Co byste měli vědět, než začnete zapalovat vánoční vůně v aromalampě?

Jen si představte tu pohodu! Sedíte u krbu, ve kterém praská oheň, v ruce máte horký čaj (nebo svařák), venku je tma, sněží, vítr hučí  a vy jste pěkně uvnitř domu, užíváte si pohodovou atmosféru, teplo krbu a krásnou vůni, která jde z aromalampy… Krása že? Dokud si neuvědomíme, že krom vůně se z aromalampy může odpařovat taky pěkná řada toxických látek! Může, ale nemusí! A v tomto článku se dozvíte, čemu se vyvarovat, aby to tak nebylo.


Aby to tak nebylo, je potřeba se zaměřit na správný výběr aromalampy a esenciálních olejů.

Pěkná aromalampa nemusí být dobrá aromalampa…

Aromalampy jsou snad nejběžnější způsob, jakým v našich domácnostech aplikujeme aromaterapii. Někdo vysloveně za účelem ozdravným (jehličnany při nachlazení), někdo za účelem pohody a příjemné atmosféry. Protože kde to voní, tam se nám líbí. Málo kdo ale ví, že aromalampa by měla splňovat určité parametry. Pokud je nesplňuje, snadno se v ní začne přehřívat esenciální olej a vzniká problém. Protože pokud přepálíme i ten nejkvalitnější a nejčistší esenciální olej, začnou se do ovzduší místo silic blahodárně působících na naše zdraví a na naši mysl uvolňovat toxické látky.

Proto při výběru aromalampy dbejte ne jen na vzhled, ale i na určité parametry, které musí splňovat.

  • Vzdálenost mezi svíčkou a miskou
    V první řadě je důležité vybrat si dostatečně velkou lampu, aby byla vzdálenost mezi plamenem svíčky a miskou minimálně 7 cm, raději však víc. Pokud je lampička příliš malá, může se esenciální olej začít přepalovat a vznikají toxické látky. Vůbec nezáleží na kvalitě oleje, jakmile jej přepálíte, uškodí Vám každý.
  • Velikost svíček
    Druhý bod nesouvisí úplně tak s aromalampou, ale logicky vyplývá z prvního bodu... Pokud bude vzdálenost plamene od misky splněná při použití čajové svíčky, která je nízká, nemusí tomu tak být u nějaké vyšší svíčky. Pokud chcete čajovky vyměnit za vyšší svíčky, překontrolujte, aby nebyl plamen k misce příliš blízko.
  • Velikost mističky
    Mistička, do které budete přidávat esenciální olej a vodu by měla mít objem minimálně 30 ml.
  • Síla stěn
    Lampy, které mají silnější stěny rozvádějí teplo rovnoměrněji. Díky tomu se lampa na jednom místě nepřehřívá tolik, jako u lamp s tenkými stěnami. Síla stěn není tak stěžejní, jako velikost lampy a misky, ale vyplatí se ji zvážit především pokud chcete používat těžké esence, které neplavou na vodě (těch je většina), ale klesají na dno misky (například o Vánocích oblíbený hřebíček).

Esenciální oleje, to je kapitola sama pro sebe!

Při nákupů vůní do aromalampy kupujte vždy přírodní produkty – esenciální (=éterické) oleje. Esenciální oleje se získávají z rostlin většinou parní destilací a přináší nám krom krásné vůně i účinky na tělo (například jehličnany pomáhají při kašli) i na mysl (například levandule uklidňuje). Chemicky získané vůně nepřinášejí tělu nic prospěšného, naopak mohou obsahovat různé chemické látky, které dráždní, nebo jsou toxické.

Ale jak poznat, že je esenciál ní olej přírodní? To může být někdy pěkný oříšek. Někdy se dokonce prodávají přírodní esenciální oleje a syntetické vůně různě pomíchané a tak se můžeme snadno splést a koupit místo přírody chemii.

Jak si při výběru pomoci?

  • Latinský název
    Pokud vybíráte esenciální olej - jeden druh, ne kompozice různých, měl by být na etiketě uvedený latinský název rostliny. Pokud si kupujete směs esenciálních olejů (typicky namíchané například na relaxaci, dobrou náladu, nachlazení...) zkuste najít označení, že se jedná o přírodní výrobek - směs esenciálních (éterických) olejů...Esenciální oleje, ze kterých se kompozice skládá by měly být vypsány.
  • Země původu
    U přírodních esenciálních olejů se uvádí země původu. Jedná se o důležitou informaci pro ty, kteří se vyznají, jelikož například levandule z Francie má jiné účinky než levandule z Maroka atd. Pokud se v aromaterapii tolik neorientujete nevadí. I tak si ale zkontrolujte, že je země původu na etiketě uvedená. Je to totiž jedna z informací, kterou by měla seriózní firma uvádět.
  • Obal
    Aby esenciální olej vydržel dlouho v nejvyšší kvalitě, je vhodné ho uchovávat v lahvičkách z tónovaného skla. Na českém trhu se však esenciální oleje prodávají v lahvičkách z tónovaného skla běžně.
  • Cena
    V ohledu na cenu nám pomůže selský rozum. Ne jeden zákazník už se nachytal například u růže. Esenciální olej z růže se dá v běžně velkém balení koupit v řádech tisíců korun. Aby nebyla cena tak vysoká, ředí se olejem jojobovým a prodává se pod názvem růže v jojobě atd.. Pokud narazíte na 5 ml esenciální olej růže za 100 Kč, nenechte se zmýlit! Je velmi nepravděpodobné, že by se jednalo o přírodní esenciální olej. Například citrusy, nebo jehličnany se dají sehnat za cenu kolem 100 Kč a víc, ale vzácné oleje, jako růže, jasmín, vanilka, heřmánek, meduňka, neroli, santalové dřevo... jsou velmi drahé.
  • Mastnota
    Přesto, že se říká esenciální "olej", není tento produkt mastný. Označení olej si vysloužil proto, že ve většině případů plave na vodě - je lehčí, než voda. Pokud se Vám ale stane, že obsah výrobku označeného jako esenciální olej udělá na papíře mastný flíček, pravděpodobně je obsah pančovaný obyčejným olejem. A to není dobrá vizitka pro výrobce...

A pokud vyrábíte přírodní kosmetiku (například dle mého eBooku zdarma, nebo mojí knížky), měli byste se řídit parametry pro výběr esenciálních olejů také. Kůží se totiž látky vstřebávají do těla, takže pokud svoji kosmetiku navoníte syntetikou, dostanete do těla spoustu chemických látek a můžete si podráždit pokožku. Jestliže přidáte do své domácí kosmetiky přírodní esence, nejen, že bude krásně vonět, ale také Vám přinese další skvělé účinky. V mojí Kosmetické kuchařce u receptů uvádím vysvětlení, jaké vlastnosti která esence do výrobku přináší.

Tak otravnou teorii bychom měli… a teď jak esenciální oleje do aromalampy dávkovat?

5-8 kapek dle velikosti místnosti 

do misky s minimálně 30 ml čisté vody

Malým dětem, těhotným ženám a starým či velmi oslabeným lidem dáme vždy nižší množství. I když se to nezdá, jedná se o velmi silné látky, které mají na tělo velký vliv a ne každá esence je vhodná pro všechny. Proto máte pro uvedené skupiny, osoby s vysokým/nízkým tlakem atd. ověřte, že esenciální olej neuškodí.

 

Krásné a voňavé předvánoční chvíle,

Anna

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.