Proč si tu kosmetiku radši nekoupíš? Aneb mých 6 důvodů k vlastní výrobě.

Nedávno jsem dostala otázku: „Proč si tu kosmetiku radši nekoupíš. Vždyť v drogerii mají tolik super věcí a ty se s tím vyrábíš…“ Musím říct, že v první chvíli jsem byla úplně v šoku a naštvaná. Aby někdo srovnával moji vymazlenou domácí kosmetiku s nějakou z drogérky! Pak mi ale došlo, že když někdo nezná moje důvody, vážně mu to může v první chvíli přijít jako zbytečná práce navíc. A proto jsem se rozhodla, že napíšu tento článek. 


Je pravda, že výroba kosmetiky může někomu připadat jako zbytečná práce navíc. Uznávám, že to vyžaduje čas… čas který musíte trávit v KUCHYNI!!! Taky uznávám, že se u toho docela nadělá nepořádek – většina ingrediencí je mastná. Pro mě to nejsou velké překážky. Moc ráda vařím a peču, takže nějaký čas navíc v kuchyni mi nevadí a zapatlané nádobí nechám na starost myčce. Ale chápu, že když maminka dvou malých dětí připravuje snídaně, svačinky, obědy i večeře, může už mít na tuto místnost mírnou alergii 🙂

Co je tedy na domácí výrobě tak super, aby nám to stálo za tu práci, špinavou kuchyni a riziko, že se to nepodaří?

Tady je mých 6 důvodů, proč mi domácí výroba kosmetiky dává smysl… Jaké jsou ty Vaše?

Nejdřív jsem chtěla, ABY MĚ TO BAVILO.

Záměrně dávám na první místo tento důvod, protože u mě to byl první důvod, proč se do výroby pustit… Prostě jsem byla zvědavá, co z toho vyleze a chtěla jsem zkusit něco nového, co by mě mohlo bavit. A vážně! Bavilo mě to moc! Kdo rád tvoří, nebo vaří, toho bude výroba kosmetiky asi taky bavit! Dnes už mám mnohem významnější důvody, proč to dělám, než jenom pro pobavení, ale zábava v životě musí být a i kdybyste měli začít s prvními pokusy jen tak pro pobavení, směle do toho!

Pak jsem si uvědomila, že můžu mít KOSMETIKU PŘESNĚ NA MÍRU.

Představte si, kdyby v nějakém kosmetickém salonu vyráběli kosmetiku na míru… To by byl trhák! A kolik by taková kosmetika asi stála? Je možné, že už se někde taková služba nabízí, ale domácí výroba právě tento luxus umožňuje každému a za dostupnou cenu. Já toho moc ráda využívám pro sebe i pro svoji rodinu. Objevila jsem oleje, které pomáhají hojit moje akné a léčit jizvičky po něm i oleje, které pomáhají mojí sestře na ekzém. Taky jsem vyzkoušela recept, který mojí babičce pomáhá na extrémě popraskanou kůži na rukou a vyladila jsem deodorat bez hliníku přesně takový, aby odpovídal mým představám o „zdravém“ deodorantu. Tak bych mohla pokračovat dál a dál. Podstatné je to, že jakmile získáte povědomí o základních principech výroby a o vlastnostech jednotlivých ingrediencí, můžete si sestavit výrobek, který přesně odpovídá Vašim potřebám – nezáleží na tom, jestli je Vaše pokožka přecitlivělá, suchá, mastná, zralá, aknózní… Jakmile víte, co a jak můžete použít (to jsem pro Vás v kostce shrnula do Kosmetické kuchařky), získáváte obrovskou svobodu.

Kromě toho PŘESNĚ VÍM, CO TAM DÁVÁM… 

Jakmile jsem začala zjišťovat o jednotlivých ingrediencích informace, došlo mi, jak skvělé na domácí výrobě je, že si můžete sami vybrat, co přesně chcete použít – co se týče vlastností jednotlivých ingrediencí i jejich kvality. Tuto výhodu si většinou nejvíc uvědomují ti, kdo mají přecitlivělou a nesnášenlivou pokožku, ekzémy nebo jiné potíže a taky maminky malých dětí. Ale i ostatní by měli tuto výhodu ocenit. Proč? Čtěte dál…

…a taky že tam není ŽÁDNÁ ZBYTEČNÁ CHEMIE…

Záměrně píšu „zbytečná“ chemie, protože všechno má svoje chemické označení… I voda kterou běžně používáme, kterou pijeme, proti které nikdo nemůže nic mít… i ta má svoje chemické označení H2O 🙂 Podstatné ale je, že v kosmetice z vlastní kuchyně nemusí být nic, co by nám mohlo vadit. Sami si volíme, jestli budeme konzervovat a čím, jestli použijeme oleje lisované za studena a suroviny v bio kvalitě, jestli použijeme esence získané parní destilací z rostlin nebo uměle vyrobené vůně atd. Kdo si potrpí na kosmetiku bez zbytečné chemie, tomu domácí výrobou odpadá nekonečné pročítání složení a luštění co se skrývá pod hesly v INCI.

…a že je kosmetika ČERSTVÁ.

Další skvělou vlastností domácích krémů, másel, sprcháčů a dalších delikates je, že jsou čerstvé. Pokud se Vám teda zrovna nestane, že na svůj výrobek zapomenete…. Většinou vlastní kosmetiku vyrobíme a hned používáme, takže ji spotřebujeme v řádech pár týdnů či měsíců.  A stejně jako čerstvá zelenina prospívá našemu tělu, tak čerstvá kosmetika prospívá naší pleti. Dokonce máme i možnost pořídit si vlastní lis na oleje, nebo destilační přístroj na esence a květové vody a vyrobit si naprosto čerstvé suroviny, ale to už je asi extrémní luxus, který potká jen zlomek opravdových nadšenců.

Navíc NEJSME NA SVĚTĚ SAMI!

Na závěr bych nechtěla zapomenout na důvod, který sice není pro uživatele tak viditelný, jako ty výš uvedené, ale pro mě je důležitý… Tím důvodem je fakt, že to, co používáme má nějaký dopad nejen na nás. Pro mě je důležitá hlavně férovost ke zvířatům a ekologie.

U domácí výroby můžeme podpořit ekologii a zero waste životní styl. Snížit množství obalů můžeme tak, že nakoupíme suroviny v obchodech zaměřených na bezobal (já v Brně chodím do Brány ke zdraví, kde mimochodem prodávají i moji knihu s recepty – Kosmetickou kuchařku)  a naše výrobky umístíme do obalů, které nám zbyly z kupované kosmetiky. Ekologii můžeme podpořit například tím, že se vyhneme palmovému tuku (hlavně v mýdlech je úplně běžně)…

Domácí výroba kosmetiky je taky jednou z cest, jak se můžeme vyhnout neetickému přístupu ke zvířatům. Už mnoho let platí v EU zákaz testování kosmetiky na zvířatech a od 11. 3. 2013 platí i zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech. Pokud je pro Vás toto důležité stejně, jako pro mě, může se Vám zdát, že problém je vyřešený. Ale není… Zákaz se totiž týká jen území EU, takže společnosti mohou testovat na zvířatech a prodávat své zboží v jiných částech světa (myslím to tak, že sem prodají kosmetiku „netestovanou“, ale mimo EU si vesele testují a prosávají kosmetiku testovanou – v některých zemích je totiž zase povinné). Navíc některé složky v kosmetice mohou být živočišné povahy a ne vždy jsou získávány eticky. To je ale tak rozsáhlé téma, že by stačilo na několik článků… Pro tento je podstatné, že vzhledem k vlastní kontrole nad obsahem domácí kosmetiky můžeme žít v souladu s vlastními hodnotami a podpořit to, v co věříme.


Toto jsou moje hlavní důvody proč si zapatlat kuchyni a kromě vaření v ní trávit čas ještě s přípravou kosmetiky 🙂 Důvodů je určitě mnohem víc! Sami se zamyslete nad tím, jaké jsou právě ty Vaše 🙂 A pokud jsem Vás navnadila k výrobě, stáhněte si můj eBook zdarma, nebo se začtěte do mojí knihy plné receptů na výrobu domácí kosmetiky – Kosmetické kuchařky.

 

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře
 1. lenka napsal:

  Dobry den Anicko,
  videla jsem s Vami rozhovor o domaci kosmetice a jsem Vami nadsena. Libi se mi, ze podavate veci velmi srozumitelne a jednoduse. A takove jsou I Vase recepty.
  Mate recept I na zubni pastu a pletovy krem prosim? To bych velmi rada. Ostatni si delam sama. Mohu Vam I za oba recepty zaplatit,
  dekuji a preji mnoho uspechu ve Vasi praci
  Jsem Vasim velkym fandou a budu Vas I dale doporucovat mezi kamaradkami
  Vase Lenka

  • Anna Potůčková napsal:

   Dobrý den Lenko,
   děkuji za Vaši reakci. Mám velkou radost, že se Vám rozhovor a recepty líbí. Pleťové krémy vyrábím moc ráda! Používám vodnou a olejovou složku, aby byl krém sice výživný, ale ne příliš hutný… emulguji emulgátorem Olivem 1000 (získává se z olivového oleje) a konzervuji konzervantem Cosgard, který je schválený ECOCERTem pro použití v přírodní kosmetice.
   Prakticky to může vypadat například takto: Do první misky odměřím 15 ml oleje – dle typu pokožky (pokud chcete lehký krém tak stačí i 10 ml) a 3 g emulgátoru a dám rozpouštět do vodní lázně. Do druhé misky odměřím cca 30 ml vody a mírně ohřeji (stačí aby byla voda vlažná). Za stálého šlehání (šlehač/napěňovač mléka) přilívám teplou květovou vodu do roztavené směsi oleje a emulgátoru. Odstavím z vodní lázně a šlehám dál, dokud se směs neochladí a nevznikne hladký nadýchaný krém. Přidám 8-10 kapek konzervantu (pozor, ať je do přírodní kosmetiky – ideální je ten Cosgard) a je hotovo. Tento domácí krém používám už dlouho a moc mi vyhovuje. Recept můžete přizpůsobit vlastním potřebám – volbou oleje/květové vody, můžete ho vylepšit esencí nebo nějakou aktivní látkou… Vytvořila jsem několik základních receptů podle typu pleti. Pokud by Vás to zajímalo víc, najdete je v knížce Kosmetická kuchařka, která mi zítra přijde z tiskárny a bude k dispozici na webu 🙂 Na zubní pastu recept nemám – přiznám se, že z její výroby mám trošku obavy. Možnosti jsem konzultovala se zubařkou a nejsem si jistá, jestli domácí recepty dokáží dostatečně kvalitně vyčistit zuby a současně dosáhnout takové jemnosti, aby nepoškrábaly sklovinu… Někteří lidé používají k čištění zubů kokosový olej (pomáhá bělit zuby a má přirozené antibakteriální vlastnosti…). Já osobně ho používám jako doplněk k čištění – každé ráno držím 15 minut v puse. Do budoucna bych se ale zubní pastě ráda věnovala víc…
   Mějte se krásně a pokud se dáte do výroby krému, napište, jak Vám to šlo 🙂
   Anna

 2. Mgr.Patrícia Kováčová napsal:

  ĎAKUJEM PEKNE ZA PODNETNÝ ČLÁNOK .
  KRÁSNE NAPÍSANÝ .
  VEĽMI MI INSPIROVAL .
  MILUJEM BIO ŠTÝL .
  Mgr.Patrícia Kováčová

 3. Kristýna napsal:

  Moc hezký článek a plně souzním se všemi uvedenými důvody.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.