Ráda bych si vyrobila vlastní kosmetiku, ale…

Já sama se do všeho vrhám po hlavě (a někdy toho lituju), ale ne každý je takový střelec – což je někdy dobře. Upřímně řečeno se častěji setkávám spíš s rozvážnějšími povahami, s lidmi, kteří by rádi něco nového zkusili, ale mají z toho obavy. Proto bych v tomto článku chtěla uklidnit ty opatrnější z Vás a ujistit je, že na výrobě kosmetiky se není čeho bát a můžete začít prakticky ještě dnes večer.

Tento článek chci věnovat všem, které výroba domácí kosmetiky láká, ale mají z ní obavy.


Když jsem s výrobou začínala, neměla jsem vůbec žádné zkušenosti, náčiní a v podstatě ani žádný speciální materiál – obchody specializované na prodej kosmetických surovin v té době ještě nebyly. Začala jsem se tedy pídit po informacích, zapojila selský rozum (to je vážně důležité, informace seženete totiž všude možně, ale často jsou chybné) a metodou pokus omyl se pustila do díla.

Ujišťuji Vás, že naše kuchyně zůstala celá, já jsem zůstala celá a dokonce jsem s většinou výrobků byla spokojená.

Dnes je velkou výhodou, že se téma výroby přírodní kosmetiky šíří a díky tomu vznikají i obchody se surovinami pro výrobu a existuje mnoho zdrojů s recepty a postupy. Například já jsem pro začátečníky sepsala e-book zdarma s jednoduchými recepty a postupy, které mám vyzkoušené a na které Vám stačí běžné kuchyňské vybavení a zásoby.

S jakými nejčastějšími problémy jsem se zatím setkala? 

PROBLÉM ČÍSLO 1: Nemám dobré vybavení

Hned na začátek Vás určitě potěší, že na výrobu domácí kosmetiky nepotřebujete žádné speciální vybavení. Pro začátek Vám bude stačit hrnec a teplu odolná miska, např. nerezová (na vodní lázeň), lžičky, misky, kuchyňská váha, prkénko, nůž, nůžky… Tohle všechno už určitě máte! A pokud je Vaše kuchyně vybavená také elektrickým šlehačem, případně hmoždířem (dá se nahradit paličkou na maso – jupí, tu taky máte), máte vyhráno a nemusíte se v receptech omezovat.

PROBLÉM ČÍSLO 2: Nemám žádné suroviny

Myslíte si, že nemáte žádné suroviny na výrobu? Ale máte! Pro začátek se obejdete s obsahem Vaší spižírny. Určitě doma máte sůl, nějaký za studena lisovaný olej (ideální je kokosový, ale pro začátek bude stačit i olivový, nebo slunečnicový), bylinky, nebo koření, sodu, kyselinu citronovou… A když si k tomuto vybavení pořídíte ještě včelí vosk a bambucké máslo máte vyhráno. Vosk seženete snadno ve včelařských potřebách, u včelaře, na webu nebo na trzích. S bambuckým máslem to bude ještě jednodušší, protože se běžně prodává nejen ve specializovaných e-shopech, ale také ve větších drogeriích a zdravých výživách.

No a pak jsou tu ještě obaly, které budete muset před začátkem výroby sehnat… Pokud patříte k příznivcům zero waste, určitě máte nasbírány staré vypotřebované obaly k dalšímu naplnění… No a pokud prázdné obaly nemáte, můžete zajít do lékárny a pro začátek koupit kelímky na mastičky, které se prodávají v různých velikostech. Až budete pokročilejší, určitě Vás, stejně jako mě, zlákají i speciální obaly na kosmetiku, které seženete ve specializovaných e-shopech, nebo pěkné skleněné zavařovačky z domácích potřeb…

PROBLÉM ČÍSLO 3: Trvá to dlouho

I tady Vás vyvedu z omylu… Délka výroby samozřejmě záleží na tom, co vyrábíte, ale jednodušší recepty nezaberou víc, než 5-10 minut. Takže pokud sháníte dárek na poslední chvíli, můžete se na domácí kosmetiku spolehnout.

PROBLÉM ČÍSLO 4: Nejsem na to dost šikovná

Ale to víte, že ano! Ve své knize Kosmetická kuchařka jsem rozdělila recepty podle náročnosti a tohoto dělení se držím dál. Existuje samozřejmě řada pokročilých receptů, kde je potřeba dodržet konkrétní postup a hodí se Vám, když máte aspoň nějaké zkušenosti, ale krom nich existuje také spousta absolutně jednoduchých receptů na báječné výrobky, které zvládne udělat i začátečník. Stejně, jako se nebojíte udělat si třeba čaj, nemusíte se bát ani udělat si například domácí peeling, koupelovou sůl, balzám na rty, tělový olej a spousty dalších delikates pro pokožku.

PROBLÉM ČÍSLO 5: Neznám žádné spolehlivé recepty

Na internetu existují spousty receptů na výrobu domácí kosmetiky a některé jsou moc fajn. Bohužel jsou mezi nimi i takové, které zase tak fajn nejsou – nefungují, jsou v nich různé chyby atd. Většinou stačí na rozlišení toho, co je a co není dobrý recept selský rozum a určitá dávka zkušeností. Kdo zkušenosti ještě nemá, nebo chce mít jistotu, že se recept podaří, může si zdarma stáhnout například e-book Kosmetická kuchařka – 5 kosmetických delikates z 5 surovin. Tento e-book obsahuje recepty na 5 kosmetických výrobků, které zvládne i úplný začátečník s běžným kuchyňským vybavením a 5 základními surovinami, které už pravděpodobně má doma.

PROBLÉM ČÍSLO 6: Bojím se, že je to nebezpečné

Možná jste maminka malého dítěte, nebo máte doma všetečné domácí mazlíčky a bojíte se o ně, nebo máte novou kuchyni a bojíte se o ni… Ať tak, nebo tak, bát se nemusíte. Rizika při výrobě domácí kosmetiky bych přirovnala k riziku při vaření jídla. Jak by taky ne, kosmetika, to je taková potrava pro pleť… Je potřeba dbát na to, aby se například při vodní lázni nikdo neopařil, aby dítě či zvíře omylem nesnědlo esenci, nenakapalo si ji do oka atd. Takže sami vidíte, že nic zásadního oproti běžnému vaření to není…

Při výrobě kosmetiky se používají především  oleje, sůl, cukr, soda, kyselina citronová, bylinky… (stejně jako u vaření) a krom toho másla, vosky a esenciální olejíčky. K žádným bouřlivým reakcím při výrobě nedochází (pokud se nepustíte do výroby mýdla, to je něco jiného) a navíc, pokud by někdo omylem pozřel olej, rostlinné máslo, nebo si snad kousnul do vosku, může mu z toho být špatně, ale nějaké velké reakce se bát nemusíte (samozřejmě pokud není alergik).

PROBLÉM ČÍSLO 7: Určitě to stojí spoustu peněz

Úplně chápu, že když člověk začíná, nechce se mu investovat moc peněz do vybavení. Co když mě to nebude bavit, zbytečně tak vyhodím spoustu peněz za suroviny? Co když to napoprvé pokazím a nic z toho nebude? Vážně chci utrácet za suroviny na nějakou domácí kosmetiku, když mám zaplatit ještě to a to…?

První dobrá zpráva je, že jak jsem psala výš, na některé výrobky máte suroviny v kuchyni a ani o tom nevíte. Druhá dobrá zpráva je, že i když budete potřebovat něco dokoupit bude Vás to stát u základních receptů opravdu jen pár desítek korun (v případě větších balení pár stovek). Samozřejmě až se budete chtít pustit do pokročilejších receptů a nakoupit si určité speciální suroviny, budete muset nějakou tu stovku až tisícovku oželet, ale sami uvidíte, že výsledek za to stál a že máte ingrediencí na spousty a spousty výrobků.

A moje moudro na závěr :-): Začněte raději nejprve s jednoduššími recepty s pár ingrediencemi a kupte si ty ingredience kvalitní (za studena lisované oleje a másla, přírodní esenciální oleje…). Časem si můžete postupně dokoupit další ingredience, takže Vás nákup finančně nezatíží a Vaše pokožka Vám poděkuje, že jste jí dopřáli jen to dobré 🙂


Nedávno jsem točila s kamarádkou video o výrobě domácí kosmetiky. Seděly jsme na sedačce, povídaly a já ukazovala postupy receptů. Až na ohřívání ve vodní lázni jsme zvládly vyrobit balzám na rty, šlehané tělové máslo a koupelovou sůl… a všechno na té sedačce u konferenčního stolku. Takže jestli jsme to my dvě zvládly „v obýváku“, vy to zvládnete v kuchyni, kde máte pohodlnější podmínky, určitě taky!

Krásně si výrobu užijte!

Anna

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře
  1. Adéla napsal:

    Krásný den, článek je moc pěkný, ale chtěla bych se zeptat, nemáte někde podrobnější článek o tom, co je potřeba při prodeji domácí kosmetiky?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.