LZS, BIO, COPRA, DEZODOROVÁNO, BĚLENO, RAFINACE… to je výrazů, že by se z toho jeden zbláznil! Není divu, že nejčastější dotaz, který dostávám na kurzech i v mailech se týká kvality surovin. Taky se v těch pojmech někdy trošku plavete? Tak právě pro Vás jsem sepsala dnešní článek – zaměřený na rostlinné oleje a másla. Mám totiž radost, že se o kvalitu zajímáte. Kontrola nad ní je největší výhoda domácí výroby (čehokoli).
Nedávno jsem se bavila s jednou začínající výrobkyní, která si pochvalovala, jak výhodně nakoupila suroviny na výrobu v jednom velkém e-shopu, který jsem já do té doby neznala. Ke mě zrovna putoval balíček plný podobných surovin z jiného e-shopu, ale za docela jiné ceny… Co Vám budu říkat, byla jsem docela otrávená, když jsem zjistila, kolik suroviny mohou stát u konkurence.
Jakmile jsem přišla k počítači, začala jsem onu výhodnou nabídku zkoumat… a zjistila jsem, že všechny suroviny v tom obchodě byly rafinované. Na jednu stranu jsem měla radost, že jsem nakonec nenakoupila nevýhodně, ale na druhou stranu mi bylo líto té slečny. Chudák, teď má doma kilo rafinovaného bambuckého másla, které jí sice nic špatného s kůží neudělá, ale taky jí nic zas tak zázračného nepřinese. No pořád z něj může udělat mýdlo, říkala jsem si, ale i tak by bylo fajn se kvalitě surovin trochu pověnovat, aby si každý mohl koupit přesně to, co chce.
V tomto článku se omezíme na výběr olejů a másel do domácí kosmetiky, nebudeme řešit suroviny do doma vyráběného mýdla, protože tam je situace trošku jiná a časem Vám k tomuto tématu napíši čase zvláštní článek.
Když jsem s výrobou kosmetiky začínala já, bylo mnohem obtížnější sehnat suroviny, ale mnohem jednodušší se v nich vyznat. Stačilo se řídit selským rozumem a z olejů a másel vybírat ty lisované za studena…
Dnes je to ale mnohem složitější. Za posledních pár let se totiž trh se surovinami pro výrobu domácí kosmetiky hodně rozrostl a nabízí nepřeberné množství nejrůznějších ingrediencí a v různé kvalitě. To je pro nás, výrobce domácí kosmetiky, sice báječné, ale široký výběr může být taky dost matoucí. Začátečníkovi, nebo méně pozornému kupujícímu se může snadno stát, že nakoupí horší kvalitu, než by si představoval.
Dnes se chci s Vámi podělit o 6 zásad, kterými se řídím při výběru. Věřím, že Vám pomohou se zorientovat, i když jste třeba začátečníci a vtomto tématu zatím plavete…
1.) OLEJE A MÁSLA JEDINĚ LISOVANÉ ZA STUDENA
Protože chci, aby bylo v surovině zachováno maximum cenných látek pro pokožku, volím VŽDY oleje a másla lisované za studena (LZS, panenské). Na svých kurzech to vysvětluji na příkladu olivového oleje... Při prvním lisu olivového oleje se uvolní panenský olivový olej. Má výraznou vůni, barvu i chuť a je nabitý cennými látkami pro pokožku. Protože zbytky po vylisování - pokrutiny ještě nějaký olej obsahují, lisují se znovu. Tentokrát se ale procesu musí trošku pomoct ohřátím-rafinací. Díky rafinaci tak získáme maximum olivového oleje. Rafinovaný olej ale díky zahřátí na vysokou teplotu nedosahuje takové kvality, jako olej panenský z prvního lisu. Zahřátím se velká část cenných látek zničila. Neznamená to, že by byl rafinovaný olivový olej vyloženě špatný (hodí se například pro teplou kuchyni a do mýdla), ale pro účely výroby domácí kosmetiky, kde nám jde hlavně zachování maxima cenných látek Vitamíny, minerály...) v surovinách se nehodí tolik, jako olej lisovaný za studena. Stejně, jako u olivového oleje to funguje i u dalších olejů a másel...
2.) KOKOSOVÝ OLEJ Z ČERSTVÉ DUŽINY
Aby to s lisováním za studena nebylo tak jednoduché, můžeme se v případě kokosového oleje setkat kromě označení LZS (tedy lisované za studena) také se značením copra a non-copra. Jedná se o značení, které říká, zda byl olej vylisovaný z čerstvé dužiny (v podstatě shodné, jako by byl označený \"lisovaný za studena\"), nebo ze sušené dužiny - kopry (copry). Na sušené dužině by nemuselo být nic tak špatného, ale olej se z ní ve většině případů získává rafinací, takže je lepší volit olej z čerstvé dužiny (nebo označený jako LZS - lisovaný za studena).
3.) BIO KVALITA PŘIDÁVÁ NA HODNOTĚ
Já kupuji pro vlastní spotřebu i na svoje kurzy oleje a másla v bio kvalitě. Například u kokosového oleje jsem se setkala s názorem, že bio kvalita je jen marketingový tah, protože v oblastech, kde palmy rostou je bio všechno a jak by tu palmu asi něčím postřikovali... Na kokosové plantáži jsem zatím nebyla, takže nedokážu posoudit, jestli to tak je, nebo ne, ale zrovna kokosový olej bývá v drtivé většině případů lisovaný za studena a bio zároveň. Obecně ale u mě bio kvalita smysl má, a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je samozřejmě surovina nezatížená pěstováním za použití různých chemikálií. Druhým důvodem je podpora udržitelně hospodařících zemědělců. Názor na bio kvalitu je ale hodně subjektivní. Já v bio kvalitě smysl vidím.
4.) DEZODOROVÁNO, BĚLENO... ČÍM MÍŇ ÚPRAV, TÍM LÍP
Při výběru surovin doporučuji řídit se jednoduchou zásadou - čím méně se suroviny dotkne cizí ruka, tím líp. Není to z důvodu, že bych se snad někoho štítila. Tuto zásadu držím, jelikož většinou platí, že čím více rukama surovina prošla, tím víc byla upravená. Ano, suroviny se totiž můžou různým způsobem \"vylepšovat\". Můžete je koupit bělené, dezodorované atd. Tyto procesy samy o sobě nemusí kvalitu suroviny nijak zásadně snižovat, ale co já vím, čím kdo a jak surovinu vlastně \"vylepšoval\"? Proto se snažím těmto upraveným surovinám vyhnout. Například u včelího vosku mi vůbec nevadí, že je žlutý. Vždyť je to jeho přirozená barva! Bělený nepotřebuji. U některých surovin ale můžeme v surové formě narazit na nepříjemnosti. Běžně se jedná hlavně o bambucké máslo a arganový olej. Bambucké máslo i arganový olej mají totiž poměrně nepříjemné aroma. Někdo tuto daň za surovinu v nejryzejší podobě rád obětuje, ale někomu to může vadit... Takže v případě bambuckého másla a arganového oleje sami zvažte, jak moc se zásady budete držet.
5.) ETICKÁ STRÁNKA - SUROVINY BEZ POUŽITÍ PALMOVÉHO OLEJE
Širokému výběru na poli kosmetických surovin (krom lehkého chaosu při výběru) vděčíme za ohromnou výhodu - můžeme si vymýšlet a vybírat, co hrdlo ráčí. A tak můžeme dbát nejen na tu nejvyšší kvalitu pro nás, ale i na etickou stránku suroviny. Typicky je s otázkou etiky spojovaný palmový olej. Určitě jste zaregistrovali označení \"palm free\" na některých potravinách. Já osobně palmový olej odmítám jak v potravinách, tak i v kosmetice. Proto například v mojí Kosmetické kuchařce nenajdete žádný recept s touto surovinou. Můžeme se mu snadno vyhnout tak, že ho do kosmetiky (ani do mýdla) používat nebudeme. U samotné suroviny je to jasné, ale věděli jste, že například takový glycerin může palmový olej obsahovat také? Glycerin je v kosmetice velmi užitečná látka, jelikož výrazně přispívá k hydrataci pokožky. Vyrábí se z přírodních tuků - včetně toho palmového (je pro svoji nízkou cenu hojně využívaný, ale jeho původ je v drtivé většině případů neetický). Abychom nemuseli volit mezi kvalitou a etikou, můžeme si pořídit glycerin bez palmového tuku. Běžně se prodává v e-shopech. Pokud byste si nebyli jisti, zda Vámi vybraný glycerin palmový olej obsahuje, nebojte se doptat prodejce.
6.) MINERÁLNÍ OLEJE? NE, DĚKUJI.
I když je tento článek věnovaný výběru rostlinných olejů a másel, neodpustím si upozornit Vás na minerální oleje. Mnozí z Vás určitě ví, o co se jedná, ale pro ty, kteří neví... tak minerální oleje NEJSOU rostlinné oleje obsahující minerály. Jsou to látky vyrobené z ropy, které často dráždí pokožku, ucpávají póry, neobsahují minerály ani vitaminy a přesto, že ropa se těží z přírody, nemají minerální oleje v přírodní kosmetice rozhodně místo!
Věřím, že díky těmto 6 jednoduchým zásadám budete mít při výběru surovin jasno a Vaše kosmetické delikatesy z Kosmetické kuchařky budou kvalitní a nabité kůži prospěšnými látkami.
Protože vím, jak často já sama dělám unáhlená rozhodnutí, tak Vám chci ještě napsat tyto tři rady, které mi připadají tak důležité, že jsem je dala do barevného pole.
Rozdíl v kvalitě většinou naživo poznáte na první pohled a na první přivonění 🙂
A teď už se můžete pustit do výroby. Inspiraci najdete například v mém eBooku zdarma, nebo mojí knize plné receptů.
Přeji Vám šťastný výběr a samé kvalitní kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně,
Anna
Dobry den, Anicko,
Dekuji za clanek, byl velmi prinosny a ted uz je jasne, ze je lepsi si priplatit za kvalitnejsi oleje 🙂 chci se jen zeptat ohledne vyroby mydla, konkretne kastilskeho z louhu, vody a oleju. Zde dochazi k zahrivani oleju (konkretne jsem nasla recept s kombinaci olivoveho, palmoveho a kokosoveho) – vzhledem k zahrivani oleju, myslite si, ze i zde je lepsi vyuzit LZS oleje? A co ten palmovy, pisete, ze se mu snazite vyhybat – je mozne ho zde nahradit tim olivovym nebo kokosovym? A co se tyce vyroby mydel rozpoustenim mydlove hmoty – v tech je vetsinou vzdy glycerin – je mozne koupit i mydlove hmoty bez glycerinu, resp. s glycerinem, ale palm free? Vzdy jsem nasla pouze mydlove hmoty SLS free, ale na palm free a zaroven SLS free jsem nenarazila…dekuji moc za odpoved a inspiraci z vasi kucharky, ktera je uzasna 🙂
Hezky den,
Katka
Dobrý den Katko,
co se týče mýdla, můj názor (po konzultaci s několika chemiky) je takový, že není potřeba pořizovat si za studena lisované oleje a másla. Při procesu zmýdelnění dochází k vysokému zahřátí (exotermická reakce) a současně ke kontaktu s velmi agresivním roztokem hydroxidu sodného, takže se cenné látky v LZS olejích ničí. Vím, že někteří na LZS olejích lpí i v mýdle, dle mě je to zbytečné. Jedině pokud byste se rozhodla přidávat nějaký vzácný olej až do mýdla ve stopě, tak by to smysl mělo. Ale pozor, to už je vyšší dívčí 😉 Různé druhy olejů se do mýdla nedávají kvůli vyživujícím vlastnostem pro pokožku, ale kvůli vlastnostem samotného mýdla (pěnivost, tuhost, odolnost proti žluknutí…). To, díky čemu je pak mýdlo pro ruce přínosné je především glycerin, který vzniká jako vedlejší produkt při zmýdelnění.
Pokud byste chtěla nahradit palmový tuk v mýdle něčím jiným, je k tomu ideální bambucké máslo (opět dle mě stačí rafinované), které dodává mýdlu podobné vlastnosti, jako palmový tuk. Nejsem si ale jistá, zda ho můžete za palmový tuk vyměnit 1:1. To doporučuji ověřit na mýdlové kalkulačce 🙂 Pokud se s ní zatím nekamarádíte, pošlete mi recept a já Vám ho převedu.
Co se týká mýdlové hmoty, vím, že ty bez palmového tuku mají na eshopu Ekokoza, ale já osobně s touto hmotou zkušenost nemám… Mýdla vyrábím vždy klasickým způsobem za studena a k těm glycerinovým hmotám nemám moc důvěru. I když možná nespravedlivě 🙂
Jsem ráda, že se Vám moje kuchařka líbí. Mějte se krásně a ať se Vám výroba daří,
Anna
Moc dekuji Anicko 🙂 a tesim se na dalsi clanek a vyrobe mydla za studena.