sumive bomby

Šumivé bomby do koupele od Kosmetické kuchařky… zn. prostě k sežrání

Pozor, tento recept, to je vážně bomba! Pokud máte vanu, určitě si šumivé bomby do koupele vyrobte, protože je budete milovat. A jestli zrovna teď přemýšlíte, čím potěšit Vaše ratolesti (třeba ke Dni dětí, ke svátku, Mikuláši, nebo jen tak…), zkuste jim udělat právě tyto domácí bomby do koupele.  Děti Vás budou velebit a přitom je to absolutní rychlovka za pár korun. 

Recept najede v Kosmetické kuchařce na straně 104 (a na straně 105 vylepšenou verzi). V Aromaplánovači je pak bonusový recept na přesně tyto vylepšené šumivé bomby ala cupcakes. A pro ty, kdo Kosmetickou kuchařku ani Aromaplánovač nemají, přidávám toto eso v rukávu alespoň sem 🙂

Co budeme na výrobu šumivých bomb do koupele potřebovat?

(na cca 5 ks)

 • 100 g jedlé sody
 • 50 g kyseliny citronové
 • 50 g soli
 • 25 kapek esenciálního oleje (pokud máte) – pro děti jsou ideální například mandarinka, pomeranč a jehličnany, ale nic nepokazíte ani levandulí, meduňkou…
 • pár kapek vody
 • 5 čajových lžiček oleje lisovaného za studena
 • Volitelně – lžička kakaa, skořice nebo pigmentu Mica na obarvení, sušené okvětní lístky na ozdobu…
 • Náčiní: miska, lžíce, váha, případně formičky na muffiny, bábovičky atd (kvůli tvaru, ale není nutné).

Postup:

 • Umyjeme si ruce, vydezinfikujeme náčiní a plochy (ideálně potřít silným alkoholem).
 • V misce smícháme jedlou sodu, kyselinu citronovou, sůl, olej a esenci.
 • Po kapkách přidáme vodu. Po přidání vody začne okamžitě reagovat kyselina citronová a zásada (soda). Proto je nutné přidávat vodu po kapkách a ihned po přikápnutí reakci „udusit“ tím, že směs dobře promícháte.
 • Jakmile je to jen trochu možné, přestaneme přidávat vodu a začneme tvarovat v rukách koule silným tlakem ze všech stran. Směs připomíná vlhký písek (něco jako na stavění hradů, ale sušší).
 • Hotové koule necháme na suchém stinném místě s přístupem vzduchu vyschnout – na několik hodin, ideálně přes noc. Během tohoto procesu se bomby zpevní a druhý den je s nimi manipulace mnohem jistější – už se nerozsypávají, jsou pevné a připravené k použití.

TIP! Ve směsi nesmí být příliš mnoho vody (viz níž), což s sebou nese poměrně složité tvarování koulí. Pokud si chcete práci zjednodušit, doporučuji Vám směs natlačit do báboviček, silikonových formiček na muffiny či jiné pečivo atd. Je důležité směs dobře upěchovat a nechat ve formě dobře vyschnout - ideálně do druhého dne.

Pokud bychom přidali vody moc, což se začátečníkům může velmi snadno stát, hrozí, že směs „vyšumí“ už při tvorbě a koule pak nebude šumět ve vaně a také se bude deformovat (vypadá to, jako když kyne těsto – koule je měkká, nedrží tvar, zvětšuje objem…).  V tomto případě také slyšíte, jak směs šumí i po promíchání… Pokud se Vám toto stane, přidejte kyselinu citronovou, jedlou sodu a sůl v daném poměru a dobře znovu promíchejte. Přidávejte, dokud směs nebude dostatečně sypká. Následně tvarujte, případně natlačte do forem.

šumivé bomby do koupele od kosmetické kuchařkyŠumivé bomby do koupele nemusejí být jen klasicky kulaté, pohrejte si s tvary a popusťte uzdu svojí fantazii.

Jak můžeme šumivé bomby do koupele zdobit?

Bomby do koupele můžete zdobit různými způsoby. Můžete přidat barvu (kakao, skořici, slídy Mica…), sušené bylinky atd. Moje oblíbená varianta je nasypání pár okvětních lístků na dno formičky (případně můžete lehce poprášit dno třpytivou slídou Mica) a následné natlačení směsi na bomby do formičky. Po vyklopení jsou takovéto šumivé bomby do koupele doslova k sežrání 🙂 A to vážně doslova… Když jsem připravovala křest Kosmetické kuchařky, vytvořila jsem pro příchozí jako dárky právě tyto šumivé bomby do koupele ala cupcakes a bábovičky… Naaranžovala jsem je pěkně na etažér, jak můžete vidět na fotce… a než akce začala, ne jeden příchozí se do nich málem zakousl 😀
šumivé bomby do koupele při křestu kosmetické kuchařky

Takto vypadaly šumivé bomby do koupele, které se rozdávaly na křestu Kosmetické kuchařky.

Jak můžete vidět na obrázku, já dělám ráda bábovičky (touto metodou) a také cupcakes. Výroba cupcakes je už ale poměrně náročná (hlavně té „čepice z krému“), takže o jejím postupu třeba někdy příště… nebo v Aromaplánovači.
šumivé bomby do koupele ala cupcakes

Šumivé bomby do koupele ala cupcakes, nebo bábovičky…

Použití:

Uchovávejte na suchém místě. Bomby pak vydrží cca rok.
Používáme tak, že házíme šumivou bombu až do napuštěné koupele – po vhození začne bomba okamžitě šumět.
Přesto, že jsou bomby vhodné pro děti, nepoužívejte u dětí mladších 3 let.
Užijte si tvoření a když budete mít čas, pošlete mi foto, jak se Vám bomby vydařily 🙂
Anna

KDE NAJDETE O VÝROBĚ KOSMETIKY VÍC?

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.