Při výrobě kosmetiky nám jde vždycky o kvalitní výsledek v podobě funkčního krému, voňavého sprcháče, příjemného balzámu na rty… ale když už si vytvoříme vlastní kosmetické delikatesy vysoké kvality, měly bychom jim dopřát taky kvalitní obal. A o tom, proč se nad obaly na kosmetiku zamyslet, jaké si vybrat a kde je sehnat bude tento článek.
Než Vám předám svoje tipy na různé obaly a místa, kde nakupuji, podíváme se na funkce, které obal plní. Mimo toho, že prostě schraňuje obsah a má funkci estetickou – která je nám jasná na první pohled, toho má správný obal na starosti mnohem víc.
Obal by měl být pěkný, odolný, znovu použitelný a měl by výrobky chránit před oxidací i slunečním zářením.
Ne každý materiál je vhodný pro kosmetické výrobky. Pojďme se podívat na jednotlivé materiály trošku blíž a říct si o jejich plusech i minusech z různých pohledů.
Skleněné obaly dávám na první místo, jelikož je to asi největší klasika. Sklo je velmi ekologický materiál. Dá se recyklovat i opakovaně plnit novými a novými várkami kosmetiky. Většina skla, i když ne všechno, se dá vyvařit, což se taky hodí… a navíc i po dlouhodobém používání vypadá sklo pořád pěkně. Neošoupe se, nepoškrábe, nezachází, nezažloutne… Stále vypadá velmi luxusně. I velké značky dávají své výrobky z těchto důvodů do skla. Skleněných obalů existuje celá řada, takže si určitě vyberete – lahvičky, kelímky i různé speciály… Co je nevýhodou skla je transparentnost (propouští k obsahu světlo). Ta se dá ale vyřešit výběrem tmavého skla (klasicky hnědé, zelené, modré), případně skladováním v zásuvce/skříňce. Další nevýhodou je rozbitnost a vyšší váha. Z těchto dvou důvodů sklo moc nedoporučuji k balení výrobků, se kterými chcete často cestovat. Jinak je ale sklo skvělé a skleněné obaly patří mezi moje nejoblíbenější!
Výhody a nevýhody skleněných obalů na domácí kosmetiku
Hliník dávám na druhé místo, protože podobně, jako sklo je skvělým materiálem k uchovávání kosmetických výrobků. Stejně, jako sklo se dá recyklovat, opakovaně používat, vyvařovat, není náchylný k poničení (nezachází) a i v hliníku vypadají výrobky velmi dobře a luxusně. Výhodou hliníku oproti sklu je i jako nízká váha, nepropustnost světla a malá rozbitnost – spíš než že by se hliníkový obal rozbil se Vám může protlačit třeba po pádu na dlažbu z výšky v hranách důlek, ale obal stále zůstane v celku :-)) I přes to, že je hliník velmi trendy a hliníkové obaly jsou dost žádané, není nabídka hliníkových obalů tak široká, jako třeba u skla a plastu a obaly z tohoto materiálu nepatří k nejlevnějším… Rozhodně Vám ale jejich koupě nevyčistí peněženku, takže se nebojte nabídku hliníkových obalů prozkoumat. Já hliník ráda používám jak na plná balení, tak i k cestování – právě kvůli jeho nízké váze a dobré odolnosti.
Výhody a nevýhody hliníkových obalů na domácí kosmetiku
Plastové obaly jednoznačně vedou co se týká variant provedení! Seženete kelímky, lahvičky, tuby, airless obaly, různé vtipné tvary, jako vajíčka na balzámy na rty, makronky… Průsvitné, neprůsvitné, bílé, barevné… zkráta všelijaké 🙂 Takže pokud máte nějaké specifické nároky na vzhled a velikost obalu, u plastu nejsnáz dojdete k tomu, co hledáte. Současně je plast lehký a ceny obalů z plastu (těch klasických) nejsou nijak vysoké. Na druhou stranu plastové obaly běžně nevypadají až tak luxusně, delším používáním a přenášením se opotřebovávají (můžou se poškrábat, zažloutnout atd.). Některý plast je velmi křehký – to ale neplatí vždy, jiný plast může být zase velmi odolný – záleží na konkrétním typu. Co ale platí u valné většiny plastů, je problém s vyvařením – plast se sráží teplem, proto musíte dezinfikovat spíše lihem. Co mě osobně na plastu také vadí, je jeho omezená možnost opakovaného použití – právě proto, že časem zachází (poškrábaný atd.) a taky omezená možnost recyklace – tím myslím, že past se na rozdíl třeba od skla dá recyklovat jen v několika málo cyklech, potom už ne. Ne každý plast je navíc na kosmetiku vhodný, protože některé plasty mohou uvolňovat různé látky do obsahu. Tím nechci vyvolávat paniku, protože v ČR lze koupit spoustu rozličných obalů přímo na kosmetiku, které by měly být naprosto v pořádku, ale považuji za důležité Vám tuto informaci předat, aby Vás třeba nenapadlo využít jako obaly nějaké plastové krabičky, které nebyly určeny pro uchování kosmetických výrobků, případně potravin.
Výhody a nevýhody plastových obalů na domácí kosmetiku
V současnosti se objevují na trhu například i různé obaly s dřevěnými/bambusovými víčky, papírové tuby atd. Podíl takových obalů mezi ostatními je zanedbatelný. Jak Vám budou tyto alternativní materiály vyhovovat nechám na Vašem posouzení. Já jsem zkoušela papírové obaly jednou a sice jsou opravdu originální a pěkné, ale mě nesedly – z praktických důvodů, takže se k nim vracet nebudu. Nechci Vás od nich ale odrazovat. Co nesedlo mě, může někomu jinému vyhovovat – třeba pro nějaký specifický výrobek…
Tak teď už tušíte, jaký obal by pro Vás mohl být ten pravý… ale kde ho sehnat? Možností máme několik…
Jako první možnost – nejlevnější, nejrychlejší a k přírodě nejšetrnější je recyklace obalů, které už máme doma… Využít můžete malé zavařovačky, obaly od vypotřebované kosmetiky atd. Já si moc kosmetiky nekupuji, většinu si vyrábím… ale když už si něco koupím, bývá to kvalitní přírodní kosmetika ve skleněných obalech – k opakovanému plnění domácí kosmetikou naprosto ideální… pak si taky schovávám mini zavařovačky od marmelád, které bývají často na snídani v hotelech, nebo ve vlaku ČD. Už je to takový náš zvyk, že když jedeme ráno vlakem, zamíříme rovnou do jídelního vozu na jejich super snídani, takže mám mini zavařovaček už docela slušnou zásobu 🙂 (mimochodem tu vlakovou snídani doporučuju). No a mnoho použitých obalů dostávám taky od známých, kteří když zjistili, že dělám kosmetiku, začali mi sami od sebe schovávat pěkné vypotřebované obaly…
Zkuste říct svým kamarádům a za nedlouho nebudete muset obaly na kosmetiku vůbec shánět 🙂
Co se týká použitých obalů, nikdy je však nezapomínejte pořádně vyčistit a vydezinfikovat. Zbytky původního krému by v nově doplněném obsahu udělaly pěknou paseku. Já nejraději použité obaly nejprve důkladně umyju – buď ručně, nebo je-li to možné, tak v myčce a následně, pokud to umožňuje materiál, tak vyvařím, nebo pokud obal obsahuje nějaká choulostivá místa k vyvaření, případně různé pumpičky, kapátka, sprejovky atd, tak je prošplíchám vysoceprocentním alkoholem (ideálně lékárenský líh).
Pokud nepotřebujete vyloženě nějaký speciální obal (co se týče vzhledu, nebo funkčnosti), nebo potřebujete obaly rychle a nechcete čekat na doručení, můžete se poptat i v kamenných obchodech. Nabídka zde není tak široká, jako v e-shopech, ale základ rozhodně seženete.
No a speciální kapitolou jsou pak e-shopy, kde si budete muset na obaly počkat, ale odměnou Vám bude ohromný výběr tvarů, barev, materiálů, široká nabídka různých speciálních obalů atd. E-shopů zaměřených na prodej obalů a surovin pro domácí kosmetiku je na českém (i slovenském) trhu mnoho… Projděte si je a podívejte se, který Vám bude nejvíc vyhovovat. Já nechci nikoho protěžovat, ale protože se mě často ptáte, jak to mám já, tak mě vyhovuje e-shop ekokoza.cz (pro Slováky mají ekokoza.sk). Nejsme nijak domluvení na spolupráci a nechci aby to tak vypadalo, ale mám s nimi dobré zkušenosti co se týká komunikace i dopravy, mají ohromný výběr a jsou mi tak nějak sympatičtí… No a právě proto, že jsem tady nakupovala ráda už od začátku, tak jsem jim nabídla k prodeji taky moji Kosmetickou kuchařku a mám radost, že nabídku přijali 🙂
A jelikož mi chodí jako reakce na článek Vaše tipy, za které jsem moc vděčná, přidávám ještě e-shop fichema.cz . Seženete zde mnoho věcí včetně kosmetických obalů a surovin, které mají dostupné za skvělé ceny (avšak v omezenější nabídce, než třeba Ekokoza). U tohoto e-shopu bych ale chtěla výrazně upozornit na to, abyste si prozkoumali, co kupujete – tím myslím především když krom obalů budete pořizovat i suroviny na výrobu. Moje kamarádka se zde například dost napálila, když v iluzi, že kupuje kokosový olej do kosmetiky za výhodnou cenu koupila olej rafinovaný, který se do kosmetiky nehodí (proč čtěte zde). Takže Fichema určitě ano, ale vždy si u olejů zjistěte, zda se jedná o lisované za studena a u esencí že jsou destilované (nikoli chemicky vyrobené, proč, čtěte zde).
Když už budete hledat pro své výrobky ten nejlepší kabátek, chtěla bych Vám dát pár tipů…
V textu už jsem párkrát zmínila airless obaly. Považuji je za naprostý luxus mezi obaly na sprchové gely, tělová másla, pleťová mléka a krémy – zkrátka na všechny řidší emulze. Zkusím Vám popsat, jak to funguje… Airless obal má v podstatě dvojité dno a víčko s pumpičkou. Vy naplníte vyčištěný a vydezinfikovaný kelímek vyrobeným obsahem (typicky lehkým krémem na ruce, pleť, tělo…) a zacvaknete víčko s pumpičkou. V nádobě tak není vzduch, nebo je ho tam naprosté minimum, což je dobře, protože přístup vzduchu způsobuje oxidaci výrobku. Když pak pumpičku stalčujete, posunuje se dno vzhůru a vytlačuje obsah. Tím, že je dno dvojité, se ale ke zbytku obsahu nedostává vzduch a navíc krém vytéká z pumpičky, takže si do výrobku nezanesete ani žádné bakterie při nabírání. Prostě super! Airless obaly nepatří k nejlevnějším a zatím jsem sehnala jen plastové… ale i tak je používám moc ráda, protože poskytují emulgovaným výrobkům (které jsou na kažení náchylnější, než ty pouze olejové) perfektní ochranu a uživatelsky jsou moc pohodlné. …a navíc v takovém obalu Váš výrobek působí naprosto profesionálně.
Pokud chcete svoje balzámy v kelímku ještě povýšit, zkuste se pustit do balzámů na rty ve vajíčku (takový domácí EOS). Recept na domácí EOSy je v Kosmetické kuchařce a obaly seženete na e-shopech. Tyto obaly mají klasicky tři části – horní část – víčko, spodní část a prostřední mřížku. Výroba probíhá tak, že prostřední mřížku přišroubujete k horní část, odlijete do vršku balzám na rty tak, aby byla mřížka kompletně zalitá směsí, takto (v podstatě hlavou dolů) necháte důkladně ztuhnout a v závěru nacvaknete spodní část (která je prázdná, jen doplňuje tvar vajíčka). Potom můžete vršek odšroubovat a díky mřížce, která je nyní secvaknutá se spodní částí Vám balzámek hezky drží – víčko posloužilo k odlití požadovaného tvaru.
Jak vidíte co se týče obalů máte mnoho možností. Tak si vyberte tu nejlepší variantu pro Vás a užijte si tvoření.
Anna
Zdravím 🙂 Děkuji za nádherně podnětný článek 🙂 Připojuji poznámečku: pěkné (skleněné) malé obaly prodávají na Čápkově 21, RAW výrobky – obchůdek se jmenuje FRIENDLY PLACE (Brno). Nabízejí i malé lahvičky na sprej.
Další obchod se zajímavým zbožím je na \Veveří (Domácí potřeby), Brno. Pro případné zájemce zjistím popisné číslo… zavařovací sklenice, rozličnosti na vtoření všeho druhu – včetně různého nářadí…
Moc děkuji za Vaše tipy a inspiraci pro ostatní a přeji krásný zbytek léta, Anna