A je tu další článek o kouzlech, která můžete provádět s esenciálními olejíčky. V lednu jste se mohli dočíst o širokém využití esenciálího oleje z jalovce, na únor jsem pro Vás připravila hned dva oleje… Proč? Oba dva jsou houževnatými bojovníky s viry. A to se v únoru, kdy na nás z každé strany někdo prská bacily, hodí.
Právě sedím v posteli, na klíně mám notebook a píši Vám článek, jak se vyhnout nákaze… Kolem krku mám šálu a při vymýšlení jak poskládat další řádky usrkávám horký čaj… Jak už asi správně tušíte, skolila mě nemoc. No jo, kovářova kobyla chodí bosa! Mě teď tedy nezbývá, než sáhnout po eukalyptu a tymiánu, které jsou skvělé na dýchací cesty… Vám chci ale doporučit dva pomocníky, které Vám pomůžou k tomu, abyste nedopadli stejně, jako já 🙂 Jaké to jsou? Eukalyptus a ravintsara.
Jako první Vám představím méně známou ravintsaru, jako druhý eukalyptus a na závěr se podíváme, stejně, jako minule, jak tyto olejíčky využít v praxi.
Pokud jste ještě o ravintsaře neslyšeni, nic si z toho nedělejte. Tento esenciání olej, který se získává parovodní destilací listů rostliny, je v aromaterapii docela novinkou. U nás na trhu zatím není ani 10 let, vedle jeho notoricky známých kolegů je to tedy teprve benjamínek. I tak má ale pořádnou sílu, kterou bychom si neměli nechat ujít.
Je to jednička na virová onemocnění. To oceníte u viróz, které postihují dýchací systém, či střevní systém, ale i u dalších obtíží, za kterými stojí viry - opary, neštovice, bradavice (virové), moluska...
Posiluje imunitu.
POZOR!!! Ravintsaru by neměly používat těhotné ženy a děti do 2 let bez předchozí porady s odborníkem.
Přesto, že v boji s viry je jedničkou ravintsara, ani eukalyptus se v tomto ohledu nenechá zahambit. Krom toho ale tento esenciální olej, který se získává parovodní destilací listů eukalyptu využijeme i k mnoha dalším účelům.
Je největším pomocníkem při léčbě dýchacích cest.
Ničí choroboplodné zárodky v ovzduší - ideální pro prevenci.
Pomáhá při infekcích močových cest.
Odpudí hmyz.
PROZOR!!! Není eukalyptus, jako eukalyptus… Existuje několik druhů eukalyptu, přičemž za nejsilnější se považuje Eukalyptus globulus (kulatoplodý). ten je ale nevhodný pro děti do 2 let. Pokud budete chtít eukalyptus použít u dětí, pořiďte si Eukalyptus citriodora, nebo Eukalyptus radiata. tyto dva druhy jsou jemnější. I tak však doporučuji používta u dětí případně velmi oslabených osob (staří a těžce nemocní lidé) velmi nízké ředění a použití probrat s odborníkem.
Kdo má moji Kosmetickou kuchařku, tomu doporučuji, namíchat si jako prevenci domácí kosmetiku s aromaterapeutickými účinky ročnímu období na míru 🙂 Oba esenciální oleje můžete přidat například jako esenci do sprchového gelu, pěny do koupele, nebo peelingu na tělo.V tomto případě doporučuji řídit se dávkováním přímo v konkrétním receptu a kombinaci esencí doplnit o EO citron, který má čistící vlastnosti a zajistí Vaši kosmetice osvěžující vůni.
Využijte aromalampu (jak vybrat čtěte zde). 5-8 kapek esence. Doporučuji: eukalyptus nebo ravintsaru samostatně, případně eukalyptus+citron (tato kombinace je účinná a navíc moc příjemně voní).
Vyzkoušejte inhalační tyčinky, nebo nakapejte na kapesník - v místech, kde by vůně odpařující se z aromalampy obtěžovala okolí doporučuji nakapat esence na kapesník a čas od času k němu přivonět, nebo ještě lépe, nakapat esence do inhalační tyčinky, kterou seženete běžně v e-shopech.
Užijte si teplou koupel, do které přidáte například šálek mořské soli (či lžíci základového oleje) s 3-10 kapkami esencí ravitsara a/nebo eukalyptus.
Chcete-li podpořit odkašlávání, nebo léčbu bronchitidy, zánětu dutin či hrtanu... můžete si namíchat eukalyptový krém - Jednoduchý návod jak na to najdete v lednovém článku o jalovcovém esenciálním oleji, jen EO jalovec zaměníte za EO eukalyptus 😉 následně mažeme na prsa, horní část zad a šlapky při nachlazení a respiračních obtížích.
Léčbu můžete po poradě s lékařem doplnit o koupel s EO eukalyptus a potírání podbřišku eukalyptovým balzámem (viz výš).
Buď využijte opět aromalampu (do ní 5-8 kapek eukalyptu), nebo se můžeme na pulzních bodech potřít olejem s EO eukalyptus. Na čajovou lžíci nosného oleje cca 5 kapky EO eukalyptus.
Potírat postižené místo neředěným EO ravintsara několikrát za den - vždy použijte čistou vatičku (tyčinku do uší), kterou poté vyhoďte. Na opary se hodí ravintsaru namíchat s EO levandule.
Potírat pupínky EO ravintsara v ředění 20 % - na 10 ml základového oleje (např. slunečnicový, mandlový...) přidáme 2 ml EO ravintsara. Dětem potíráme pupínky 3x za ned, dospělým 5-7x za den.
Vyzkoušejte ravintsaru a eukalyptus také a dejte vědět, jaký způsob použití vyhovuje právě Vám a na co. Třeba se nám tu časem pod článkem vytvoří vlákno plné další inspirace pro ostatní 😉
Přeji Vám voňavý únor plný zdraví,
Anna