Aroma lékárnička na únor – buďte zdraví celý rok

A je tu další článek o kouzlech, která můžete provádět s esenciálními olejíčky. V lednu jste se mohli dočíst o širokém využití esenciálího oleje z jalovce, na únor jsem pro Vás připravila hned dva oleje… Proč? Oba dva jsou houževnatými bojovníky s viry. A to se v únoru, kdy na nás z každé strany někdo prská bacily, hodí.


Právě sedím v posteli, na klíně mám notebook a píši Vám článek, jak se vyhnout nákaze… Kolem krku mám šálu a při vymýšlení jak poskládat další řádky usrkávám horký čaj… Jak už asi správně tušíte, skolila mě nemoc. No jo, kovářova kobyla chodí bosa! Mě teď tedy nezbývá, než sáhnout po eukalyptu a tymiánu, které jsou skvělé na dýchací cesty… Vám chci ale doporučit dva pomocníky, které Vám pomůžou k tomu, abyste nedopadli stejně, jako já 🙂 Jaké to jsou? Eukalyptus a ravintsara.

Jako první Vám představím méně známou ravintsaru, jako druhý eukalyptus a na závěr se podíváme, stejně, jako minule, jak tyto olejíčky využít v praxi.

Ravintsara – seznamte se jedničkou v boji proti virům

Pokud jste ještě o ravintsaře neslyšeni, nic si z toho nedělejte. Tento esenciání olej, který se získává parovodní destilací listů rostliny, je v aromaterapii docela novinkou. U nás na trhu zatím není ani 10 let, vedle jeho notoricky známých kolegů je to tedy teprve benjamínek. I tak má ale pořádnou sílu, kterou bychom si neměli nechat ujít.

Proč je esenciální olej z ravintsary tak skvělý? Protože:

Je to jednička na virová onemocnění. To oceníte u viróz, které postihují dýchací systém, či střevní systém, ale i u dalších obtíží, za kterými stojí viry - opary, neštovice, bradavice (virové), moluska...

Posiluje imunitu.

POZOR!!! Ravintsaru by neměly používat těhotné ženy a děti do 2 let bez předchozí porady s odborníkem.

 

Eukalyptus – jednička pro léčbu dýchacích cest

Přesto, že v boji s viry je jedničkou ravintsara, ani eukalyptus se v tomto ohledu nenechá zahambit. Krom toho ale tento esenciální olej, který se získává parovodní destilací listů eukalyptu využijeme i k mnoha dalším účelům.

Proč je esenciální olej z eukalyptu tak skvělý? Protože:

Je největším pomocníkem při léčbě dýchacích cest.

Ničí choroboplodné zárodky v ovzduší - ideální pro prevenci.

Pomáhá při infekcích močových cest.

Odpudí hmyz.

PROZOR!!! Není eukalyptus, jako eukalyptus… Existuje několik druhů eukalyptu, přičemž za nejsilnější se považuje Eukalyptus globulus (kulatoplodý). ten je ale nevhodný pro děti do 2 let. Pokud budete chtít eukalyptus použít u dětí, pořiďte si Eukalyptus citriodora, nebo Eukalyptus radiata. tyto dva druhy jsou jemnější. I tak však doporučuji používta u dětí případně velmi oslabených osob (staří a těžce nemocní lidé) velmi nízké ředění a použití probrat s odborníkem.

Jak eukalyptus a ravintsaru používat?

Kdo má moji Kosmetickou kuchařku, tomu doporučuji, namíchat si jako prevenci domácí kosmetiku s aromaterapeutickými účinky ročnímu období na míru 🙂 Oba esenciální oleje můžete přidat například jako esenci do sprchového gelu, pěny do koupele, nebo peelingu na tělo.V tomto případě doporučuji řídit se dávkováním přímo v konkrétním receptu a kombinaci esencí doplnit o EO citron, který má čistící vlastnosti a zajistí Vaši kosmetice osvěžující vůni.

Více informací

 

Kdo kosmetickou kuchařku , nebo třeba Aromaplánovač nemá, může oba oleje i tak využit velice široce 🙂

PREVENCE

Využijte aromalampu (jak vybrat čtěte zde). 5-8 kapek esence. Doporučuji: eukalyptus nebo ravintsaru samostatně, případně eukalyptus+citron (tato kombinace je účinná a navíc moc příjemně voní).

Vyzkoušejte inhalační tyčinky, nebo nakapejte na kapesník - v místech, kde by vůně odpařující se z aromalampy obtěžovala okolí doporučuji nakapat esence na kapesník a čas od času k němu přivonět, nebo ještě lépe, nakapat esence do inhalační tyčinky, kterou seženete běžně v e-shopech.

Užijte si teplou koupel, do které přidáte například šálek mořské soli (či lžíci základového oleje) s 3-10 kapkami esencí ravitsara a/nebo eukalyptus.

DÝCHACÍ CESTY

Chcete-li podpořit odkašlávání, nebo léčbu bronchitidy, zánětu dutin či hrtanu... můžete si namíchat eukalyptový krém - Jednoduchý návod jak na to najdete v lednovém článku o jalovcovém esenciálním oleji, jen EO jalovec zaměníte za EO eukalyptus 😉 následně mažeme na prsa, horní část zad a šlapky při nachlazení a respiračních obtížích.

INFEKCE MOČOVÝCH CEST

Léčbu můžete po poradě s lékařem doplnit o koupel s EO eukalyptus a potírání podbřišku eukalyptovým balzámem (viz výš).

ODPUZENÍ HMYZU

Buď využijte opět aromalampu (do ní 5-8 kapek eukalyptu), nebo se můžeme na pulzních bodech potřít olejem s EO eukalyptus. Na čajovou lžíci nosného oleje cca 5 kapky EO eukalyptus.

OPARY A BRADAVICE

Potírat postižené místo neředěným EO ravintsara několikrát za den - vždy použijte čistou vatičku (tyčinku do uší), kterou poté vyhoďte. Na opary se hodí ravintsaru namíchat s EO levandule.

NEŠTOVICE 

Potírat pupínky EO ravintsara v ředění 20 % - na 10 ml základového oleje (např. slunečnicový, mandlový...) přidáme 2 ml EO ravintsara. Dětem potíráme pupínky 3x za ned, dospělým 5-7x za den.

Vyzkoušejte ravintsaru a eukalyptus také a dejte vědět, jaký způsob použití vyhovuje právě Vám a na co. Třeba se nám tu časem pod článkem vytvoří vlákno plné další inspirace pro ostatní 😉

Přeji Vám voňavý únor plný zdraví,

Anna

 

Pokud Vás zajímá, na co je vhodný který esenciální olej a jak konkrétně jej můžete využít, podívejte se na můj nový AROMAPLÁNOVAČ.

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.