Aroma lékárnička na duben – citron, nejlepší kámoš při úklidu i detoxikaci

Jaro, to je pro mě synonymum svěžesti, nové energie a obrovské radosti ze života 🙂 Miluji tu chvíli, kdy jsou na větvičkách svěže zelené pupeny, ze kterých se co nevidět vyloupnou lístečky, kdy můžu sázet na terasu kytky a sledovat, jak krásně kvetou stromy, kdy můžu vyběhnout v teniskách a tenké bundě a všude cítím novou energii. Stejně, jako rostlinám a celé přírodě, přichází na jaře i k nám. A často s sebou nese chuť něco přetvářet, budovat, poklízet, čistit… Čistit sebe i svoje okolí 🙂 A právě k čištění – sebe i okolí je skvělým pomocníkem esenciální olej z citronu.


Citronový EO je zkrátka skvělý! Je to jeden z nejlevnějších a nejdostupnějších esenciálních olejů a přitom je táááák užitečný!  Kdybych si měla vybrat ze všech EO, které existují pět, byl by citron mezi nimi. Proto jsem se rozhodla věnovat mu článek a také nese místo v mém Aromaplánovači.

Že má esenciální olej z citronu báječnou osvěžující vůni, to ví každý. Ale věděli jste, že kromě povzbuzení energie a dobré nálady nám poslouží i k mnoha jiným účelům? Jak už jsem uvedla, citronový EO je jasnou volbou při čištění a proto jsem ho pasovala na esenci měsíce dubna, kdy mnohé z nás pohltí vlna velkého domácího úklidu, nebo jarní očisty těla. Na následujících řádcích se dozvíte, na co všechno je EO citron užitečný. Dál jsem pak věnovala prostor pár tipům na citronový jarní úklid i tipům, do jakých kosmetických výrobků jej můžete využít.

Esenciální olej z citronu

Získává se především lisováním kůry plodů.

Na co je dobrý citronový esenciální olej?

Očista těla - Citronový esenciální olej pomáhá odvádět nečistoty z těla. Ideální je proto přidat ho do tělového mléka, sprcháče, peelingu a další kosmetiky. S její pomocí se přes pokožku dostane do těla a čištění může začít.

 
Bojovník s bakteriemi - Citronový EO je také velmi silné antiseptikum - ničí bakterie. Toho můžeme využít při léčbě -na kloktání při aftech a bolesti v krku, na čištění vzduchu v domácnosti, kde je někdo nemocný i na bojování s bakteriemi při úklidu.
 
Podpůrce imunity - Imunitu podpoří citronový EO nejen díky boji s bakteriemi, ale také tím, že podporuje tvorbu bílých krvinek.
 
Čistič negativních emocí - Osvěžující vůně citronu prokazatelně pomáhá, pokud potřebujeme povzbudit naši mysl a očistit ji od negativních emocí a nálad.

 

POZOR!! Esenciální olej z citronu je, stejně jako ostatní citrusy, fotosenzitivní. To v praxi znamená, že použijeme-li přípravek s citrusovým esenciálním olejem na pokožku a pak ji vystavíme slunečnímu záření, může se u nás projevit reakce – podrážděná kůže, začervenalá… Proto po nanesení citrusové esence na kůži nechoďte do solária a nevystavujte se přímému slunci alespoň 12 hodin. Zrovna u citrusů (nejen citrony, ale i mandarinky, pomeranče, bergamit, grep…) je mi to vždy v létě hrozně líto, protože jejich osvěžující vůně by se tááák moc hodila do letní kosmetiky, hlavně do domácího opalováku… Ale nedá se nic dělat. Tak na to myslete i vy 😉

Citronový jarní úklid

Citronový esenciální olej můžete při úklidu využít mnoha způsoby.

 1. Čištění brýlí a skel – na 10 ml lihu přidáme 5 kapek EO citron
 2. Čištění podlahy – pro podporu antiseptických účinků přidáme do vody na vytírání alespoň 12 kapek EO citron. Já běžně vytírám tak, že do vody přidám pár kapek ekologického jaru a EO citron. A podlaha je voňavá a, jak by řekli v reklamě, „hygienicky čistá“ 🙂
 3. Na praní – nejen, že prádlo pomáhá zbavit bakterií, ale taky podporuje bělost bílého prádla. Proto můžete na jednu pračku přidat alespoň 10 kapek EO citron. Já běžně při míchání domácího pracího prášku přidávám citronový EO do prášku na bílé. Protože používám na skvrny žlučové mýdlo, volím koncentraci EO mnohem silnější (cca jedna lahvička na kg prášku). Nejen, že mi pomůže přebít pach žlučového mýdla (při praní je žlučové mýdlo cítit, ale po vyprání se zápachu žlučového mýdla opravdu nebojte), ale taky mi kombinace sody, perkarbonátu sodného, žlučového mýdla a právě EO citron pomáhá k dokonale bílému prádlu. Vážně! Potrpím si na bílé ručníky a bílá prostěradla, takže vím, o čem mluvím!
 4. Na čištění… čehokoli – vytvořte si ekologický, domácí, levný, rychlý… prostě skvělý domácí čistič téměř na všechno. Jak na to?

Potřebujeme (na 500 ml):

 • 200 ml octa
 • 50-100 ml lihu (dle toho, jak je silný - vodka, líh z lékárny...)
 • 200-250 ml vody
 • 1 čajová lžička jaru (ideálně nějaký eko)
 • 50 kapek citronového EO
 • volitelně: 20 kapek EO eukalyptus (bojovník s bakteriemi i viry)

lahev - ideálně s rozprašovačem

Postup:

 1. Smícháme společně ocet, vodu, líh a esenciální olej.
 2. Dobře protřepeme a naplníme do lahve s rozprašovačem.
 3. Přidáme jar a opět dobře protřepeme - pozor, bude pěnit, proto jar přidávejte až do lahve, ve které budete přípravek uchovávat.

A je to 😉

Tento recept je tak jednoduchý a variabilní, že si ho můžete upravit, jak je Vám milé. Já mám ráda tuto verzi, kde je poměrně dost octa. Díky ní moje koupelna v Brně, kde je hodně tvrdá voda, nezná pojem vodní kámen. Někomu může ale tolik octa vadit, protože se jeho aroma (hahaha nechci psát, že ocet smrdí) poměrně dost prosazuje a to i přes použití poměrně velké dívky EO. Pokud je toto Váš případ, klidně si recept upravte a dejte octa třeba jen 100 ml na půl litru konečného výrobku. I tak Vám jistě dobře poslouží 😉

A co s tímto přípravkem čistit? Cokoli. Výborně Vám poslouží na celou koupelnu - kachličky, umyvadlo, vanu, sprcháč, baterie... V kuchyni si také dobře poradí. Nejen, že s ním dobře odmastíte kuchyňksou špínu, ale dobře se s ním leští i sklokeramická nebo indukční deska, čela zásuvek a dvířka atd. Nemáte-li zrovna masivní dřevěný nábytek, poslouží dobře i jako dezinfekce při utírání prachu \"na mokro\".  A až budete mýt okna, nebo leštit zrcadla, jednoduše část přípravku přilijte do kyblíku s vodou a pusťte se do mytí. I tady Vám pomůže výrobek okna odmastit a vyčistit do lesku.

Žádné šmouhy, žádná špína, ale ani žádná chemie 🙂 A tak by to mělo být!

Citronová kosmetika, která Vás doslova nakopne

A až opečujete svoji domácnost, nezapomeňte opečovat i sebe… Třeba takovým domácím peelingem s citronem, který Vám dodá energii, pozitivně Vás naladí a pomůže Vašemu tělu zbavit se škodlivin. Nebo využijte citronový esenciální olej pro domácí výrobu deodorantů, kam se skvěle hodí díky svým antibakteriálním účinkům…

Další inspiraci najdete v Kosmetické kuchařce i v Aromaplánovačie-booku zdarma.

Kdo má moji Kosmetickou kuchařku, tomu doporučuji přidat EO citron například do:

 • Domácího deodorantu bez chemie (str. 82), protože díky svým antibakteriálním schopnostem ještě podpoří funkci deodorantu a díky své vůni krásně osvěží.
 • Šumivých bomb (str. 104), kam se hodí především pro svoji příjemnou vůni, kterou má rád snad každý a také proto, že jej mohou bez obav používat i malé děti.
 • Tělového oleje Stop celulitidě a otokům (str. 72) především pro svoje detoxikační vlastnosti
 • Balzámu na rty (str. 45-52)
 • Sprcháče (str. 79), který Vás s citronem báječně osvěží a nabije energií.

Esenci můžete doplnit o další citrusy, jako například oblíbená mandarinka, nebo třeba grep, který dodá citronu pikantní vůni. A pro letní osvěžení si namíchejte MOJITO VERZI s mátou 🙂

Více informací

Přeji Vám pěkné a voňavé jarní dny. A také bleskový a voňavý úklid, abyste si mohli maximálně užít všech jarních krás 😉

Anna

 

Pokud Vás zajímá, na co je vhodný který esenciální olej a jak konkrétně jej můžete využít, podívejte se na můj nový AROMAPLÁNOVAČ.

 

 

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.