Domácí výroba deodorantu bez chemie pod lupou

Letos jsem měla hodně aktivní léto. Portugalsko a jeho přírodní krásy i architektura v pořádných vedrech, pak tábor pro děti, túry a cyklistika na Dolní Moravě a v Rakousku… Každý den byl jiný a všechny nádherné. K pohodlí a dobré náladě ve vedrech i při sportech mi krom skvělé společnosti pomohl taky kvalitní deodorant – domácí, který je 100% přírodní a 100% bez chemie. Už jsem ho testovala při různých zimních sportech a i tentokrát obstál skvěle. Je pro mě jedním z must-have domácích výrobků na které nedám dopustit už několik let, proto je také součástí mojí Kosmetické kuchařky a dnes se s Vámi o recept na něj podělím i zde na blogu.


Než se ale pustíme do domácí výroby, pojďme se na téma deodorantů podívat pěkně z blízka 😉

Co se týká deodorantů, umožňují tělu vylučovat pot (na rozdíl od antiperspirantů), ale redukují jeho zápach. Já sama používám výhradně deodoranty, protože nechci tělu bránit v přirozeném procesu pocení, který je pro něj důležitý. A protože zásadně zveřejňuji jen ty recepty, které sama s klidným srdcem používám, nenajdete u mě recept na nic, co by tělu v pocení bránilo. Naopak, níž v článku na Vás čekají hned dva recepty na osvědčené deodoranty. Doufám, že s nimi budete stejně spokojení, jako já a moje okolí.

Deodoranty pod lupou…

Mohlo by se zdát, že pořízením deodorantu máte vyhráno a nemusíte nic řešit. Není ale deodorant, jako deodorant a vždycky je fajn před použitím prozkoumat složení, aby neobsahoval zbytečné chemické přísady, které mohou navíc často pokožku zbytečně dráždit. Kvalitní deodoranty přírodního složení můžete dnes běžně koupit ve všech možných provedeních – kulička, krém, tuhý, sprej… Můžete si je ale také během pár minut vytvořit doma s minimem úsilí a velmi nízkými náklady.

Jak na to? Čtěte dál, recepty najdete na konci.

Zabijáci zápachu – pro domácí výrobu deodorantů ideální pomocníci

Abyste vyrobily kvalitní deodorant, který spolehlivě splní svůj úkol, je třeba vyznat se trošku v surovinách. Co tedy použít, aby přípravek fungovat a proč?

Kamenec draselný (Potassium allum) – kamenec draselný je přírodní krystal velmi dobře rozpustný ve vodě, který má silné antiseptické účinky (díky tomu redukuje zápach potu). Ale co to „allum“ v názvu? Musím říct, že mě dlouho znepokojovalo, že se v podstatě taky jedná o hliník. Na rozdíl však od hliníků v antiperspirantech, které ucpávají póry (Aluminium laktát, Aluminium chlorid atd.), zabraňují pocení a škodí zdraví, tento typ hliníku má větší molekuly. Tím pádem neprochází skrze póry, neškodí zdraví a je schválen pro používání v certifikované přírodní kosmetice. Navíc kamenec draselný zastavuje krvácení, což se hodí po holení. Při výběru kamence, jako suroviny do přírodních deodorantů se nezapomeňte ujistit, že se jedná o přírodní vytěžený produkt, nikoli výrobek získaný synteticky, který se prodává též pod názvem kamenec, ale jako kamenec amonný.

Jedlá soda (Soda bicarbona) – jedlá soda je velmi užitečnou přísadou v kosmetice i pomocníkem v domácnosti. My ji oceníme hlavně pro její vlastnost eliminovat pachy. Stejně, jako u kamence máme víc druhů sody – jedlou a prací. V kosmetice používáme tu jedlou – která se běžně prodává v potravinách.

Kokosový olej – někoho může překvapit, že i olej – kokosový olej má antibakteriální vlastnosti. Dá se používat jako deodorant i samostatně, ale většinou se jeho účinky posilňují ještě silnějšími účinky sody a esenciálních olejů.

Esenciální oleje – stejně, jako u dalších kosmetických receptů i u výroby domácího deodorantu můžeme vyjmenovat celou řadu esenciálních olejů, které dokonale podpoří deodorizační účinky výrobku. Jejich nabídka je tak široká, že si určitě každý vybere, vůni, která je mu milá a současně má antibakteriální vlastnosti. Já používám v deodorantech nejraději citron (a další citrusy), levanduli, eukalyptus, tea tree a rozmarýn. Stejně, jako všude je ale i zde potřeba dbát na přírodní původ (protože můžete snadno omylem pořídit i umělé vůně, které rozhodně nedoporučuji). V létě je navíc velmi důležité dát pozor na fotosenzitivitu éteráčků – veškeré citrusy totiž zvyšují citlivost kůže na slunce (to je t fotosenzitivita ;-)).

A jdeme na to…

Mým nejoblíbenějším typem je deodorant ve spreji, který si vyrábím téměř bez vůně, aby se nepřebíjel s parfémem. Mám ho ráda z několika důvodů:

 • snadno se aplikuje
 • nelepí (cítíte se, jako byste nic neměli)
 • nenechává stopy na oblečení
 • je hotový asi za dvě minuty
 • dá se pohodlně používat i třeba na nohy – komu smrdí nožky, určitě si vyrobte 😉
 • náklady na něj jsou v řádech korun
 • díky použití kamence draselného, který zastavuje krvácení je deodorant ideální i po holení na podrážděnou pokožku

Kamenec draselný seženete jako krystal, nebo jako prášek. Ve formě krystalu jej můžete používat i rovnou na kůži. Použití je jednoduché – navlhčíte podpaží a potřete kamencem. Kamenec opláchnete, osušíte a je to… Mě ale nevyhovuje způsob nanášení (není mi to příjemné) a taky mi vadí opakovaný přímý styk kamence s pokožkou v podpaží. Proto jsem si vymyslela jednoduchý recept, na který najdete recept o kousek níž.

Druhým mým oblíbencem je krémový deodorant (podobný, jako dělá třeba oblíbený Libebit). Tento deodorant využívá dezodoračních účinků sody a kokosového oleje. Já jsem se mu dlouhou dobu bránila, protože jsem měla obavy ze dvou věcí – že mě bude soda dráždit a že bude krém nechávat stopy na oblečení. Mám pro Vás ale dobrou zprávu. Obojí se ukázalo jako zbytečná obava! Přesto, že mám hodně citlivou kůži, soda mě vůbec nedráždí, ani když deodorant používám opakovaně třeba půl roku v kuse. A co se týká konzistence, krém se poměrně dobře vstřebá a na oblečení nenechává stopy (i když s hedvábným oblečením bych stejně volila jistotu spreje z kamence).

A ještě jedna důležitá zpráva! Milé ženy, které se snažíte na (domácí) přírodní kosmetiku převést svoje muže… Hned po balzámu na rty je tento výrobek ideální pro začátek. Proč? Protože ho ten Váš drahý bude používat každý den a každý den se sám může utvrdit v tom, že i když je to přírodní kosmetika (ano znám tu nedůvěru z mužské strany), tak že funguje opravdu na 100 %. Tak až budete vyrábět pro sebe, udělejte víc i pro svoji statnější polovičku.

Hurá a jdeme tvořit!

domácí výroba přírodního deodorantu od kosmetické kuchařky

Domácí výroba přírodního deodorantu na bázi kamence draselného zabere jen pár minut a výsledek je senzační.

Domácí výroba deodorantu ve spreji na bázi kamence draselného


Ingredience:

 • 50 ml převařené vody, nebo květové vody
 • 1 vrchovatá čajová lžička nastrouhaného kamence draselného
 • + volitelně: 3-5 kapek esence (levandule, tea tree, citron…)

Obal: lahvička s rozprašovačem

Trvanlivost: půl roku

Postup:

 1. Vydezinfikujeme náčiní a obaly.
 2. Máme-li kamenec v krystalu, nastrouháme na jemno, máme-li práškový, přeskočíme na další krok.
 3. Odvážíme vodu a přidáme nastrouhaný kamenec.
 4. Důkladně promícháme, dokud se kamenec nerozpustí.
 5. Volitelně přidáme esenci.
 6. Plníme do připravených obalů.

Před použitím vždy dobře protřepeme – kvůli esenci a pomocí aplikátoru ve spreji naneseme na celou oblast podpaží (případně na chodidla, do boty…).

Jak recept upravit? 1 čajová lžička na 50 ml vody je pro mě ideální poměr, který mi stačí a při tom neucpává rozprašovač u sprejového balení. Pokud by na Vás byla 1 lžička málo, můžete kamence přidat. Potom je ale sprej náchylný na ucpávání, protože při delším používání kamenec může krystalizovat. Pokud se Vám toto stane, doporučuji vytáhnout vršek s rozprašovačem, naložit ho na chvíli do vody. Krystaly kamence se ve vodě rozpustí a vy můžete dál rozprašovat.

Pokročilejší výrobkyně si určitě všimly, že i přes to, že se jedná o recept s vodou, neobsahuje tento výrobek žádnou speciální konzervační složku a i tak vydrží minimálně půl roku. Jak je to možné? Je to tím, že kamenec draselný je silně antibakteriální přísada, která výrobek přirozeně před nárůstem bakterií ochrání. Díky kamenci tento deodorant obsahuje pouze minimum ingrediencí, které jsou dostupné a čistě přírodní… a při tom je plně funkční. Za mě ideál!

Koho by tematika konzervace výrobků zajímala víc, můžete nahlédnout do Kosmetické kuchařky. Tam se tematice ochrany výrobků před množením bakterií se podrobně věnuji.

P.S. Poslední dobou si nejraději doma vyrábím variantu tohoto deodorantu v kombinaci pouze kamence s květovou vodou z růží. Do tohoto výrobku už nepřidávám žádné další esence. Každé ráno, když ho nanáším, si užiju jemnou luxusní vůni růží, která je natolik lehká, že se během dne nebije s parfémem a současně nemusím v létě řešit fotosenzitivitu citrusů. Na citrusy v deodorantu už moc těším v zimě, kdy mi nebude vadit, že po jejich použití nemá být kůže vystavena sluníčku…

domácí výroba deodorantu kosmetická kuchařka

Domácí výroba přírodního deodorantu bez hliníku na bázi sody. Výsledek je krémový, spolehlivý deodorant, který se dobře nanáší a je ideální třeba na cesty.

Domácí výroba krémového deodorantu na bázi sody ze 4 surovin


Ingredience:

 • 30 g kokosového oleje
 • 10 g sojového vosku
 • 30 g sody bikarbony
 • 20 g kukuřičného škrobu
 • + volitelně: 3-5 kapek esence (levandule, tea tree, citron…)

Obal: kelímek cca 50 ml

Trvanlivost: rok

Postup:

 1. Vydezinfikujeme náčiní a obaly.
 2. Vosk a olej a dáme zahřívat do vodní lázně.
 3. Po rozpuštění vosku přidáme sodu a škrob, případně i esenci.
 4. Důkladně promícháme.
 5. Plníme do připravených obalů.

P.S. Běžně ve svých receptech píši, že je možné zaměnit sojový a včelí vosk… Tady bych Vám to ale nedoporučovala, jelikož včelí vosk, kvůli své přirozeně žluté barvě, způsobí, že bude výrobek zažloutlý a tím pádem po nanesení hrozí, že zanechá stopy na oblečení. Se sojovým voskem (přirozeně bílý) se nemusíte tohoto bát 😉

Existuje mnoho a mnoho dalších způsobů, jak si vyrobit domácí deodorant a určitě lze využít i spousty dalších surovin… Já jsem si ale oblíbila tyto dva recepty pro jejich jednoduchost, rychlost, nízké náklady a čistě přírodní suroviny, které jsou navíc dobře dostupné. Jak jsem psala, nejraději mám deodorant ve spreji s minimem vůní. Jaký bude ten Váš favorit? Budu moc ráda, když mi to napíšete do komentářů pod článkem, stejně jako vaše zkušenosti s výrobou…

Přeji Vám krásné a voňavé dny,

Anna

 

KDE NAJDETE O VÝROBĚ KOSMETIKY VÍC?

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře
 1. Daniela napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli jste při výrobě deodorantu někdy plnila tuhou směsí šroubovací deo obaly. Hledám všude jak na to a nevím si úplně rady. Zkouším deo podle vašeho receptu a koupila jsem si obal ale po jeho naplnění spodní částí pak když ztuhne, vždy se něco pokazí, chci ho otevřít a Budvar rozlomí a nebo část zůstane přilepená na víčku a je tím pádem nepoužitelný. Jinak nápad s kremelinou je fantastický a donutil mě si o křemelině leccos zjistit. Děkuji

  • Anna Potůčková napsal:

   Krásný den,
   výroba deodorantu ve šroubovacím obalu byl můj prvotní záměr… Zkoušela jsem několik várek a nakonec jsem se ke konzistenci, která byla poměrně dobrá dopracovala, ale musím říct, že u této konzistence jsem nebyla spokojená s uživatelskými vlastnostmi. Tuhost byla sice pro rolování ok, ale po nanesení jsem se necítila příjemně (byla jsem taková ulepená)… Takže nakonec vyhrálo pohodlí během dne a funkčnost a rozhodla jsem se vyrábět deodoranty do kelímku. Ty se sice tak pohodlně nenanáší, ale pak o nich ani nevíte, což o tom domácím rolovacím nemohu bohužel říct.
   Ne vždycky se mi hodí se mazat, takže v těchto případech používám ten deodorant z kamence ve spreji. Ten je za mě z uživatelského hlediska top! Akorát si každý musí podle sebe doladit, kolik kamence přidá. Někomu stačí méně, někdo potřebuje silnější přípravek…
   Je mi líto, že Vás tedy s tím tuhým rolovacím musím zklamat 🙁 ale pokud Vám mazání nevyhovuje, doporučuji ten sprej 😉 Mějte se krásně a ať se Vám daří, Anna

 2. Ksteřina napsal:

  Dobrý den, ráda bych si vyrobila deodorant z kamence, Máte nějakou radu, kde kamenec koupit? Samozřejmě jsem ho na internetu našla, ale po přečtení článku mám pochyby o vyhovující kvalitě.. Děkuji

 3. Jarmila Rentisová napsal:

  Dobrý den, inspirovala jste mě k výrobě krémových domácích deodorantů, které bych chtěla svým blízkým darovat k Vánocům. Všechny suroviny jsem si obstarala, až na sojový vosk, ten neumím sehnat. A už nemám dost času. Mohla bych prosím Vás použít kokosovo sójový vosk? Je to vhodná alternativa? Děkuji za odpověď a také za Vaše rady, návody a doporučení. Jarmila

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.