Dnes s Vámi chci sdílet recept na krém, který jsem vytvořila pro svoji babičku, která trpí na ekzémy na rukou. Když jsem nedávno sdílela na instagramu, jak krém připravuji, dostala jsem zprávu s prosbou o recept. A protože ekzémy trápí mnoho lidí, rozhodla jsem se, že by z toho mohl být užitečný článek. Ekzémy mohou být různé a mohou Vám pomoci různé přípravky, kůry a procesy… V naší rodině pomáhá tento krém, tak snad pomůže i Vám.
Recept který s Vámi budu níže sdílet jsem vytvořila jedno odpoledne, kdy k nám přišla na návštěvu moje babička, že už se jí zase zhoršil ekzém na rukou. Měla je popraskané až do krve, zarudlé… no hrůza! Bylo mi líto, že jí nic moc nezabírá, tak jsem se do toho zkusila pustit sama… odebrala jsem se do kuchyně a ze zásob, které doma mám jsem vybrala ingredience, které jsou na boj s ekzémem vhodné a pustila se do výroby. Sice to byl takový aktuální nápad typu pokus omyl, ale říkala jsem si, že to prostě zkusíme a uvidíme.
Zkusili jsme a přišlo zlepšení! Uf!
K receptům z Kosmetické kuchařky mám pro Vás tedy nový recept, který vím, že funguje a ještě skvělou ukázku toho, jak jsou kosmetické suroviny báječně univerzální a jak mají široké využití. Protože žádnou z těch ingrediencí, které jsem použila jsem nekupovala primárně se záměrem likvidace ekzémů.
Jak jsem psala, tento krém obsahuje ingredience vhodné na ekzematickou pokožku, které by neměly dráždit… Ale jelikož je ekzematická pokožka už tak dost podrážděná, je důležité krém vyzkoušet nejprve na malé ploše kůže a teprve až budete mít jistotu, že je vše v pořádku, mazat potřebná místa plošně.
Olej z černého kmínu (jinak taky černuchový olej) je plný nenasycených mastných kyselin (až 84 %), vitamínu E a dalších cenných látek. Já jsem jej začala používat hlavně proto, že je výborný na akné. Mimo to ale pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku, hojit lehká poranění (ranky, odřeniny…) je silně baktericidní, protiplísňový, protizánětlivý i antivirotický. V kosmetice se využívá mimo na akné na problémy s pokožkou jako jsou plísňová onemocnění, atopický ekzém a další ekzémy, dermatitidy, kopřivka, lupénka atd. Co je zajímavé je i fakt, že se velmi osvědčil při pylových alergiích a senné rýmě. V kosmetice se používá zevně, ale můžete jej využít i vnitřně (třeba při té alergii a rýmě, nebo při nadýmání). Já navíc miluji zajímavou vůni tohoto oleje. Nezvykle vysoký podíl esencí v tomto oleji je jeho další specifikum.
To, že kmínový olej funguje jsem si vyzkoušela i na vlastní (a cizí) kůži, protože mě pomohl na akné, sestře na dermatitidu a babičce v krému (viz níž) na ekzém.
Měsíčkový macerát (= základový olej ve kterém je macerovaný měsíček lékařský) je vhodný zejména pro ošetřování citlivé (i miminkovské), podrážděné, zánětlivé, vysušené, rozpraskané a jinak poškozené pokožky i po opalování. Je antibakteriální, pomáhá hojit hnisavé a špatně se hojící rány, bojuje s akné i s bércovými vředy. Měsíčkový macerát si můžete vyrobit sami macerací měsíčku lékařského ve vhodném oleji, nebo koupit již hotový. Koupi hotového bych v tomto případě určitě doporučila začátečníkům a těm, kteří nechtějí čekat 3 a více týdnů, než bude macerát hotový. Maceráty v obchodech využívají většinou jako základový olej olivový, slunečnicový a sojový. Stejně jako vždy je vhodné kupovat suroviny od kvalitních a osvědčených výrobců, ale tady bych tuto potřebu ještě více „vypíchla“.
Bambucké máslo je zázračná a univerzální ingredience, kterou mám moc ráda. Je bohaté na mnoho vitamínů a pomáhá regenerovat pokožku, hojit drobná poranění, uklidňuje, vyživuje, zvláčňuje, nedráždí. Hodí se pro všechny typy pokožky včetně velmi citlivé a dětské.
Jojobový olej je strukturou velmi podobný lidské mu kožnímu mazu. Díky tomu se velmi dobře vstřebává do kůže a poskytuje pleti potřebné látky. Je vhodný pro všechny typy pleti včetně citlivé, poškozené, zánětlivé a ekzematické.
Esenciální olej pačuli je mimo své aromaterapeutické účinky na mysl skvělý i pro své účinky na pokožku. Zmírňuje viditelnost vrásek a příznaky kožních problémů, jako je například mokvavý ekzém, lupénka nebo plísně. Navíc pomáhá hojit rány a popraskanou kůži. Je antiseptický, protizánětlivý, protikřečový a protivirový. Zajímavé je, že podobně jako kvalitní vína, tento olej svým stářím získává na kvalitě… Jeho vůně je velmi specifická. někdo ji miluje, někdo nesnáší. Pokud budete patřit k té druhé skupině, vězte, že je ale tento EO i tak velmi užitečný 😉
Sojový vosk se v receptu postará o dostatečně tuhou konzistenci a navíc vytváří na rukou tenoučký neviditelný film, který zabraňuje vlhkosti vypařovat se z pokožky – tím pomáhá k prevenci proti přesušené kůži. V receptu záměrně používám sojový vosk a Vám radím ho využít také. Mým favoritem je včelí vosk… mám k němu přístup rovnou od včelaře, což je nejlepší možný způsob, jak mít kvalitu surovin pod kontrolou. To u sojového bohužel nemám a musím se spolehnout na prohlášení obchodníka, případně výrobce… I přes to ale v tomto případě radím využít místo včelího vosku ten sojový, protože včelí může na rozdíl od sojového vyvolávat alergické reakce. Zatím jsem se sice nesetkala s nikým, kdo by měl na včelí vosk reakci, ale zrovna u ekzematiků, malých dětí a podobně citlivých osob bych nepokoušela štěstí. Takže do krému spíš sojový…
Teď už víte, co jsem se do krému rozhodla přidat a proč… Tak jdeme na to:
(na 50 ml krému)
Veškeré ingredience kupujte kvalitní - oleje a máslo lisované za studena a na esenciálním oleji zkontrolujte, že je latinský název.
Uchováváme na suchém místě mimo sluneční záření při pokojových teplotách, případně v lednici (není však nutné).
Výrobek vydrží cca rok.
Před prvním použitím proveďte test snášenlivosti. Přesto, že jsou veškeré ingredience zklidňující a vhodné i pro velmi citlivou pleť, je nutné být obezřetní. Tento krém určitě neslouží jako náhrada léčby stanovené dermatologem.
Doufám, že krém pomůže Vám stejně, jako pomohl mojí babičce. Pokud máte i vy nějaký osvědčený tip, budu ráda, když se o něj podělíte v komentářích. Třeba tím pomůžete dalším čtenářům 🙂
Ať se Vám daří,
Anna
Dobrý den,
také jsem trpěla od malička ekzémy a měsíčková mast vždy pomohla, takže tento krém si určitě vyrobím. Jen přidám doporučení pro atopiky z mé zkušenosti (jelikož jsem měla stejné příznaky na rukou – popraskání do krve, zarudnutí, jindy zase puchýřky). Při ekzému je třeba hledat příčinu, masti jen zmírní projevy. Je to hlavně o stravě. Můj ekzém zmizel potom, co jsem úplně z jídelníčku vynechala mléčné výrobky, citrusové plody a jiné dráždivé ovoce. Zůstala už jen trochu suchá pokožka. Doufám, že to pomůže dalším atopikům, třeba i Vaší babičce.
Krásný den,
to máte pravdu! Mastičky jsou skvělým pomocníkem, ale je potřeba řešit příčinu a změna jídelníčku bývá stěžejní. Mě vyřazení laktózy pomohlo zase na akné 🙂 Děkuji za sdílení rady a přeji krásný den, Anna
Milá Aničko,
mnohokrát děkuji za recept! Těším se až vyzkouším. Já mám dobré zkušenosti s domácí mastičkou z lichořeřičnice. Koukám, že je podobného složení jako tvůj recept.
Trochu jsem si upravila recept podle Kuchařky ze svatojánu. Macerát rozdrcené lichořeřišnice (květy, listy, semena) a měsíčku, bambucké máslo, včelí vosk a patchouli EO. Jediná věc, co mi doposavad zabrala na úporné svědění kloubů na ruce. Účinek je okamžitý a úleva se dostaví hned.
Moc děkuji za sdílení receptu! Snad bude inspirací pro ostatní 🙂 Dobrá osobní zkušenost je totiž nejlepší vizitka… Já dělám z lichořeřišnice zase macerát v alkoholu, který používám na problémy s dýchacími cestami a na močový měchýř (po kapkách vnitřně) a nemůžu si vynachválit, takže věřím, že i v masti musí mít lichořeřišnice zázračné účinky! Mějte se krásně, Anna