Dezinfekční gel na ruce v době epidemií i na cestách

Nejen teď v době, kdy roste panika v souvislosti s koronavirem a dezinfekční gely na ruce nejsou k mání, ale i v budoucnu, kdy už bude krize zažehnaná a my budeme zase moci cestovat, určitě oceníte dezinfekční gel na ruce.

V současnosti je dezinfekční gel vzácné zboží, proto si jej mnozí z nás vyrábí… V budoucnu, až tu zase budeme mít gelu dostatek, určitě oceníte vlastní výrobu kvůli velmi nízké ceně a naprosté jednoduchosti výrobního procesu. Vážně stačí jen asi 5 minut a pak 3 dny odležet a máte hotovo!

Přiznám se, že recept níže není můj. Zveřejnila jej Světová zdravotnická organizace (WHO) a mě připadá báječné, že díky sledovanosti blogu můžu šířit recept světové kapacity v této oblasti na funkční výrobek dál…

Recept je úplně jednoduchý. Potřebujete jen 3 ingredience a volitelně EO. Litr dezinfekce mě vyšel asi na 150 Kč (EO jsem už ale měla doma).

Jako esenciální olej jsem použila EO ravintsara, což je jednička mezi esenciálními oleji v boji s viry. K doplnění účinků gelu se ale hodí i eukalyptus, citron, tea tree… Tyto EO jsou sice spíše antibakteriální, než antivirotické, ale předpokládám, že si budete článek číst i po odeznění virové epidemie…

Jak na to?

Potřebujeme:

  • 830 ml lihu (silnější než 60%)
  • 42 ml peroxidu vodíku
  • 15 ml glycerinu
  • volitelně esenciální olej – já dávám cca 10 kapek na 30 ml
  • lahvičky – ideálně sprejovky

Postup:

  • Do 1l lahve nalijeme 830 ml lihu, 42 ml perixidu vodíku (přidávejte pomalu a opatrně) a 15 ml glycerinu.
  • Důkladně promíchejte.
  • Dolijte vodou do 1 l.
  • Nechejte 3 dny odstát.
  • Můžete přidat EO a rozlít do menších lahviček – ideálně sprejovky.

Kde sehnat ingredience?

V době, kdy článek píši je tu s námi už nějakou dobu koronavirová panika… Proto se ingredience shánějí hůř, než běžně. Běžně seženete vysoceprocentní líh, glycerin i peroxid vodíku v lékárně a EO ravintsara v kamenných prodejnách větších zdravých výživ, květinářstvích, nebo na pobočnách Biooo.cz a na e-shopech.

Teď, v době koronavirové, se ale suroviny shánějí mnohem hůř takže:

Líh silnější než 60 % můžete využít lékárenský (ideální), domácí pálenky silnější než 60 %, nebo technický líh. Technický líh dávám rozhodně na poslední místo, protože není k použití v přírodní kosmetice jemně řečeno ideální… ale… pokud neseženete v tuto chvíli jiný silný líh, je to jedna z možností. Technický líh má 80 % alkoholu a více v závislosti na výrobci a dá se dobře sehnat v drogeriích (nebo na netu), většinou jej mají spíš v těch menších „no name“ drogeriích… v řetězcích typu DM a Rossmann jsem měla problém jej sehnat.

Peroxid vodíku a glycerin seženete v lékárně, nebo na webu.

Jaké EO?
Doporučuji RAVINTSARU, která je silně antivirotická, nebo TEA TREE, EUKALYPTUS, CITRON

Tak hurá na výrobu 🌸

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře
  1. Beata napsal:

    Dobrý den, můžu se zeptat k čemu slouží peroxid vodíku? Viděla jsem už i recepty bez peroxidu pouze lih, glycerin a etericke oleje.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.