeba nenapadlo využít jako obaly nějaké plastové krabičky, které nebyly určeny pro uchování kosmetických výrobků, případně potravin.

Výhody a nevýhody plastových obalů na domácí kosmetiku

 • Lehké
 • Široký výběr
 • Nižší ceny
 • Opotřebovávání = omezená opakovatelnost použití
 • Omezená recyklace
 • Teplem se sráží - nevyvařovat
 • Některé plasty jsou dost křehké

 

Další materiály

V současnosti se objevují na trhu například i různé obaly s dřevěnými/bambusovými víčky, papírové tuby atd. Podíl takových obalů mezi ostatními je zanedbatelný. Jak Vám budou tyto alternativní materiály vyhovovat nechám na Vašem posouzení. Já jsem zkoušela papírové obaly jednou a sice jsou opravdu originální a pěkné, ale mě nesedly – z praktických důvodů, takže se k nim vracet nebudu. Nechci Vás od nich ale odrazovat. Co nesedlo mě, může někomu jinému vyhovovat – třeba pro nějaký specifický výrobek…

 

obaly na domácí kosmetiku

Kde koupit obaly na kosmetiku?

Tak teď už tušíte, jaký obal by pro Vás mohl být ten pravý… ale kde ho sehnat? Možností máme několik…

Zero waste obaly na kosmetiku

Recyklace „co dům dal“

Jako první možnost – nejlevnější, nejrychlejší a k přírodě nejšetrnější je recyklace obalů, které už máme doma… Využít můžete malé zavařovačky, obaly od vypotřebované kosmetiky atd. Já si moc kosmetiky nekupuji, většinu si vyrábím… ale když už si něco koupím, bývá to kvalitní přírodní kosmetika ve skleněných obalech – k opakovanému plnění domácí kosmetikou naprosto ideální… pak si taky schovávám mini zavařovačky od marmelád, které bývají často na snídani v hotelech, nebo ve vlaku ČD. Už je to takový náš zvyk, že když jedeme ráno vlakem, zamíříme rovnou do jídelního vozu na jejich super snídani, takže mám mini zavařovaček už docela slušnou zásobu 🙂 (mimochodem tu vlakovou snídani doporučuju). No a mnoho použitých obalů dostávám taky od známých, kteří když zjistili, že dělám kosmetiku, začali mi sami od sebe schovávat pěkné vypotřebované obaly…

Zkuste říct svým kamarádům a za nedlouho nebudete muset obaly na kosmetiku vůbec shánět 🙂

Co se týká použitých obalů, nikdy je však nezapomínejte pořádně vyčistit a vydezinfikovat. Zbytky původního krému by v nově doplněném obsahu udělaly pěknou paseku. Já nejraději použité obaly nejprve důkladně umyju – buď ručně, nebo je-li to možné, tak v myčce a následně, pokud to umožňuje materiál, tak vyvařím, nebo pokud obal obsahuje nějaká choulostivá místa k vyvaření, případně různé pumpičky, kapátka, sprejovky atd, tak je prošplíchám vysoceprocentním alkoholem (ideálně lékárenský líh).

Kamenné obchody

Pokud nepotřebujete vyloženě nějaký speciální obal (co se týče vzhledu, nebo funkčnosti), nebo potřebujete obaly rychle a nechcete čekat na doručení, můžete se poptat i v kamenných obchodech. Nabídka zde není tak široká, jako v e-shopech, ale základ rozhodně seženete.

 1. Lékárny – Většina větších lékáren prodává obaly na mastičky různých velikostí. Jedná se o obyčejné kelímky z bílého plastu se zaklapávacím (ne šroubovacím) víčkem… asi všichni známe. Tyto obaly nejsou nic extra nádherného, ale svému účelu poslouží dobře a jejich výhodou je nízká cena, poměrně dobrá dostupnost a často taky výběr z různých velikostí… Ne každá lékárna je prodává – někde je nemají, jinde mají, ale jen na objednávku, skladem je mají běžně větší lékárny – často ty u nemocnic, kde si mimo jiné sami míchají různé směsi.
 2. Domácí potřeby – Dalším zdrojem k pořízení obalů na kosmetiku z řady kamenných obchodů jsou domácí potřeby. V domácích potřebách seženete běžně zavařovačky různých velikostí (běžně začínají objemy na 40 ml) i lahvičky. Výhodou těchto obalů je nejen jejich dobrá dostupnost, ale i materiál – sklo. Cena malých zavařovaček/skleněných lahviček nebývá nijak závratná. Výjimku tvoří kultovní zavařovačky Weck, které jsou poměrně drahé, ale je to klasika mezi zavařovačkami a naprostá pastva pro oči.
 3. Drogerie – Do seznamu uvedu i drogerie, ale nemám teď na mysli řetězce typu DM, Rossmann a Teta atd, které si asi každý vybaví, jako první. Mám na mysli ty staré původní drogerie, které v některých městech přetrvávají i v konkurenci těchto řetězců a kde je sortiment ještě takový „původní“… Třeba u nás v Brně máme takovou „starou dobrou“ drogerii v centru města – na ulici Orlí. Seženete tam běžné zboží, jako všude jinde, ale mimo to zde mají právě i různé lahvičky, sodu i kyselinu citronovou po velikých baleních a podobné poklady, co se budou k výrobě kosmetiky hodit. Doufám, že i jiná města mají takový původní klenot mezi nově vzniklými řetězci 🙂 Pokud máte tip na tokový klenot mezi drogeriemi ve Vašem městě, podělte se s ostatními v komentářích.
 4. IKEA – IKEA dávám na konec seznamu kamenných obchodů proto, že mnoho z nás sem čas od času zavítá a právě při té příležitosti se může vybavit produkty, co se budou hodit k pozdějšímu naplnění. Běžně mají v nabídce (dekorací do bytu) různá tria malých lahviček/krabiček ze skla, které jsou velmi pěkné na pohled a třeba k dárkovému balení se hezky hodí… no a v domácích potřebách mají zase malé zavařovačky typu Weck za úplně super ceny, které se skvěle hodí na šlehaná tělová másla, koupelové soli, peelingy… prostě evergreenové výrobky, se kterými každý domácí výrobce začíná a pak se k nim sem tam i moc rád vrací.
 5. Zaměřené obchůdky – Na závěr kamenných prodejen bych ještě chtěla zmínit různě zaměřené obchody. V Praze najdete obchod Liška Mazaná, která se zaměřuje přímo na prodej obalů a surovin k výrobě kosmetiky, v mnoha městech najdete bezobalové obchody, kde často nějaké obaly taky mají. Plus se můžete poptat v hobby výtvarných potřebách, kde občas také něco mají, ale nabídka je omezená a ceny vysoké, tak dávám tuto možnost až na konec jako takové krajní řešení…

E-shopy

No a speciální kapitolou jsou pak e-shopy, kde si budete muset na obaly počkat, ale odměnou Vám bude ohromný výběr tvarů, barev, materiálů, široká nabídka různých speciálních obalů atd. E-shopů zaměřených na prodej obalů a surovin pro domácí kosmetiku je na českém (i slovenském) trhu mnoho… Projděte si je a podívejte se, který Vám bude nejvíc vyhovovat. Já nechci nikoho protěžovat, ale protože se mě často ptáte, jak to mám já, tak mě vyhovuje e-shop ekokoza.cz (pro Slováky mají ekokoza.sk). Nejsme nijak domluvení na spolupráci a nechci aby to tak vypadalo, ale mám s nimi dobré zkušenosti co se týká komunikace i dopravy, mají ohromný výběr a jsou mi tak nějak sympatičtí… No a právě proto, že jsem tady nakupovala ráda už od začátku, tak jsem jim nabídla k prodeji taky moji Kosmetickou kuchařku a mám radost, že nabídku přijali 🙂

A jelikož mi chodí jako reakce na článek Vaše tipy, za které jsem moc vděčná, přidávám ještě e-shop fichema.cz . Seženete zde mnoho věcí včetně kosmetických obalů a surovin, které mají dostupné za skvělé ceny (avšak v omezenější nabídce, než třeba Ekokoza). U tohoto e-shopu bych ale chtěla výrazně upozornit na to, abyste si prozkoumali, co kupujete – tím myslím především když krom obalů budete pořizovat i suroviny na výrobu. Moje kamarádka se zde například dost napálila, když v iluzi, že kupuje kokosový olej do kosmetiky za výhodnou cenu koupila olej rafinovaný, který se do kosmetiky nehodí (proč čtěte zde). Takže Fichema určitě ano, ale vždy si u olejů zjistěte, zda se jedná o lisované za studena a u esencí že jsou destilované (nikoli chemicky vyrobené, proč, čtěte zde).

Pár tipů na speciální kosmetické obaly

Když už budete hledat pro své výrobky ten nejlepší kabátek, chtěla bych Vám dát pár tipů…

Airless obaly airless obal

V textu už jsem párkrát zmínila airless obaly. Považuji je za naprostý luxus mezi obaly na sprchové gely, tělová másla, pleťová mléka a krémy – zkrátka na všechny řidší emulze. Zkusím Vám popsat, jak to funguje… Airless obal má v podstatě dvojité dno a víčko s pumpičkou. Vy naplníte vyčištěný a vydezinfikovaný kelímek vyrobeným obsahem (typicky lehkým krémem na ruce, pleť, tělo…) a zacvaknete víčko s pumpičkou. V nádobě tak není vzduch, nebo je ho tam naprosté minimum, což je dobře, protože přístup vzduchu způsobuje oxidaci výrobku. Když pak pumpičku stalčujete, posunuje se dno vzhůru a vytlačuje obsah. Tím, že je dno dvojité, se ale ke zbytku obsahu nedostává vzduch a navíc krém vytéká z pumpičky, takže si do výrobku nezanesete ani žádné bakterie při nabírání. Prostě super! Airless obaly nepatří k nejlevnějším a zatím jsem sehnala jen plastové… ale i tak je používám moc ráda, protože poskytují emulgovaným výrobkům (které jsou na kažení náchylnější, než ty pouze olejové) perfektní ochranu a uživatelsky jsou moc pohodlné. …a navíc v takovém obalu Váš výrobek působí naprosto profesionálně.

Kosmetická kuchařka - koláž fotek

Airless obaly používám u receptů z Kosmetické kuchařky běžně u:

 • Měsíčkového krému na ruce str. 57
 • Tělového mléka str. 74
 • Sprchového gelu str. 79
 • Pleťových krémů str. 86, 89, 90 a 91

Vajíčka na balzámy na rtyvajíčko na EOS balzámy

Pokud chcete svoje balzámy v kelímku ještě povýšit, zkuste se pustit do balzámů na rty ve vajíčku (takový domácí EOS). Recept na domácí EOSy je v Kosmetické kuchařce a obaly seženete na e-shopech. Tyto obaly mají klasicky tři části – horní část – víčko, spodní část a prostřední mřížku. Výroba probíhá tak, že prostřední mřížku přišroubujete k horní část, odlijete do vršku balzám na rty tak, aby byla mřížka kompletně zalitá směsí, takto (v podstatě hlavou dolů) necháte důkladně ztuhnout a v závěru nacvaknete spodní část (která je prázdná, jen doplňuje tvar vajíčka). Potom můžete vršek odšroubovat a díky mřížce, která je nyní secvaknutá se spodní částí Vám balzámek hezky drží – víčko posloužilo k odlití požadovaného tvaru.

 

Jak vidíte co se týče obalů máte mnoho možností. Tak si vyberte tu nejlepší variantu pro Vás a užijte si tvoření.

Anna

A pokud si chcete přečíst něco o výběru kosmetických surovin, můžete prozkoumat následující články:

 • Tento se týká výběru esenciálních olejů - proč to vůbec tak řeším a kde se dají sehnat ty, co jsou fajn.
 • Tady zjistíte, jak vybrat kvalitní oleje a másla do kosmetiky a proč je to vůbec tak důležité a tady získáte tipy, kde kosmetické suroviny sehnat.

 

Vše, co jste chtěli vědět o výběru esenciálních olejů a ještě něco navíc.

Tady zjistíte, kde sehnat kosmetické suroviny

Kde pořídit kosmetické suroviny?

A tady zjistíte, jak vybrat suroviny tak, aby byly vhodné kvality pro výrobu přírodní kosmetiky

Než koupíte zajíce v pytli, přečtěte si 6 zásad, jak vybrat kvalitní oleje a másla do domácí kosmetiky.

 

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře
 1. Chaannah napsal:

  Zdravím 🙂 Děkuji za nádherně podnětný článek 🙂 Připojuji poznámečku: pěkné (skleněné) malé obaly prodávají na Čápkově 21, RAW výrobky – obchůdek se jmenuje FRIENDLY PLACE (Brno). Nabízejí i malé lahvičky na sprej.
  Další obchod se zajímavým zbožím je na \Veveří (Domácí potřeby), Brno. Pro případné zájemce zjistím popisné číslo… zavařovací sklenice, rozličnosti na vtoření všeho druhu – včetně různého nářadí…

  • Anna Potůčková napsal:

   Moc děkuji za Vaše tipy a inspiraci pro ostatní a přeji krásný zbytek léta, Anna

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.