Jak mě akné málem přivedlo k šílenství a pak k tomu, co mě baví. Aneb, využijte nevýhodu ve svůj prospěch.

Dnešní článek bude trochu jiný… míň návodný a víc osobní… ale i když v něm dnes nenajdete žádný recept, věřím, že mnohým může přinést mnohem víc. Bude totiž o tom, že i potíže nám můžou přinést něco dobrého.


Kdo četl můj příběh ví, že mě od puberty trápilo akné. Upřímně, trápí mě (už naštěstí v menší míře) dodnes. Ale dnes už vím, kudy cesta nevede a co zaručeně nepomáhá. Taky vím, kudy se cesta stáčí k úspěšnému cíli a i když ještě nemám vyhráno, jsem k cíli blíž než dřív. A hlavně… přijala jsem tento problém jako skutečnost, našla jsem v něm výhodu a to, co teď dělám a co mě tak baví, ke mně přišlo právě díky mým potížím.

Jak mě akné málem dohnalo k šílenství…

Moje trápení s pletí začalo už asi ve 12 letech… Dodnes si pamatuju, jak mě mamka uklidňovala tím, že se aspoň včas naučím starat o svoji pleť a až mi bude xx, nebudu si muset zvykat na větší potřebu o sebe pečovat, protože už ten návyk budu mít. A taky mě uklidňovala tím, že všechno, co se děje, má nějaký důvod a určitě se mi časem ukáže výhoda, kterou mi to přinese. Tenkrát jsem tomu ale nevěřila a (promiň mami) přišlo mi to jako blbost. Vůbec jsem netušila, kolik v tom bylo pravdy!

Nechci zabíhat do výčtu toho, co jsem všechno vyzkoušela a co mi nepomohlo 🙂 o tom tento článek není (jen chci vypíchnout, že HA akné neřeší – je to jen slepá ulička). Chci Vám ukázat, jak jsem postupem času na svůj problém začala nahlížet já a že i vy můžete ze svých potíží něco vytěžit.

…a pak k tomu, co mě baví.

Podstatné je, že jsem postupně přijala to, že mám akné, jako fakt a díky neustálé honbě za informacemi jsem se dostala k přírodní kosmetice a pak přímo k výrobě kosmetiky.

Dnes, když vařím svoje krémy, nebo vidím ženy na kurzech, jak jsou nadšené ze svých výrobků, vzpomínám na slova mojí mamky, že všechno zlé je pro něco dobré. A vím, že tyhle moje pocity naplnění a nadšení z toho, že dělám, co mě ohromě baví a ještě si tím vydělávám (kéž by každý mohl dělat práci, co ho baví) jsou tou výhodou, kterou mi moje útrapy přinesly. A co víc, dokonce jsem díky nim napsala Kosmetickou kuchařku, a že napíšu knihu, bych do sebe rozhodně nikdy neřekla.

Kdybych neměla takové potíže s pletí, asi bych nedělala to, co teď dělám. A pokud ano, určitě ne v takové míře. Tím jsem si jistá… (Jupí! Konečně jsem to “…pro něco dobré“ objevila :-))

Proč? Protože pro všechno, co děláme, je potřebná motivace. A jak asi každý sám zkusil, mnohem silnější je motivace vnitřní, než ta vnější. Kdo chce začít cvičit, aby se líbil ostatním, ten nikdy nebude trénovat tolik, jako ten, kdo cvičí, protože ho bolí záda a jinak se prostě nehne…

No a moje motivace byla obrovská a hnala mě vpřed zkoušet (krom různých kupovaných výrobků na začátku) přírodní oleje, aktivní složky, pídit se za informacemi co a jak míchat a jak to použít, co přináší pleti jaký užitek… Pro ženu je totiž neskutečně těžké připadat si dobře, když nemá dobrou pleť…

Jakou motivaci přináší Váš problém Vám? A jakou přidanou hodnotu Vám ta činnost pro kterou jste motivovaní přináší?

Krom obrovské motivace vyrábět vlastní kosmetiku, kterou jsem díky svým útrapám získala, je další výhodou okamžitá zpětná vazba. Moje pleť mě varuje hned, jak použiji nevhodný krém nebo nevhodnou dekorativku. Také reaguje jakmile sním nevhodné jídlo, vypiju málo tekutin, naspím toho málo, překročím určitou míru stresu…

Zdá se to sice jako otravné omezení, ale přináší mi to dvě obrovské výhody. Moje kůže (stejně jako ta vaše, i když u mě je to vážně extrém) je takový můj vestavěný indikátor všeho, co mi škodí, který se nedá ani ošálit, ani uplatit… Nejen, že mi dává okamžitou zpětnou vazbu (na kosmetiku – moji i kupovanu), ale pokud chci vypadat dobře, nenechá mě chovat se ke svému tělu špatně. A za to jsem jí vděčná.

Může i Vám dát Váš problém k něčemu zpětnou vazbu? Věřím, že ano…

A ještě poslední věc – i v tomto došlo na mamčina slova! Abych své pleti dala potřebnou péči, jsem zvyklá si dopřát každé ráno a večer určitý „rituál“ – za tím nehledejte nic extra, jedná se o čištění, mazání atd. Zná to asi každý, ale já vím, že tento rituál prostě nemůžu NIKDY vynechat ani ošidit a díky tomu, když chci zařadit do svého dne určitý návyk, stačí ho připojit k tomuto rituálu a vím, že si na něj zaručeně každé ráno/večer vzpomenu a udělám ho… to sice není tak významný přínos do života jako ty předchozí, ale taky se počítá 🙂

Přináší i Vám Váš problém nějaké dálší malé výhody?

Když to tak shrnu, vlastně to není tak špatné… Moje problémy s pletí mě přivedly ke skvělému koníčku, který vyústil v práci, kterou miluji, díky které jsem poznala mnoho báječných lidí a napsala vlastní knihu. Krom toho mi tyto potíže pomáhají každý den rozpoznat, co mi škodí a co mi prospívá, dávají mi okamžitou zpětnou vazbu na různé kosmetické složky (to je mi hodně k užitku, když třeba testuji recepty pro citlivou pleť) a navíc mi nikdy nedovolí chovat se ke svému tělu špatně, za což asi pocítím ještě větší vděk za pár desítek let.

Každého něco trápí, každý máme to své. Pokud můj článek aspoň někomu vlije trochu optimismu do žil, budu moc ráda!

Já s pletí ještě nemám zdaleka vyhráno, ale dnes už u rčení, že všechno zlé je pro něco dobré, nekoukám jen na tu první část. Už v tom vidím i to dobré. A za to jsem moc vděčná!

Mnoho úspěchů v pozitivním přístupu,

Anna

P.S. A pokud teď marně dumáte nad tím, co Vám sakra ten Váš problém přináší dobrého, nebuďte ve stresu! To je taky v pořádku a třeba to uvidíte za měsíc, za rok, za dva… Já jsem také dlouho neviděla nic dobrého, co by mi to sakra mohlo přinášet.

A kdo má akné, jako já, tak tady je pár věcí, co mi pomáhají:

  • vnitřně: zinek, pupalkový olej, čas od času vitamin E, ráno nalačno 0,5 l teplé vody s citronem
  • zevně: zinková mastička, opunciový olej, kmínový olej, olejové čištění pleti, kvalitní make-up, který neucpává póry, IPL ošetření (světlo) u mojí milé kosmetičky
  • + dostatek spánku a pravidelnost čištění

… asi o tom ještě napíšu článek 🙂

Anna Potůčková
Jsem nadšenou výrobkyní domácí kosmetiky a autorkou knížky Kosmetická kuchařka Ráda nadchnu pro kosmetické delikatesy z vlastní kuchyně i ostatní. Baví mě provádět lidi dobrodružným procesem výroby na jehož začátku máme kvalitní přírodní suroviny a na konci výrobky na míru vlastní pokožce bez zbytečné chemie. Více o mně i o mé cestě k výrobě kosmetiky se dočtete tady >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.