Vše, co jste chtěli vědět o výběru esenciálních olejů a ještě něco navíc.

Když jsem nedávno sepisovala článek, kde pořídit kosmetické suroviny, naznala jsem, že bych se chtěla víc věnovat esenciálním olejům… A tak jsem se rozhodla věnovat jejich výběru zvláštní článek. Když jsem článek psala, zrovna jsme letěli na Island, takže čtyři hodiny letu… a já se létání strašně bojím… takže jsem psala a psala a psala až z toho vznikl tento dlouhatánský soupis 🙂 Je to sice počteníčko trošku na dýl, ale zase to ale máte, jak doufám, se vším všudy.


Co se v článku dozvíte?

  • co to esenciální oleje jsou
  • jak správně vybrat esenciální oleje
  • na co si dát u výběru pozor – jak se nenechat napálit
  • pár tipů na mnou vyzkoušené výrobce
  • a taky jak vybírat mezi výrobci.

Přes to, že tady většinou vše uvádím na příkladech výroby domácí kosmetiky, stejná pravidla výběru platí i pro použití v aromalampě, difuzézu, nebo jiných způsobech aplikace aromaterapie 😉

A teď pěkně  popořádku…

Co to vlastně ty esenciální oleje jsou?

Esenciální oleje (často označované jako éterické oleje, nebo zkráceně EO) jsou vysoce koncentrované látky, získávané nejčastěji parní destilací (ale i jinými metodami) z rostlin – z jejich květů, listů, kůry plodů, pryskyřice… My si je nejčastěji kupujeme kvůli jejich krásné vůni, ale rozhodně se vyplatí zohlednit i jejich působení na naše tělo a mysl. 

Do přírodní kosmetiky se hodí právě kvůli jejich krásné čisté vůni a také kvůli vlastnostem, které přináší naší pokožce. 

Ale pozor. Ne každý esenciální olej je vhodný pro každého, ne všechny mají stejnou kvalitu a  hlavně… ne všechno, co vypadá jako esenciální olej opravdu je esenciální olej! 

S různými vůněmi v malých lahvičkách se můžeme setkat všude možně… v květinářstvích, v obchodech s doplňky do bytu, drogeiích, zdravých výživách, na internetu i v různých speciálně zaměřených prodejnách. 

Někdy je na lahvičce napsáno esenciální olej, jindy třeba vonný olej, vonná esence, esence do aromalampy… nebo klidně vůbec nic takového… 

No a nás zajímají jen a jen ty lahvičky, kde je přímo napsané, že se jedná o esenciální olej (případně éterický olej)!

Označení vonný olej, vonná esence atd. nás může snadno zmást. Produkt vypadá téměř stejně, jako esenciální olej, voní, ale rozhodně nemá kvality esenciálního oleje. Tyto produkty mívají syntetické složení a vůbec nejsou určeny pro styk s kůží. Já osobně je nepoužívám ani v aromalampě – právě kvůli tomu syntetickému původu. Proč se totiž spokojit s něčím umělým, co sice voní, ale nepřináší to nic dobrého navíc, ba naopak může ovzduší “obohatit” o různé zplodiny!

Abych pravdu řekla, když jsem s výrobou kosmetiky začínala, přišla mi situace kolem všech těch vůní dost nepřehledná a i když jsem si dávala pozor, stalo se mi, že jsem se spletla a nakoupila špatně (=syntetiku)… Ono to totiž vypadá jako jasná věc – koupíš lahvičku s názvem esenciální olej a je to! Ale možností, jak se splést je spousta. 

Mě se to například stalo jednou při nákupu esenciálních olejů od značky Saloos – které mývají v jednom regálku společně esenciální oleje i vonné, takže když jsem při výběru sáhla po třech esenciálních, ten čtvrtý jsem brala automaticky taky jako ok a ejhle, byl to vonný… 

Podruhé jsem chybovala při nákupu na internetu, kdy jsem se trošku zamotala do jejich široké nabídky vůní různé kvality.

V souvislosti s esenciálními a vonnými oleji a informací, kterou jsem uváděla – že esenciální oleje můžete používat v kosmetice, ale ty vonné (kvůli syntetickému složení) nedoporučuji mě napadla ještě jedna informace, která by Vás teď mohla zmást a tak ji raději uvedu na pravou míru hned… 

Esenciální oleje, přesto, že jsou přírodní a mohou se v přírodní kosmetice používat na sobě mohou mít někdy napsáno, že nejsou určeny ke styku s kůží v neředěné formě. To neznamená, že byste je nemohli do kosmetiky používat. Znamená to, že tyto esenciální oleje je potřeba kvůli jejich síle naředit – nekapat je na kůži přímo. A to je úplně v pořádku. Ostatně to je taky náš záměr (na tomto blogu). Umět správně využívat esenciální oleje jako jednu z ingrediencí v kosmetice. V každém receptu v Kosmetické kuchařce,Aromaplánovači i tady na blogu je udáno vhodné množství EO. Jak esenciální oleje ředit, když si chcete vytvářet vlastní aromaterapeutické recepty se dočtete třeba v Aromaplánovači.

Pokud Vás zajímá, na co je vhodný který esenciální olej a jak konkrétně jej můžete využít, podívejte se na můj nový AROMAPLÁNOVAČ.

Teď už víme, co to ty esenciální oleje jsou… ale proč je při výrobě kosmetiky používat? 

Tak v první řadě kvůli vůni... O tom není pochyb. Mimo to ale EO přinášejí do produktu spoustu přidané hodnoty.

Koupelové soli můžete obohatit o EO z levandule a vytvořit si tak nejen provoněnou atmosféru v koupelně, ale také díky levanduli uklidníte svoji mysl. Případně můžete levanduli přidávat do výrobků, které si kladou za cíl hojit pokožku a zklidňovat ji.

Pokud použijete růžový esenciální olej do pleťového krému, vytvoříte z něj produkt, který bude mnohem více pečující, než by byl samostatně.

Esenciální olej z ravintsary zase využijete na opary (tady lze použít neředěný EO) a v balzámech na rty předcházejících oparům, nebo opary hojících… A takto bych mohla pokračovat do nekonečna…

Už Vás ale určitě zajímá na co se při výběru esenciálních olejů do kosmetiky zaměřit a nevybrat omylem nějakou tu syntetiku…

 

Jak vybrat tedy to správné kouzlo z přírody?

1.) Na esenciálním oleji je uvedeno, že se konkrétně jedná o “ESENCIÁLNÍ OLEJ”

Maximálně by někde mohlo být napsáno éterický olej… Žádné náhražky jako vonný olej, vonná esence, vůně levandule atd nebrat!

2.) Na esenciálním oleji je uvedeno Z ČEHO BYL ZÍSKÁN

To znamená, že za označením INCI (co je to INCI čtěte zde) najdete název rostliny ze které esence pochází. Toto je opravdu důležité. 

Čisté esenciální oleje mají ve složení jen a pouze toto jedno slovo (sousloví – rodové a druhové jméno, případně info, jestli se využily listy, květy, kůra…) a žádné další ingredience 😉 

Například na levanduli úzkolisté (to je ta klasická léčivá levandule, kterou si většina z nás pod pojmem levandule představí) bude napsáno jen Lavandula Agnustifolia. Maximálně bývá rodové a druhové jméno doplněno o poznámku, z jaké části rostliny byla esence získána. Nic víc, žádné další přísady! Chceme přeci čistý levandulový esenciální olej.

3.) Esenciální oleje mají na sobě uvedeno, ODKUD POCHÁZÍ ROSTLINA, ze které byl esenciální olej získán. 

Kdo se totiž o aromaterapii zajímá hlouběji, asi zjistí, že například levandule úzkolistá (ať už teda zůstaneme u jednoho příkladu) má nejsilnější účinky na psychiku, pokud byla vypěstovaná ve Francii a ta stejná levandule má nejsilnější účinky na hojení řezných ran, pokud byla vypěstována v Maroku. Jedná se o stejnou rostlinu, která má i stejný seznam  účinků, ale místo, kde vyrostla některé posiluje… Zázrak že? A s tím si pak můžeme v aromaterapii hrát!

 

 

4.) Esenciální oleje MAJÍ URČITOU CENU

Vzhledem k tomu, že k výrobě jedné lahvičky esenciálního oleje je zapotřebí neskutečné množství květů/listů/kůry… z dané rostliny, tuto rostlinu někdo musel vypěstovat, plody/květy/listy posbírat a tak dále, je jasné, že se nebude jednat o kdo ví jak levné produkty. 

Upřímně řečeno když vím, kolik je s tím práce, divím se, že nejsou esenciální oleje ještě dražší. Já jsem si například destilovala sama doma levanduli a pro představu na jeden esenciální olej padlo XX kg sušených květů odrhnutých ze stonku!!! Sice si nedělám iluze, že profesionální technologie dokáží získat z rostliny víc, ale i tak je množství potřebných bylin na jednu lahvičku EO obrovské a navíc levandule je poměrně výtěžná, protože obsahuje velké množství silic. Co teprve ty méně výtěžné!

Ceny esenciálních olejů se pohybují pro představu přibližně v těchto rozmezích:

- Citrusy patří k těm levnějším esenciálním olejům - například cena citronového esenciálního oleje o objemu 10 ml se pohybuje od 60 Kč výš, často v rozmezí 100-200 Kč. Záleží na značce, certifikacích, jestli je to bio nebo ne... Jsou samozřejmě i dražší citrony... Záleží na Vás, kolik chcete utratit, velmi dobrá kvalita se dá do 200 Kč určitě sehnat.

- Levandule také nepatří k těm drahým esenciálním olejům a její cena se pohybuje běžně od 130 Kč výš. Obvykle se dá nakoupit dobrá kvalita cca do ěřé Kč, ale pokud chcete specialitu v podobě levandule z divokého sběru atd, asi si ještě připlatíe...(teď myslím nejběžněji prodávanou i používanou Levanduli úzkolistou - Lavandula angustifolia)

- Na druhou stranu růže, jasmín, neroli, heřmánek... to jsou vzácné esenciální oleje a jejich ceny jsou opravdu vysoké. Pro představu cena esenciálního oleje z růže se pohybuje od 300 Kč, ale za 1 ml!!! (Citron i levanduli jsem uváděla v 10ml objemech) a kvůli této vysoké ceně se často prodává v menších dávkách, než jsme zvyklí.

Takže pokud narazíte na olejíček z růže za 200 Kč, 100 Kč, nebo snad ještě míň...Nebo na velký objem oleje za super nízkou cenu... už byste měli zbystřit, protože tak nízká cena není vzhledem k výrobnímu procesu a vzácnosti tohoto EO vůbec pravděpodobná.

Jediný případ, kdy může být cena takovéhoto EO nižší je v případě, že se jedná skutečně o esenciální olej z růže, ale naředěný v nějakém základovém olej. Já mám doma například od značky Oshadhi (kterou považuji za jednu z TOP) růži v jojobě. To znamená, že esence z růže byla v určitém ředění, které je na obale uvedeno, přidána do jojobového oleje.

Pokud chcete vyrábět kosmetiku s vůní růže (třeba do pleťové kosmetiky je báječná) a nechce se Vám investovat tisíce do esenciálních olejů, toto je ideální varianta, protože růže je tak silná, že i naředěná Vám kosmetiku provoní báječně a přinese pozitivní aromaterapeutické vlastnosti.

Tak na co se dívat při výběru esenciálních olejů víme a teď jaká můžou být úskalí? Jak je možné, že se můžete tak snadno splést, přestože si určitě stejně, jako já říkáte, že “nejste žádný blbec”? 


Nenechte se napálit, aneb úskalí výběru

Když vybíráte esenciální oleje, může se Vám stát, že sáhnete vedle a koupíte syntetiku, nebo špatnou kvalitu a to i když víte všechno, co jsem uvedla výš. Jak to? Důvodů může být mnoho… například:

Nespleťte si syntetiku a přírodní produkty od stejné značky…

Některé značky mohou prodávat syntetické i přírodní produkty. Například značka Saloos, se kterou se můžete běžně setkat v květinářstvích a zdravých výživách (tedy pro začátečníky skvěle dostupná a za dobré ceny) má dvě produktové řady. Toto rozdělení už jsem naťukla v předchozím článku o místech kde koupit suroviny, tak kdo už to víte, nezlobte se, že to tu zase omýlám, ale je to důležité… A víte jak… opakování je matka moudrosti 😉

Ta první řada od Saloos je přírodní a do aromapalmy i do kosmetiky ji můžete v pohodě používat. Poznáte ji v první řadě tak, že esenciální oleje obsahují na obale veškeré výše uvedené náležitosti… navíc má pro názornost logo podbarveno ZELENĚ. 

Druhá řada je syntetická a je nevhodná pro styk s kůží. Je určena do aromalampy, ale já bych Vám stejně radila pořídit si do aromalampy tu přírodní variantu. Sice některé vůně se v “přírodní sérii” nedají sehnat, ale zase Vám do vzduchu nepředají žádné zplodiny chemických látek. Tato řada má logo podbarveno HNĚDĚ.

Až budete tedy vybírat Saloos a budete v aromarauši z jejich široké nabídky, vzpomeňte si na mě a pořádně překontrolujte, že držíte opravdu jen ty přírodní výrobky (zelené logo, latinský název, označeno jako esenciální olej).

Pozor na pomíchané syntetické výrobky a esenciální oleje v nabídce na e-shopech!

Mimo Saloosu se Vám může stát něco podobného při nákupu na internetu. Já jsem například jednou nakupovala esence na e-shopu, kde mají přírodní i syntetické. Sice je mají v kategoriích nákupu pěkně rozděleny, ale když se člověk proklikne na konkrétní vůni, může si pak vybírat z roletky i jiné. Já jsem si takto naklikala přírodní esenciální olej z levandule a když už jsem “byla v tom” tak jsem si ve výběru v roletce přihodila ještě dalších několik vůní… Nenapadlo mě ale, že i když jsou v původním výběru vůně rozdělené na přírodní a syntetické, tato roletka obsahuje úplně všechny… Nepřekontrolovala jsem si v košíku jednotlivé položky a domů mi přišlo spolu s esenciálními oleji i několik těch vonných olejů 🙁 Vzhledem k tomu, že vonné oleje já odmítám, jsem od té doby poučená.

Dbejte na složení – u jednodruhových EO chceme ve složení jen rodové a druhové jméno JEDNÉ rostliny! Jedinou výjimkou je, když kupujete záměrně směs esenciálních olejů v kompozici.

A poslední, na co si dát pozor… Moje kamarádka odebírá JUST. Obě dvě jsme tuto kosmetiku považovaly za kvalitní a napovídala o tom i cena… Když jsme spolu jednou večer tvořily, vysvětlovala jsem jí, jak je to s tím odlišením esenciálních olejů a na příkladu s INCI jsem jí chtěla ukázat, že u EO z levandule bude uvedeno za INCI jen rodové a druhové jméno levandule a nic víc… a ejhle… ono toho tam ale bylo víc. 

Ne že by tato značka svoje esenciální oleje kazila nějakou syntetikou, ale levandulový esenciální olej byl v tomto případě “říznutý” ještě lavandilem (Lavandula Hybrida). To by samo o sobě mohlo vypadat jako ok, ale lavandin nemá uklidňující účinky levandule a je mnohem levnější. Což se o výrobku, který si kamarádka koupila rozhodně nedalo říct. Stál asi dvojnásobek ceny, za kterou se dá levandulový EO v dobré kvalitě koupit a při tom byl naředěný levnějším olejem. Co do kvality to sice nevadilo, ale proč utrácet za směs naředěnou levnějším, když si můžu koupit nenaředěný EO za půlku.

Jaké výrobce používám já?

Tak a teď už skoro všechno víte 🙂 A ještě Vám představím několik značek, které používám já a mám s nimi dobrou zkušenost. Tím neříkám, že nejsou na trhu jiné kvalitní značky, ale vzhledem k dostupnosti, ceně, šířce nabídky, certifikacím…  a různým dalším kritériím jsem já skončila u těchto 🙂 

Nobilis Tilia

Nobilis jsem se rozhodla jmenovat na prvním místě, z několika důvodů. První je, že je značka čím dál lépe dostupná. Seženete ji často ve zdravých výživách, v Biooo. cz, které má několik poboček, v bylinkářstvích a jiných kamenných obchodech a kdo nemá v blízkosti žádnou kamennou prodejnu s touto značkou, tak na internetu.

Navíc na jejich e-shopu najdete velmi pohodlný filtr využití. Některé oleje totiž nejsou vhodné pro děti, těhotné, osoby s poruchami tlaku atd. A na webu Nobilis Tilia se v kontraindikacích můžete díky filtru dobře zorientovat. Mimo to jsem informace o 12 nejpoužívanějších EO sepsala do Aromaplánovače 🙂

Krom dobré dostupnosti fandím Nobilisu také proto, že podle mě nabízí vysokou kvalitu za dobré ceny.

Ataky proto, že se jedná o českou firmu... Samozřejmě to neznamená, že si všechny byliny na EO vypěstovali na svém poli, to by ani nebylo možné… ale jinak je to firma česká a české firmy já podporuji ráda.

Na závěr se hodí také uvést, že Nobilis si nechává své produkty certifikovat nezávislým uznávaným certifikátem CPK a výrobky v bio kvalitě CPK BIO (to platí obecně pro jejich různé produkty, EO ale CPK certifikované nemají) a také certifikací VEGAN (kosmetika i EO).

Saloos

Přesto, že se u Saloosu můžete snadno napálit v ohledu na jejich dvě produktové řady, určitě Vám ho tady chci zdůraznit, protože Saloos je v kamenných prodejnách asi nejdostupnější značka – mají jej ve zdravých výživách (i v těch menších), ve květinářstvích, na různých e-shopech a samozřejmě i na webu výrobce.

Saloos má ve srovnání s jinými značkami také velmi dobré ceny (asi ne u všeho, ale co jsem se dívala tak u většiny EO patří k nejlevnějším). Já jsem byla pěkně povrchní a právě z tohoto důvodu jsem považovala jejich oleje za nějaké horší… Když jsem pak ale byla na akreditovaném aromaterapeutickém kurzu Asociace českých aromaterapeutů (špička co se týká aromaterapie), tak jsem se na tuto značku schválně ptala a přímo školitelkou mi bylo vysvětleno, že se jedná o dobrou kvalitu a není se čeho bát.

Podobně, jako Nobilis si i Saloos nechává kosmetiku (u EO ale ne) certifikovat CPK a asi jikoho nepřekvapí, že tyto EO jsou též vhodné pro vegany, přesto, že certifikací VEGAN myslím nenesou.

Oshadhi

Tuto značku jsem jmenovala už výš v článku a patří mezi moje oblíbené. Mají ohromně široký výběr a nabízejí vysokou kvalitu. Krom mnoha jiných používám například jejich růži v jojobě – tedy růžový esenciální olej dostupný širší veřejnosti právě proto, že je naředěný jojobovým olejem.

Nevýhodou je, že je tato značka málo dostupná. Pokud ji někde kupujete fyzicky, můžete se podělit v komentářích… já jsem ji zatím vždycky kupovala jen na internetu, nebo na konferencích o aromaterapii. Jediná kamenná prodejna o které vím je v Praze 7 a má otevřeno jen odpoledne.

Oshadhi nepatří rozhodně k nejlevnějším, ale je to kvalita, které věřím nejen já, ale i mnoho aromaterapeutů.

Primavera

Primaveru mám moc ráda kvůli jejich komplexnímu přístupu. Měla jsem možnost se s touto značkou seznámit trošku blíž, takže vím, že mají vlastní fair trade projekty zaměřené například na pěstování růží, celý proces výroby ctí ekologii a vyznačuje se vysokou úctou k přírodě.

A co mám ještě ráda jsou jejich krásné vonné směsi – směsi čistě přírodních esenciálních olejů (jako Dobrá nálada, vánoční směs…). Takže když nechci, aby moje kosmetika voněla “jednodruhově” a současně se mi zrovna nechce vymýšlet vonnou kompozici, používám jejich směsi.

Stejně jako Oshadhi nepatří ani Primavera mezi nejlevnější a je hůř dostupná. Dá se sehnat na internetu a v Praze v Greenwawe. Možná i jinde, ale krom Rakouska, kde je mnohem rozšířenější jsem se s ní moc nesetkala.

Produkty od Primavery jsou certifikovány NaTrue (kosmetika) a Demeter (pěstováno biodynamicky- kosmetika i esenciální oleje)

Florianha

Tuto značku jsem objevila teprve nedávno… Asi to bude z části i tím, že na našem trhu zas tak dlouho není… Ale byla to láska na první pohled. Našla jsem ji na jedné konferenci o aromaterapii a moc se mi líbil profesionální a zároveň nadšený přístup se kterým jsem se zde setkala.

Florianha nabízí na e-shopu pod názvem Aromaatelier širokou nabídku kvalitních esenciálních olejů. Stejně jako u dvou předchozích značek nejsou ceny nejnižší, ale ani nejvyšší…

A když tyto esenciální oleje dostanete do ruky, určitě Vás nadchne, stejně jako mě naprosto nádherné balení v hliníkové krabičce. Krabička potěší oko kupujícícho, ale má i svoji funkci. Aby esenciální oleje dlouho vydržely, neměly by k nim pronikat sluneční paprsky. Z toho důvodu se téměř všechny esenciální oleje prodávají ve tmavě tónovaném skle (klasicky hnědá, modrá, zelená). Florianha si to pojistila a svoje esenciální olejíčky krom tmavých lahviček opatřila ještě tímto krásným obalem. K zwro waste to má sice daleko, ale já rozhodně po vypotřebování esencí tyto hliníkové obaly využiji a něco do nich namíchám, protože tak pěkné bych samostatně asi ani nesehnala. Takže za mě spokojenost a s pěkným obalem dvě mouchy jednou ranou 🙂

Florianha má navíc certifikované svoje esenciální oleje Ecocertem – mezinárodně uznávaná nezávislá certifikace kosmetiky, což ostatní firmy měly certifikovanou hlavně kosmetiku, ale EO ne…

No a teď vás ještě možná napadá, jak se zorientovat, když je nabídka značek tak široká. Tak tady je pár tipů…


Jak si vybrat mezi dodavateli?

1.) U klasiků v oblasti aromaterapie, jako je citron, mandarinka, levandule… to asi nepocítíte, ale časem se možná dostanete do situace, kdy budete potřebovat něco specifického. V tom případě se Vám výběr značek zúží přirozeně, protože některé EO se shání špatně… Třeba jako ravintsara, kterou jsem sháněla nedávno já, jelikož je to naprosto báječné antivirotikum (koho trápí opary, tak toto je pro Vás)

2.) Cena bývá taky rozhodujícím faktorem, protože co u jednoho výrobce stojí 120 Kč, může stát u jiného výrobce 180 Kč a když děláte třeba mýdlo (kde chceme přírodní EO, ale nepotřebujeme nutně ty úplně extra), tak se tento rozdíl hooodně projeví, protože potřebujete hooodně esence.

3.) Certifikace – Některé firmy si nechávají své produkty certifikovat. Certifikace může sloužit jako vodítko ke kvalitě, ale nemusí… Záleží, jakým certifikátem se firma chlubí. Některé “certifikáty” se totiž tváří kdo ví jak honosně, ale v podstatě o ničem nevypovídají. Jiné naopak mají vypovídací hodnotu velkou. Například takový Ecocert je certifikát, který udává nezávislá organizace kosmetice, která splňuje jejich přísná pravidla kvality. Demeter je zase označení pro produkty, jejichž suroviny pocházejí z biodynamického zemědělství (sběr volných bylin, sběr v dobu, kdy je pro rostlinu přirozené kvést/plodit…). Pak tu máme například označení CPK Bio, což je také nezávislý certifikát pro výrobky splňující přísné podmínky. Těch certifikátů je ale mnoho, takže pokud Vám záleží na určitých konkrétních kvalitách, doporučuji si certifikaci prozkoumat blíž, ať nepřiplácíte za certifikáty, které ale nic moc neznamenají…

Alespoň pro představu, jak vypadají některá loga uznávaných certifikačních společností…

 

4.) Regionálnost – Přesto, že většina bylin, ze kterých se esenciální oleje získávají, logicky pochází z dovozu, existují české i zahraniční firmy, ze kterých můžete vybírat. Můj názor na to je takový, že je fajn podpořit ty naše – zaprvé z ekonomického hlediska (Co je doma, to se počítá a já raději přispěji svým nákupem k ekonomickému zisku českému podnikateli, než někomu ze zahraničí) a za druhé z ekologického. Úplně stačí, když vydestilovaná esence (nebo byliny) putují přes půlku světa k distributorovi, nepovažuji za nutné, aby od distributora museli putovat ještě mnoho stovek kilometrů do našich obchodů… 

5.) Firemní kultura – Každá firma ctí určité zásady. Některé z nich si ale za nimi stojí více, než jiné a k jejich naplnění dělají více, než jiné. Může se jednat o přístup k zaměstnancům, ekologický přístup, podporu férového obchodu, úctu k přirozeným přírodním procesům…

6.) Balení – Sice se to nestává moc často, ale sem tam můžete narazit na esenciální olej, který není dobře zabalený. Jak jsem psala výš, obaly na EO by totiž měly propouštět jen minimum slunečního záření (ideálně žádné). Firmy toto moc dobře ví a dávají si na to pozor. Vždyť vybrat hnědou lahvičku, místo průsvitné, je už to nejmenší. I tak to ale sem tam někdo nemá… V tuto chvíli mě napadá například jedna značka EO z tea tree, která se prodává v lékárně (teď nevím značku, ale možná víte, který myslím). Pokud takový EO doma máte, neznamená to, že ho máte vyhodit, protože k němu proniklo světlo… Ale doporučuji Vám ho zavřít do skříňky (ne se skleněnými dvířky ;-)), nebo lahvičku oblepit papírem, aby se proniknutí světla k obsahu aspoň částečně zamezilo.

A teď už víte co se týče výběru esenciálních olejů snad vše 🙂 A časem Vám určitě připravím přehled těch základních EO s informacemi o kontraindikacích a využití, ať můžete oleje vesele používat bez obav. Všechny kontraindikace můžete ale pohodlně ověřit na webu prodejců EO (plus bývají uvedeny na obalu) a 12 základních esencí je podrobně rozebráno včetně receptů v Aromaplánovači 🙂

Tak Vám přeji šťastnou ruku při výběru a spoustu radosti při přípravě i používání Vaší voňavé kosmetiky.

Anna

KDE NAJDETE O VÝROBĚ KOSMETIKY VÍC?

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře
  1. Kamila napsal:

    Moc díky za tipy https://annapotuckova.cz

  2. Cassie napsal:

    Super článek, děkuji.

    Jen by bylo dobré změnit font. K přečtení bylo nutné vše zkopírovat do wordu, jinak písmena splývají a vzniká z toho jen bolehlav. 🙁

    • Anna Potůčková napsal:

      Dobrý den, děkuji moc za Váš postřeh. Budu upravovat web, tak na to budu myslet a písmo změním.
      Pěkný den, Anna

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.